×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
20. marts, 2012
Drukāt

Krievijā smacē preses brīvību

maskava_afp_11

Nedēļas nogalē Krievijas policija aizturēja vairāk nekā simt cilvēku, tajā skaitā vairākus protesta kustības vadītājus, kuri piedalījās demonstrācijā Maskavā, nosodot Kremļa kontrolēto plašsaziņas līdzekļu izvērsto melu kampaņu pret opozīciju.


 

Sēro par mediju brīvības nāvi

Simtiem demonstrantu bija sapulcējušies pie Ostankinas televīzijas centra, protestējot pret telekanālā NTV rādīto par dokumentālu dēvēto filmu, kas ataino prezidenta vēlēšanās uzvarējušā līdzšinējā premjerministra Vladimira Putina režīma pretiniekus kā krāpniekus un nodevējus. “Putina svarīgākie ieroči ir meli un propaganda, un tie ir tikpat iedarbīgi viņa aizsardzībā kā policistu nūjas,” teica bijušais Krievijas premjerministra vietnieks Boriss Ņemcovs, pirms tika iestumts policijas automobilī, ziņo aģentūra “Reuters”. Aizturēts tika arī varas iestāžu neapstiprinātā saieta rīkotājs, opozīcijas grupējuma “Kreisā fronte” koordinators Sergejs Udaļcovs. Kā vēsta avīze “Novaja gazeta”, policisti pret vairākiem protestētājiem lietojuši vardarbību, sitot ar stekiem un spārdot ar kājām. Protesta demonstrāciju virkne sākās decembrī pēc apsūdzībām Valsts domes vēlēšanu rezultātu viltošanā un nemazinājās pēc prezidenta vēlēšanām martā. Demonstranti pie Ostankinas TV centra, kur atrodas arī telekanāla NTV redakcija, skandēja “Krieviju bez Putina” un “NTV melo”. Pie NTV studijas viņi nolika ziedus, cepumu paciņas un dolāru naudaszīmju atveidojumus, protestējot pret apgalvojumiem, ka opozīcijas aktīvistiem maksāts par piedalīšanos demonstrācijās.

 

“Mēs esam šeit, lai paustu skumjas par mediju brīvības nāvi Krievijā”, “Reuters” teica viena no protestētājām, noliekot sarkanas neļķes uz NTV studijas sliekšņa. “Mēs nekad neesam saņēmuši naudu vai kādus labumus par piedalīšanos protestos pret vēlēšanu nozagšanu,” viņa piebilda, vērtējot šādus apgalvojumus kā provokāciju.

 

Virza likumu par partijām

Savulaik NTV bija populārs telekanāls ar liberālu ievirzi un analītiskiem raidījumiem, taču pēc Putina nākšanas pie varas 2000. gadā nonāca valsts gāzes koncerna “Gazprom” mediju struktūrvienības paspārnē un tika padarīts par Kremļa ruporu. Protesta akcija pie Ostankinas televīzijas centra bija vērsta pret NTV demonstrēto filmu “Protesta anatomija”, ko telekanāls dēvēja par dokumentālu, bet novērotāji – par melīgu propagandu. Telekanāls NTV jau pirms 4. marta Krievijas prezidenta vēlēšanām demonstrēja virkni “dokumentālu filmu”, kurās klāstīts, ka protestus pret Vladimiru Putinu rīko un apmaksā rietumvalstis. Filmā “Protesta anatomija” redzami cilvēki, kuriem tiek maksāta nauda un izsniegtas opozīcijas izmantotās baltās lentītes, lai viņi apmeklētu pret Putinu vērstu demonstrāciju Maskavā. Klaji safabricētā filma izraisījusi sašutuma vētru Krievijas interneta vidē un NTV vietne pārplūdināta ar asiem komentāriem. Pret telekanāla vietni tika vērsts hakeru uzbrukums, vairākkārt pārtraucot tā darbu.

 

Nākamā plašā Krievijas opozīcijas protesta akcija paredzēta 6. maijā, dienu pirms Vladimira Putina oficiālās stāšanās prezidenta amatā.

 

Krievijas Valsts dome steidzina likumprojektu par partiju reģistrāciju, kas varētu tikt pieņemts vēl pirms Putina inaugurācijas 7. maijā, lai vājinātu protesta izpausmes. Likumprojekts noteic, ka partijā, lai to oficiāli reģistrētu, jābūt ne mazāk kā 500 biedriem (agrāk tika prasīta 40 000 biedru dalība). Analītiķi uzskata, ka jaunais likums veicinās jaunu politisko partiju izveidi Krievijā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+