Foto – AFP/LETA

Krievijā palielina sodu nereģistrētu saietu dalībniekiem 0

Krievijas prezidents Vladimirs Putins nedēļas nogalē parakstīja Valsts domes steidzamības kārtā pieņemto likumprojektu, kas paredz daudzkārt lielākus naudassodus par piedalīšanos varas iestāžu neapstiprinātās demonstrācijās.


Reklāma
Reklāma

 

Sods var pārsniegt gada algu

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 7
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām
Lasīt citas ziņas

Likums stājies spēkā tikai dažas dienas pirms opozīcijas plānotā masu mītiņa un iezīmē nākamo soli Kremļa un opozīcijas kustības konfrontācijā, ielu protestiem turpinoties jau septīto mēnesi, raksta avīze “The Moscow Times”. Jaunais likums nosaka sodu par piedalīšanos neatļautā mītiņā līdz 300 000 rubļiem (5000 latu). Sods neatļauta mītiņa rīkotājiem palielināts līdz vienam miljonam rubļu (16 000 latu). Līdz šim maksimālais sods par šādiem pārkāpumiem bija līdz 5000 rubļiem. Pēc valdības datiem, vidējā gada alga Krievijā ir 4500 latu. Opozīcijas vadītāji ierosinājuši, ka uzliktos sodus varētu nomaksāt, savācot ziedojumus.

Likumprojektu izstrādājušās valdošās partijas “Vienotā Krievija” deputāti apgalvo, ka soda palielināšana esot nepieciešama “klātesošo aizsardzībai”, kā to apliecinājusi vardarbība opozīcijas pēdējā saietā maijā. Likuma kritiķi uzskata, ka soda daudzkārtēja paaugstināšana par piedalīšanos varasiestāžu nereģistrētās akcijās ir kārtējā vēršanās pret demokrātijas aizstāvjiem, atzīmē “MT”.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Likuma pieņemšana sakrita ar paziņojumu, ka Maskavas pašvaldība un opozīcijas mītiņa rīkotāji vienojušies par noteikumiem demonstrācijai, kas varētu pulcēt desmitiem tūkstošu cilvēku Maskavas centrā 12. jūnijā, kad tiek atzīmēta Krievijas diena.

 

Taču ar citu lēmumu Maskavas pašvaldība noteikusi, ka vairākas ielas pilsētas centrā tiks slēgtas, lai “netraucētu Krievijas dienas atzīmēšanu”. Analītiķi uzskata, ka augstāki sodi par piedalīšanos nesankcionētā mītiņā var pamudināt uz drosmīgāku rīcību opozīcijas aktīvistus, kas ir neapmierināti ar krāpšanu Valsts domes vēlēšanu rezultātu apkopošanā un Kremļa administrācijas resursu izmantošanu Vladimira Putina trešās prezidentūras nodrošināšanā. Levadas centra veiktā sabiedriskās domas aptauja liecina, ka tikai 15 procenti Krievijas iedzīvotāju atbalsta opozīcijas rīkotos protestus. “Vienotās Krievijas” deputāti debatēs domē apgalvoja, ka, steidzamības kārtā virzot likumprojektu par lielākiem naudassodiem nesankcionētu protestu rīkotājiem un dalībniekiem, likumdevēji rīkojas “sabiedriskās drošības un saskaņas interesēs”. Krievijas prezidenta Cilvēktiesību padome, kurai ir konsultatīvas funkcijas, nosauca šo sodu loģiku par absurdu un paziņoja, ka likuma formulējums ir pārāk neskaidrs un padarītu par nelikumīgu pat stāvēšanu rindā. “Juridiskā neskaidrība var radīt reālus draudus Krievijas pilsoņu konstitucionālajām tiesībām mierīgi satikties,” teikts padomes ziņojumā.

 

Krievijas diena – 
par un pret

Krievijas diena tika iedibināta 1990. gada 12. jūnijā, kad tika pieņemta Krievijas Padomju Federatīvās Sociālistiskās Republikas valstiskās suverenitātes deklarācija.

Daļai Krievijas iedzīvotāju, it īpaši gados vecākiem cilvēkiem, ir negatīva attieksme pret Krievijas suverenitātes pasludināšanu, jo viņi uzskata to par virzību, kas paātrināja Padomju Savienības iziršanu. Opozīcijas aktīvistiem un politiskajiem analītiķiem ir dažādi viedokļi, kas varētu notikt un cik dalībnieku varētu iziet ielās Krievijas dienā 12. jūnijā, ņemot vērā Krievijas domes lēmumu.

 

“Ļaudis ir sadusmoti par jauno likumu, kas paredz sodu palielināšanu, tas varētu vairot mītiņa dalībnieku skaitu,” uzskata Sergejs Davidis, viens no kustības “Solidaritāte” aktīvistiem, raksta “MT”.

 

Politiskās informācijas centra analītiķis Aleksejs Muhins ir skeptisks par saieta vērienu. Viņaprāt, daudzi maskavieši brīvajās dienās dosies atpūsties ārpus pilsētas, tāpēc mītiņš nebūs liels. “Tā ir svarīga diena, bet tas nebūs pagrieziena punkts,” “MT” teica Politiskās tehnoloģijas centra analītiķis Aleksejs Makarkins. “Opozīcijai ir svarīgi apliecināt, ka ļaudis turpina demonstrēt un atbalsta to.” Opozīcijas pārstāvji pauduši bažas, ka varasiestādes var izprovocēt vardarbību pret 12. jūnija saieta dalībniekiem, iesaistot uzbrukumos policistiem maskās tērptus huligānus.

Reklāma
Reklāma

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.