×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
16. marts, 2012
Drukāt

Krievijā problēmas ar dzīvu cūku kravu no Latvijas

siveni2

Krievijas veterinārie dienesti šonedēļ uz laiku apturējuši dzīvu cūku kravu no Latvijas, tomēr Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) par notikušo nav informēts, biznesa portālam “Nozare.lv” atzina PVD pārstāvji.

Kā raksta laikraksts “Vesti Sgodņa”, atsaucoties uz Krievijas ziņu aģentūru “Balticinfo”, Krievijas veterinārais dienests vakar atklājis pārkāpumus no Latvijas ievesto 190 cūku kravā. Dienesta Sanktpēterburgas un Ļeņingradas apgabala reģionālās nodaļas inspektori konstatējuši, ka dzīvnieki bijuši tik netīri, ka nebija nolasāmi to tetovējumi. Pēc saskaņošanas ar Ļeņingradas apgabala veterināro dienestu dzīvnieki tomēr nogādāti uz kautuvi.

“PVD pagaidām nav saņēmis oficiālu informāciju par konstatētajiem pārkāpumiem. Rakstā minētā krava, kurā tika vestas cūkas no Latvijas, šķērsoja Eiropas Savienības (ES) ārējo robežu. Tātad tā bija vai nu Latvijas-Krievijas vai Igaunijas-Krievijas robeža, un krava noteikti tika pakļauta abpusējām pārbaudēm, kuras atbildīgie dienesti veic uz robežas,” norādīja PVD pārstāvji.

Jau ziņots, ka Krievija no 20.marta apturēs dzīvu cūku, kā arī citu mājlopu importu no ES dalībvalstīm, lēmumu pamatojot ar infekciozā Šmalenbergas vīrusa izplatību Eiropā. Latvijā aizliegums attiecas uz 22 cūku fermām, Lietuvā – 35, Igaunijā – 43, Vācijā – 509, tāpat arī Polijas un citu ES valstu fermām. Liellopus, aitas un kazas Latvijas lauksaimnieki uz Krieviju neeksportē.

Kā iepriekš “Nozare.lv” atzina PVD ģenerāldirektors Māris Balodis, Krievijas lēmums “ir vismaz dīvains, jo Latvijai cūku eksporta jomā nav bijuši pārkāpumi”.

“Pamatojums attiecas it kā uz ES novērotiem pārkāpumiem pagājušā gada beigās, tomēr uz Latvijas cūku transportu nav neviena aizrādījuma. Cūkas neslimo ar Šmalenbergas vīrusu, tādēļ nav izprotams, kādēļ lēmums attiecināts arī uz cūkām,” sacīja Balodis.

Reaģējot uz lēmumu, Eiropas Komisijai (EK) nosūtījusi Krievijas pusei lūgumu pagarināt importa aizlieguma sākumu par vienu mēnesi – no 20.marta uz 20.aprīli.

Savukārt šodien EK Veselības un patērētāju aizsardzības ģenerāldirektorāta ģenerāldirektora vietnieks Ladislavs Miko kopīgi ar pārstāvjiem no EK darba grupas, kā arī PVD pārstāvis devies uz Krieviju, lai ikmēneša darba sarunās pārrunātu arī šo jautājumu un iespējamos risinājumus.

Tikmēr ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts šodien piedalās Kopējās tirdzniecības politikas jautājumiem veltītajā ES Ārlietu padomes sanāksmē, kur pēc Pavļuta ierosinājuma plānotas diskusijas par turpmāko rīcību saistībā ar Krievijas paziņojumu par dzīvo cūku importa aizliegumu.

Pavļuts akcentēs, ka nav pieļaujama situācija, ka tehniskās dokumentācijas neatbilstību dēļ Krievija apturēs cūku importu no visām ES dalībvalstīm, kuras kopumā nodrošina vairāk nekā 90% no dzīvo cūku importa Krievijā.

Kā liecina PVD informācija, Šmalenbergas vīruss nosaukts Vācijas pilsētas vārdā, kur tas pirmoreiz tika konstatēts 2011.gada augustā, tas izplatās ar sūcējkukaiņu asinīm. Šī ir jauna, līdz šim nereģistrēta vīrusa izraisīta saslimšana atgremotājiem dzīvniekiem – saslimšanas gadījumi konstatēti govīm, aitām un kazām. Slimība pieaugušajiem dzīvniekiem izpaužas ar drudzi, produktīviem dzīvniekiem – ar izslaukuma samazināšanos, grūsniem dzīvniekiem – ar abortiem. 2011.gada nogalē slimība tika reģistrēta Vācijā, Nīderlandē un Beļģijā, bet 2012. gada sākumā arī Lielbritānijā un Francijā.

Latvijā šāda saslimšana nav konstatēta.

Saskaņā ar Zemkopības ministrijas informāciju dzīvās cūkas ir ceturtais nozīmīgākais Latvijas eksporta produkts uz Krieviju. Kopumā 2011.gadā Latvija uz Krieviju eksportēja 16 300 tonnas dzīvo cūku 14 miljonu latu vērtībā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+