Pasaulē

Krievija pastiprina militāro klātbūtni Arktikā 16


Krievijas karavīri
Krievijas karavīri
Ilustratīvs attēls. Foto AFP/Scanpix/LETA

Krievija attīsta militāro infrastruktūru Arktikā un pastiprinās tur pretgaisa aizsardzību, piektdien paziņojis Krievijas Ziemeļu flotes komandieris, viceadmirālis Nikolajs Jevmenovs.

Krievijas prezidenta Vladimira Putina vadībā Krievija pastiprināti cenšas paplašināt savu militāro klātbūtni Arktikā, uz kuras dabas resursiem pretendē arī citas valstis.

“Visas Arktikas salas, kur atrodas Ziemeļu flotes bāzes, tiks aprīkotas ar visās sezonās darbotiesspējīgiem lidlaukiem, kas spēs uzņemt dažāda tipa lidmašīnas, tostarp smagās transporta lidmašīnas un iznīcinātājus,” sacīja Jevmenovs.

“Mēs izstrādājam sistēmu, lai novērotu situāciju virs un zem ūdens ziemeļrietumu ceļā un pilnībā kontrolētu visu gaisa telpu mūsu atbildības zonā Arktikā,” atklāja viceadmirālis, piebilstot, ka tiks pastiprināta arī pretgaisa aizsardzības sistēma.

Pēdējo piecu gadu laikā Krievijas militārā klātbūtne Arktikā ir ievērojami pieaugusi. Tur regulāri tiek rīkotas militārās mācības un tiek celtas bāzes karavīriem.

Šogad Arktikā plānots pabeigt aptuveni 100 militārās infrastruktūras objektus.

“Visas Arktikas bāzes Ziemeļu flotē var gadu līdz pusotru gadu funkcionēt autonomi bez atkārtotām piegādēm, līdzīgi kā orbitālās stacijas,” sacīja Jevmenovs.

Iepriekš šonedēļ Aizsardzības ministrija paziņoja, ka pēdējo piecu gadu laikā tās ekspedīcijas atklājušas Arktikā 11 jaunas salas un sešus jūras šaurumus.

Apmeklējot Franča Jozefa Zemi, šovasar Putins sacīja, ka Arktikas nozīme ir “milzīga gan Krievijas pozīcijas stiprināšanai jaunajā pasaulē, gan ekonomisko interešu nodrošināšanai”.

“Minerālo resursu vērtība Arktikā pārsniedz 30 miljardus dolāru,” sacīja Putins.

Papildus energoresursiem, Maskava vēlas izpētīt arī ziemeļrietumu jūras ceļus un izveidot spēcīgu ar atomledlaužu floti.

LA.lv