×
Mobilā versija
Brīdinājums +22°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
22. februāris, 2017
Drukāt

Krievija plānoja apvērsumu Melnkalnē: Bija paredzēts nogalināt premjeru (2)

Foto - Scanpix/APFoto - Scanpix/AP

Pērn decembrī Krievijas ārlietu ministram Sergejam Lavrovam (otrais no labās), Belgradā pozējot fotogrāfiem prokrieviskas serbu labējas organizācijas saietā, kadrā pāris metrus no Lavrova bija iekļuvis arī Nemanja Rističs (pirmais no kreisās), kurš tiek turēts aizdomās par līdzdalību apvērsuma gatavošanā Melnkalnē.

Britu izlūkdienesta darbinieki palīdzējuši atklāt apvērsuma mēģinājumu, kura laikā pērn oktobrī Krievijas un Serbijas aģenti ar vietējiem izpalīgiem plānoja nogalināt Melnkalnes premjerministru Milo Džukanoviču un uzbrukt parlamenta mītnei Podgoricā, lai izraisītu jukas Balkānu valstī un mēģinātu apturēt tās pievienošanos NATO.

 

Sazvērniekus nodod līdzdalībnieks

Uzbrukums Melnkalnes parlamenta ēkai bija plānots pagājušā gada 16. oktobrī, kad valstī notika vēlēšanas. Apvērsuma mēģinājumu vadīja Krievijas izlūkdienesta virsnieki, sadarbojoties ar Serbijas izlūkdienestu un Melnkalnes opozīcijas pārstāvjiem, ziņo britu mediji, atsaucoties uz avotiem valdības aprindās. Apvērsuma mēģinājums tika izjaukts tikai dažas stundas pirms tā sākuma, kad Melnkalnes policija saņēma informāciju par gatavoto uzbrukumu parlamenta ēkai no kāda sazvērnieka. Ziņotājs izrādījās 45 gadus vecais bijušais policists Mirko Velimirovičs, kuram bija uzdots nopirkt 50 triecienšautenes, patronas un noīrēt drošu mitekli sazvērnieku grupas izvietošanai. Sazvērnieku aprīkojumā bija Melnkalnes policistu formastērpi, kurus bija paredzēts uzvilkt, uzbrūkot parlamenta ēkai un apšaudot prokrieviskās opozīcijas mītiņa dalībniekus.

Melnkalnes varas iestādes, kopā ar Britānijas un ASV izlūkdienestiem šķetinot sazvērestības tīklu un atšifrējot kodētās tālruņa sarunas, atklāja pierādījumus par Krievijas aģentu līdzdarbību apvērsuma mēģinājumā. Kremlis, kas par svarīgāko uzdevumu uzskata NATO alianses paplašināšanās apturēšanu Eiropā, noliedzis Maskavas saistību ar apvērsuma mēģinājumu Melnkalnē. Ironiskas sakritības dēļ fakti par Krievijas saistību ar apvērsuma mēģinājumu Melnkalnē tika minēti britu presē tajā pašā dienā, kad Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs Minhenes drošības konferencē kritizēja NATO kā “aukstā kara iestādi”, kuras paplašināšanās esot radījusi nepieredzētu spriedzi Eiropā pēdējos 30 gados, atzīmē laikraksts “The Sunday Telegraph”. Lavrovs apgalvoja, ka Maskava gribot iedibināt “pēc-Rietumu pasaules kārtību” un “savstarpēju cieņu”, kam traucējot NATO paplašināšanās. Militārie eksperti atzīmē, ka Krieviju īpaši interesē piekļuve Baras ostai Adrijas jūras piekrastē.

 

Melnkalnes prokurors apsūdz

Melnkalnes varasiestādes iepriekš paziņoja, ka aizdomās par apvērsuma organizēšanu tur krievu nacionālistus, bet Melnkalnes īpašais prokurors Milivoje Katničs nedēļas nogalē pavēstīja, ka iesaistītas arī Krievijas varas ie­stādes. “Līdz šim mums bija pierādījumi, ka aiz apvērsuma stāv krievu nacionālistu struktūras, bet tagad arī, ka zināmā līmenī bijuši iesaistīti Krievijas valsts varas orgāni,” teica prokurors. Arī britu amatpersonas uzskata, ka Krievijas varas iestādes ir atbildīgas par centieniem oktobrī Melnkalnē sarīkot apvērsumu un nogalināt premjerministru. Katničs sacīja, ka draudzīgu Eiropas valstu izlūkdienesti, tostarp Britānijas, kā arī ASV izlūkdienesti palīdz Melnkalnei izmeklēšanā. Saskaņā ar Melnkalnes prokuratūras iegūto informāciju serbu nacionālistu Aleksandaru Sindeliču, kurš ir prokuratūras galvenais liecinieks, uz Krieviju uzaicinājis “Krievijas militāro struktūru” loceklis Edu­ards Šišmakovs, kurš izklāstījis viņam veicamo uzdevumu, norādot, ka mērķis ir novērst Melnkalnes iestāšanos NATO.

 

GRU aģentus izved uz Maskavu

Melnkalnes, kas drīz oficiāli kļūs par NATO alianses 29. dalībvalsti, jaunais premjerministrs Dusko Markovičs paziņojis, ka apvērsuma plāns paredzēja apšaudi pie parlamenta ēkas un tās ieņemšanu, kā arī toreizējā premjerministra Džukanoviča nogalināšanu un prokrieviskas valdības izveidošanu. Melnkalne atdalījās no Serbijas un pasludināja neatkarību 2006. gadā. Gandrīz trešdaļa no Melnkalnes 640 000 iedzīvotāju ir etniskie serbi. Intervijā žurnālam “Time” Markovičs teica, ka apvērsumu izdevās novērst, kad tika saņemta informācija no kāda Krievijas nolīgta līdzdalībnieka, kurš padevās Melnkalnes varas iestādēm. “Viņš atklāja, ka kopā ar viņu darbojās divi Krievijas pilsoņi, kas izrādījās Krievijas militārā izlūkdienesta GRU aģenti Vladimirs Popovs un Eduards Širokovs, kuru rīcībā bija modernas šifrēšanas iekārtas un liela naudas summa,” piebilda Markovičs. Pēc Melnkalnes pieprasījuma, Serbijas policija janvārī aizturēja divus serbu nacionālistu grupējuma biedrus Nemanju Rističu un Predragu Bogičeviču, kuri tiek turēti aizdomās par līdzdalību apvērsuma gatavošanā Melnkalnē. GRU aģentus Popovu un Širokovu, kuru vārdi ievietoti Interpola meklējamo personu sarakstā, speciāllidmašīnā uz Maskavu izveda Krievijas Federālā drošības dienesta bijušais priekšnieks Nikolajs Patruševs, pašreizējais Krievijas Drošības padomes sekretārs, kurš bija steidzami ieradies Belgradā dažas dienas pēc apvērsuma mēģinājuma Podgoricā. Krievijai noliedzot saistību ar apvērsuma mēģinājumu, analītiķi uzdod jautājumu, kā varēja gadīties, ka pērn decembrī Krievijas ārlietu ministram Sergejam Lavrovam Belgradā pozējot fotogrāfiem prokrieviskas serbu labējas organizācias saietā, kadrā pāris metrus no Lavrova bija iekļuvis arī Nemanja Rističs, kurš tiek turēts aizdomās par līdzdalību apvērsuma gatavošanā Melnkalnē.

 

Militārie eksperti atzīmē, ka Krieviju īpaši interesē piekļuve Baras ostai Adrijas jūras piekrastē. Avots: WikimediaMilitārie eksperti atzīmē, ka Krieviju īpaši interesē piekļuve Baras ostai Adrijas jūras piekrastē. Avots: Wikimedia

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Tā tiem rašistiem izlauž pamazām zobus.

  2. Опять старый маразматик со своей теорией заговора! Очередная страшилка для местного применения. Кушайте, кушайте, информация отравлена, больно не будет.

Draugiem Facebook Twitter Google+