Foto – REUTERS/LETA

Krievijā piemin Borisu Ņemcovu 1

Nedēļas nogalē daudzās Krievijas pilsētās tūkstošiem cilvēku piedalījās piemiņas pasākumos, godinot 2015. gada 27. februārī Maskavas centrā nogalinātā Krievijas opozīcijas līdera un prezidenta Vladimira Putina kritiķa Borisa Ņemcova piemiņu. Piemiņas gājieni notika arī Sanktpēterburgā un citās Krievijas pilsētās.

Reklāma
Reklāma

Slepkavība Kremļa ēnā

Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

55 gadus vecais Ņemcovs, kurš savulaik bija vicepremjers prezidenta Borisa Jeļcina valdībā, tika nogalināts ar četriem šāvieniem mugurā uz Mos­kvoreckas tilta pārsimt metrus no Kremļa. Viņa slepkavībā apsūdzēti pieci čečeni, kuri noliedz apsūdzības. Viens no aizdomās turētajiem, Zaurs Dadajevs, bija virsnieks Putina ieceltā Čečenijas prezidenta Ramzana Kadirova personiskajā gvardē. Analītiķi atzīmē, ka Kadirovs, kurš valda Čečenijā ar dzelzs dūri, bauda Putina atbalstu un pasludinājis sevi par “Putina kareivi”. Prezidents Putins nodēvējis Ņemcova slepkavību kā “zemisku un cinisku” un solījis saukt pie atbildības vainīgos. Krievijā pēdējos gados nogalināti vairāki populāri politiķi un žurnālisti, kas nav baidījušies kritizēt Putina politiku.

Ņemcova radinieki uzskata, ka slepkavības pasūtītāji nekad netiks atrasti, jo pēdas ved uz Kremli. Viņa meita Žanna Ņemcova izteikusies: “Viņš bija cilvēks, kuru Putins necieta.” Vakarā pirms slepkavības Ņemcovs uzrunā radiostacijā “Eho Moskvi” bija pieprasījis rīkot godīgas vēlēšanas un aicinājis klausītājus pievienoties protestiem pret karu Ukrainā. Viņš apsūdzēja Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu nelikumīga kara izraisīšanā Ukrainā. Ņemcovs bija apkopojis datus par Krievijas iejaukšanos Austrum­ukrainā un gatavojās tos publiskot.

CITI ŠOBRĪD LASA

Piemiņas gājiens vakar Maskavā noritēja bez incidentiem, ja neskaita atgadījumu, kad opozīcijas politiķim Mihailam Kasjanovam sejā tika ieliets zaļš šķidrums. Ņemcova politiskie sabiedrotie uzskata, ka demonstratīvā slepkavība stingri kontrolētā un pārraudzītā teritorijā Kremļa tiešā tuvumā tika veikta ar nodomu iebiedēt un piespiest klusēt opozicionārus. Opozīcijas aktīvists Vladimirs Kara-Murza, kurš bija mudinājis cilvēkus piedalīties pasākumos Ņemcova piemiņai, tagad atveseļojas ārzemju slimnīcā pēc smagas saindēšanās. Viņa slimības simptomi bija līdzīgi kaitei, kas gandrīz noveda viņu kapā 2015. gadā, ārstiem konstatējot saindēšanos.

Karš ar Ukrainu ir Putina noziegums

Piemiņas gājiena dalībniekiem bija plakāti ar saukļiem “Karš ar Ukrainu ir Putina noziegums”, “Krieviju bez Putina” un “Es esmu pret Krimas aneksiju”, atzīmē raidsabiedrība BBC. Piemiņas gājiena dalībniekiem nebija atļauts doties pa Moskvoreckas tiltu, kur tika nošauts Ņemcovs un kur jau iepriekš bija nolikti ziedi, pieminot drosmīgo politiķi, kura mērķis bija demokrātiska un eiropeiska Krievija, kur valdītu likuma vara. Maskavas pašvaldība nav atļāvusi izvietot pastāvīgu piemiņas plāksni uz tilta vietā, kur tika nogalināts bijušais vicepremjers. Pārdesmit aktīvistu grupa, nomainot viens otru, dienu un nakti pārrauga piemiņas vietu cilvēkam, kurš savulaik tika uzskatīts par prezidenta Borisa Jeļcina pēcteci. Policisti nereti ierodas šajā vietā, lai “izjauktu nesankcionētu publisku saietu” vai “atrisinātu transporta sastrēgumu”. Lai kādu iemeslu uzdotu policija, iznākums vienmēr ir tas pats: aktīvistus aizved vai palūdz atbrīvot tiltu tā “uzkopšanai”, pēc kuras noliktie ziedi, plakāti un fotogrāfijas ir pazudušas. Viņiem nācies uzklausīt arī draudus iemest viņus upē vai pakārt pie laternas staba. “Šie draudi liecina par pieaugošo polarizāciju sabiedrībā, kas noveda pie Ņemcova slepkavības,” intervijā laikrakstam “The Moscow Times” atzīmē kāds brīvprātīgais. Aktīvisti atzīst: ja Kremlis gribētu, viņi tiktu aizslaucīti pāris minūtēs. Brīvprātīgie izveidojuši savu stratēģiju piemiņas vietas saglabāšanai: dienas beigās viņi noslēpj lielākos ziedu pušķus, atstājot tikai Ņemcova attēlu un papīra loksni, kur atzīmētas dienas kopš viņa nāves. Austot saulei, piemiņas vieta tiek atjaunota. Brīvprātīgie ir apņēmušies saglabāt Ņemcova piemiņas vietu, ko viņi dēvē par cilvēcības salu varmācības jūrā, līdz pašvaldība piekritīs piemiņas plāksnes izvietošanai. “Ņemcovs bija patiess, atklāts un drosmīgs, un viņa slepkavība bija politiski motivēta. Pie varas esošajiem tas jāatzīst,” uzskata viņa piemiņas glabātāji.