×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.9°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
20. septembris, 2013
Drukāt

Krievija Pabrika izteikumus par “Zapad 2013” dēvē par nedraudzīgiem un nekorektiem

FOTO: LETAFOTO: LETA

Krievijas vēstniecība Latvijā par “nedraudzīgiem un nekorektiem” nodēvējusi Latvijas aizsardzības ministra Arta Pabrika izteikumus, ka šobrīd ir vairāki iemesli, lai domātu, ka Krievijas un Baltkrievijas kopīgi rīkotajām militārajām mācībām “Zapad 2013”, kuras sākās piektdien, nav aizsardzības mērķu.

“Krievijas-Baltkrievijas mācībām ir aizsardzības raksturs un tās nerada nekādus draudus kaimiņvalstīm. Šo manevru laikā tiek izstrādāti sagatavošanās jautājumi un reģionālo spēku vienību izmantošana [Krievijas un Baltkrievijas] Savienotās valsts aizsardzības nodrošināšanas interesēs,” uzsvērts paziņojumā, kuru aģentūra BNS saņēma no Krievijas vēstniecības Latvijā.

Paziņojumā norādīts, ka atbilstoši 2011.gadā noslēgtajam Vīnes dokumentam par uzticēšanos un drošību veicinošiem pasākumiem 8.augustā pa Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas kanāliem partneriem Eiropā tika nosūtīta informācija par visiem mācību parametriem – karavīriem, bruņojuma un tehnikas vienībām, ko mācībās iesaistījusi Krievijas puse.

Tiek uzsvērts, ka, “ņemot vērā NATO valstu pastiprināto interesi par šīm mācībām, Krievijas puse pēc brīvprātības principa nosūtījusi papildu informāciju”, kā arī novērotāja statusā uz mācībām uzaicināti ārvalstu pārstāvji, tostarp no Latvijas Aizsardzības ministrijas.

“Tādējādi Krievijas vadības plāni par šīm mācībām ir pilnībā atklāti un tām nav nekāda ļauna nodoma attiecībā uz kaimiņvalstīm,” uzsvērts paziņojumā.

“Rodas iespaids, ka vairāki Latvijas politiķi, jo īpaši aizsardzības ministrs Pabriks, vēlas politizēt šo tēmu, izmantojot banālo tēzi par “krievu draudiem”,” norādīts paziņojumā.

“Tamlīdzīgi absurdi spriedelējumi nav pamatoti un neatbilst Krievijas-Latvijas attiecību garam, kas attīstās uz pragmatisma un cieņas pret abpusējām interesēm pamata. Tādi nedraudzīgi izteikumi arī neveicina labu kaimiņattiecību gaisotnes veidošanu mūsu valstu starpā,” apgalvoja Krievijas puse.

Jau vēstīts, ka Pabriks aģentūrai BNS stāstīja, ka mācību “Zapad 2013” ēnā ir palikušas citas, piemēram, Baltkrievijā aizsāktās abu valstu mācības “Zaimoģeistvije”, kurā tiek stiprināta abu valstu savstarpējā sadarbība militārajā jomā.

“Lai arī mācības “Zapad 2013″ aizsākās 20.septembrī, jau no 17. septembra Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir aktivizējis valsts iekšlietu karaspēku un arī transporta ministriju. Arī šis solis par kaut ko liecina,” sacīja Pabriks, norādot, ka ir rūpīgi jāvērtē, cik šādām mācībām un tajās izspēlētajiem scenārijiem ir hipotētisks apdraudējums uz Baltijas valstīm.

“Te nu jāteic, ka pēdējo gadu laikā Baltijas jūras reģionā spēku līdzsvars ir izteikti par labu Krievijai, kura mērķtiecīgi attīsta savus bruņotos spēkus,” sacīja ministrs.

Pabriks uzsvēra, ka uz šādiem hipotētiskiem draudiem jābūt gatavai reaģēt arī Latvijai, tomēr vaicāts, cik reāli gatava tiem ir mūsu valsts, ministrs atbildēja, ka tādā gadījumā ir jāatgriežas pie jautājuma par aizsardzības nozares finansēšanu. “Ja mēs gribam būt simtprocentīgi droši un gatavi reaģēt arī uz šādiem hipotētiskiem draudiem, tad ir jāatgriežas pie jautājuma par budžetu. To nevar izdarīt ar aizsardzības budžetu, kas pastāvīgi tiek samazināts,” viņš teica.

Tāpat Pabriks norādīja, ka atbilde uz moderniem draudiem nevar būt arī atgriešanās pie obligātā militārā dienesta. “Var jau būt, ka tas izklausās kā labs risinājums, bet patiesībā tas nav saistīts ar moderno draudu risināšanu,” viņš teica.

Piektdien Krievijas un Baltkrievijas teritorijā aizsākās militārās mācības “Zapad 2013”, kuras norisināsies līdz 26.septembrim. Tajās. plānots aizvadīt Krievijas un Baltkrievijas teritorijā septembrī. Lai arī to scenārijs paredz cīņu pret teroristiskiem un nelikumīgiem bruņotiem grupējumiem, kas šķērsojuši Krievijas sabiedrotās Baltkrievijas robežu, eksperti norāda, ka, visticamāk, tajās tiks izspēlēts uzbrukums Baltijas valstīm.

Krievija iepriekšējās militārās mācības “Zapad” aizvadīja 2009.gadā. Lai gan oficiāli tās bija nosauktas par aizsardzības mācībām, lai nodrošinātu stratēģisku stabilitāti reģionā, šo manevru scenārijā bija iekļauti simulēti uzbrukumi Baltijas valstu teritorijai un preventīvs kodoluzbrukums Varšavai. Šīs mācības izpelnījās asu Baltijas valstu, Polijas un NATO kritiku.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+