A picture taken on August 27, 2014 shows Russian President Vladimir Putin (R) speaking with Abkhazia’s president-elect Raul Khadjimba during a meeting at the Novo-Ogaryovo residence outside Moscow. Abkhazia is recognised only by a handful of states including Russia.
A picture taken on August 27, 2014 shows Russian President Vladimir Putin (R) speaking with Abkhazia’s president-elect Raul Khadjimba during a meeting at the Novo-Ogaryovo residence outside Moscow. Abkhazia is recognised only by a handful of states including Russia.
Foto – AFP/LETA

Krievija sper soli tuvāk Abhāzijas aneksijai 2

Gruzijas un rietumval­stu amatpersonu nosodījumu izpelnījies Krievijas un Abhāzijas noslēgtais līgums par stratēģisko partnerību.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Lasīt citas ziņas

Tas paredzēs to, ka Krievija piešķirs finansējumu abhāzu “bruņotajiem spēkiem”, pārraudzīs apgabala ekonomisko situāciju un savā kontrolē pārņems pat Gruzijas separātiskā apgabalā “ārpolitisko kursu”.

Gruzijas Ārlietu ministrija izplatījusi paziņojumu, kurā norāda, ka Krievija “spērusi soli tuvāk Abhāzijas faktiskajai aneksijai”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Krievijas Melnās jūras krastā esošajā kūrortpilsētā Sočos Kremļa saimnieka Vladimira Putina un Abhāzijas apgabala prezidenta Raula Hadžimbas parakstītais līgums paredz to, ka Gruzijas separātiskajā teritorijā esošie kaujinieki un Krievijas armijas karavīri tiks apvienoti kopīgā kaujas vienībā, ko vadīs komandieris no Krievijas, skaidro ziņu aģentūra “Associated Press”. Tāpat Krievija apņemas turpmākos trīs gadus finansēt abhāzu armiju, kā arī uz Abhāzijas un Gruzijas robežas uzcelt nocietinātus kontrolposteņus. Noslēgtais līgums paredz arī to, ka Maskava nākamā gada laikā apņemas Abhāzijai piešķirt 200 miljonus dolāru. Krievija solās nodrošināt Abhāzijai “palīdzības programmas”, piešķirot apgabalam naudu izglītībai, veselībai, pensijām un citiem sociālajiem pabalstiem. Tikmēr Abhāzijas apgabalam noteikts pienākums “savus likumus izstrādāt atbilstoši Eirāzijas Ekonomiskās savienības standartiem”. Pirms līguma parakstīšanas Hadžimba, kurš par apgabala prezidentu tika ievēlēts augustā, paziņoja, ka uz Sočiem dodas ar “labi padarīta darba sajūtu un optimismu”. Viņaprāt, noslēgtais līgums stiprinās Abhāzijas “suverenitāti un drošību”.

“Tā dēvētā līguma parakstīšana ir Krievijas apzināta atbilde Gruzijas eiroatlantiskajiem centieniem,” paziņojis Gruzijas ārlietu ministrs Tamars Berukašvili. Viņš apstiprināja, ka Gruzija tuvākajā laikā vērsīsies ANO, NATO un citās starptautiskajās organizācijās, lūdzot tās nosodīt Krievijas un Abhāzijas parakstīto līgumu. Savukārt Gruzijas prezidents Georgijs Margvelašvili līgumu nosauca par “absurdu un neloģisku”.

Arī Abhāzijā, kurā mīt aptuveni 240 tūkstoši cilvēku, ne visi ir mierā ar noslēgto līgumu. Hadžimbas opozicionāri apgabala galvaspilsētā Suhumi sarīkoja protesta akciju. Tās dalībnieki norādīja, ka parakstītais dokuments sniedz Krievijai pārāk lielu ietekmi pār norisēm apgabalā. “Šo līgumu nevar nosaukt par partnerības līgumu, jo faktiski liek vienai pusei dzīvot uz otras rēķina,” Krievijas medijiem apgalvoja viens no protesta dalībniekiem.

ASV Valsts departaments jau izplatījis paziņojumu, kurā norāda, ka neatzīst “tā dēvēto līgumu” starp Krieviju un Abhāziju. Tikmēr NATO ģenerālsekretārs Jenss Stol­tenbergs norādījis, ka līgums nepalīdzēs mēģinājumiem atrast mierīgu risinājumu saspīlētajai situācijai, kas Gruzijā valda saistībā ar tās separātiskajiem apgabaliem Dienvidosetiju un Abhāziju. Eiropas Savienības augstā pārstāve ārlietās un drošības politikas jautājumos Federika Mogerīni paziņojusi, ka līgums ir Gruzijas suverenitātes un teritoriālās vienotības pārkāpums.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.