×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
20. jūlijs, 2012
Drukāt

Krievija un Ķīna atkal bloķē Sīrijas sankciju rezolūciju

Foto - AFPFoto - AFP

Krievija un Ķīna ANO Drošības padomē izmantoja savas veto tiesības, lai bloķētu rietumvalstu izstrādāto Sīrijas sankciju rezolūciju.

 

Rezolūcijā Sīrijas režīmam piedraudēts ar sankcijām, ja netiks pārtraukta smago ieroču izmantošana. Šī ir jau trešā reize pēdējo deviņu mēnešu laikā, kad Krievija un Ķīna izmanto savas ANO Drošības padomes pastāvīgo dalībvalstu pilnvaras, lai nepieļautu rezolūcijas pieņemšanu Sīrijas jautājumā.

Par rietumvalstu izstrādāto rezolūciju nobalsoja 11 Drošības padomes dalībvalstis, Krievija un Ķīna balsoja pret, bet Pakistāna un Dienvidāfrikas Republika atturējās. Rietumu ierosinātajā rezolūcijā, atsaucoties uz ANO hartas 7. nodaļu, Sīrijas prezidentam Bašaram al Asadam bija draudēts ar nemilitārām sankcijām, ja viņš desmit dienu laikā kopš rezolūcijas pieņemšanas brīža neapturēs smago ieroču pielietošanu. Kā skaidro rietumvalstu diplomāti, rezolūcijā tika izteikti tikai sankciju draudi, un, lai pret Sīrijas režīmu tiešām tiktu vērstas sankcijas, būtu nepieciešama jauna rezolūcija.

Kā pēc balsojuma skaidroja Krievijas vēstnieks ANO Vitālijs Čurkins, rezolūcijas mērķis bijis “pavērt ceļu sankciju spiedienam un tālākai ārējai militārai intervencei Sīrijas iekšējās lietās”. “Viņu aprēķini izmantot ANO Drošības padomi, lai īstenotu savus plānus izdarīt spiedienu uz suverēnām valstīm, nevainagosies ar panākumiem,” piebilda Čurkins. Pēc Čurkina domām, rietumvalstis mēģinājušas pieliet eļļu “ekstrēmistu, tostarp teroristisko grupējumu, ugunij”, un Britānijas, ASV, Francijas, Vācijas un Portugāles virzītā rezolūcija nebija objektīva. Vienlaikus Čurkins apliecināja, ka Krievija nevirzīs balsojumam tās sagatavoto sankciju par ANO uzraudzības misiju Sīrijā. Savukārt Ķīnas vēstnieks ANO Li Baodons apgalvoja, ka sarunās par jauno rezolūciju rietumvalstis bijušas “iedomīgas un nelokāmas”.

Reaģējot uz kārtējo Krievijas un Ķīnas veto Sīrijas rezolūcijai, ASV paziņojušas, ka tās pret Asadu vērsīsies ar citiem līdzekļiem, neizmantojot ANO Drošības padomi. “Mēs pastiprināsim savu darbu ar dažādiem partneriem ārpus Drošības padomes, lai pastiprinātu spiedienu pret Asada režīmu un nodrošinātu palīdzību tiem, kam tā ir nepieciešama,” solīja ASV vēstniece ANO Sūzana Raisa. “Drošības padome ir pilnībā izgāzusies svarīgākajā šā gada uzdevumā.” Kritiku Krievijai un Ķīnai veltīja arī Britānija. “Viņu rīcības aizsargā brutālu režīmu. Viņi izvēlējušies savas nacionālās intereses stādīt augstāks par miljoniem sīriešu dzīvību,” atzina Britānijas vēstnieks ANO Marks Laiols Grants. Savukārt Francijas vēstnieks Žerārs Aro pauda pārliecību: “Ir skaidrs, ka Krievijas mērķis ir nodrošināt Sīrijas režīmam vairāk laika opozīcijas apspiešanai.”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+