×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
7. oktobris, 2016
Drukāt

Krievija uz Kaļiņingradas apgabalu pārvieto raķešu kompleksu “Iskander” (4)

Foto EPA/LETAFoto EPA/LETA

Krievijas Baltijas jūras flote taktisko mācību aizsegā ar civilo kuģi pārvieto no Ustjlugas Ļeņingradas apgabalā uz Kaļiņingradas apgabalu operacionāli taktisko raķešu kompleksu “Iskander”, piektdien vēsta Igaunijas sabiedriskās raidorganizācijas ERR portāls, atsaucoties uz informētu avotu.

Portāls norāda, ka raķešu kompleksa transportēšanai tiek izmantots automobiļu un dzelzceļa prāmis “Ambal”, kam Kaļiņingradas apgabala Baltijskā jāierodas šodien.

Iespējams, ka ar to saistīti arī aizvadītās diennakts incidenti, kad Krievijas iznīcinātāji pārkāpa Igaunijas un Somijas gaisa telpu, raksta ERR.

Kā paziņojusi Somijas Aizsardzības ministrija, Somijas gaisa telpā Krievijas iznīcinātājs “Su-27” ceturtdien ielidoja divas reizes – plkst.16.43 un plkst.21.33.

Igaunijas gaisa telpā netālu no Vaindlo salas Somu līča tuvumā “Su-27” nelikumīgi ielidoja naktī uz piektdienu plkst.2.38 un atradās tur nepilnu minūti, informējuši Igaunijas bruņoto spēku pārstāvji. Lidmašīnas transponders bija izslēgts, nebija iesniegts tās lidojuma plāns, un tā neuzturēja radiosakarus ar Igaunijas Gaisa navigācijas dienestu.

Igaunijas aizsardzības ministrs Hanness Hanso portālam nav nedz apstiprinājis, nedz noliedzis informāciju par “Iskander” transportēšanu uz Kaļiņingradas apgabalu.

“Taču ir tiesa, ka mums ir iemesls būt ļoti modriem tiklab gaisā un uz jūras, kā visur citur,” viņš atzinis.

Runājot par saistību starp gaisa telpas pārkāpumiem un raķešu kompleksa transportēšanu, viņš īsi atbildējis, ka to “nevar izslēgt”.

Lietuvas Aizsardzības ministrija ziņu aģentūrai BNS atteikusies sīkāk komentēt Igaunijas portāla informāciju par “Iskander” pārvietošanu uz Kaļiņingradas apgabalu, bet norādījusi, ka Krievijas militārie manevri jau kādu laiku vieš satraukumu.

“Negaidītas karaspēka pārbaudes, bruņojuma savilkšana Kaļiņingradas apgabalā un jau ne vienreiz vien izteiktie Krievijas plāni par raķešu “Iskander” dislocēšanu mums vienmēr radījuši bažas un satraukumu. Tas nepalīdz veidot uzticēšanās un drošības atmosfēru,” norādījis aizsardzības ministra Juoza Oleka preses sekretārs Vaidots Linkus.

“Mūsu valsts atbildīgās institūcijas pastāvīgi apmainās ar izlūkošanas informāciju ar citām NATO valstīm un vērīgi seko situācijai pie mūsu un visas alianses robežām. Izlūkošanas informāciju mēs nekomentējam,” viņš piebildis.

Šā gada martā publiskotajā Lietuvas militārā izlūkdienesta pārskatā norādīts, ka “Iskander” dislocēšana Kaļiņingradas apgabalā, par ko tiek bieži runāts publiskajā telpā, Lietuvai būtu bīstama galvenokārt tādēļ, ka šos raķešu kompleksus varētu izmantot, lai traucētu NATO sabiedroto darbības reģionā, bet izmantot tos pret mērķiem Lietuvas teritorijā nebūtu vajadzības, jo tam teorētiski pietiktu jau ar pašreizējo potenciālu.

Tikmēr Igaunijas Aizsardzības spēku komandieris ģenerālleitnants Riho Terrass portālam “Eer.ee” norādījis, ka Krievijas pēdējā laika darbības liecina, ka tā vēlas aizvien vairāk nostiprināt kontroli pār Baltijas jūru un tās pieejām, lai kontrolētu to tāpat kā Melno jūru, un šī vēlme tiklab ar gaisa telpas pārkāpumiem, kā “Iskander” pārvietošanu tiek demonstrēta Ziemeļatlantijas līguma organizācijai.

Saistot pēdējā laika notikumus ar Krievijas prezidenta Vladimira Putina nesenajiem izteikumiem, Terrass atzinis, ka Krievijas izturēšanās Baltijas jūras reģionā ir provokatīva.

Ballistisko raķešu sistēma “Iskander”, kas iekļauta Krievijas armijas bruņojumā kopš 2006.gada, ir paredzēta stratēģiski svarīgu objektu iznīcināšanai, un tās darbības rādiuss ir no 50 līdz 500 kilometriem, bet pēc dažiem datiem – līdz 700 kilometriem.

ERR atsaucas uz žurnālu “Diplomaatia”, kas raksta, ka Kaļiņingradā dislocētā 152.raķešu karaspēka brigāde 2012. un 2013.gadā, iespējams, iepazīstināta ar “Iskander”, kas no Kaļiņingradas apgabala var sasniegt objektus līdz pat Polijas dienvidiem vai Somijas vidienei.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Vai esat aizdomājušies, kāds ir Kaļiņingradas apgabala statuss? Juridiski šī teritorija Krievijai nemaz nepieder, jo Potsdamas konferencē kara vinnētāji vienojās, ka PSRS šo teritoriju administrēs tikai līdz Vācijas miera līguma noslēgšanai( protokola 5. pants). 1990. gada līgumā par Vācijas atkalapvienošanu (2+4) visas puses, arī Krievija, vienojās, ka “atsakās no visām tiesībām” un pretenzijām pret Vāciju. Tātad arī uz šo apgabalu. Bet Krievija šo apgabalu turpina militarizēt, kaut arī tai nemaz nav “de jure” tiesības uz šo teritoriju. Tad jau lielākas tiesības ir Lietuvai, kurai Kaļiningradas apgabalā ir gan etniskas, gan vēsturiskas saknes, jo pēc kara gan vāciešus, gan lietuviešus no turienes
    piespiedu kārtā deportēja tieši PSRS.

  2. Labi, visi izteicās. Tikai kur kāds, piemēram, Bergmaņa izteikums? Domāju, ka jūs visi saprotat, kāpēc..:)

  3. Kas ir Kaļiņingradas apgabals? Bijusī senprūšu teritorija, ko iekaroja vācieši un tagad Krievijas iekarotā teritorija. Platība 15 tūkst. km2 (150×100 km), iedzīvotāji ap 900 tūkst., pamatā krievi. Tur atrodas Krievijas galvenā Baltijas kara jūras spēku bāze. Kompakta teritorija, faktiski NATO valstu ielenkumā, kas piebāzta ar bruņojumu, kura izvietojumu un pārvietošanu var viegli novērot un kontrolēt ar NATO radariem, tātad tas ir samērā viegls mērķis iespējamā konflikta gadījumā. Tāpēc sūtīt tur jaunas, lai arī mobīlas raķetes, nav prāta darbs, jo tās būs viegli atklāt un neitralizēt. Bet tās jau ir krievu ģenerāļu problēmas.

  4. “Iskander” patreiz Krievijas armijā skaitās modernākais taktiskais raķešu ierocis ar lidojuma tālumu līdz 500 km. No militāri-elektroniskā viedokļa tā ir viduvēja raķete, jo NATO simulētās mācībās tās līdz 50% var pārtvert ar pretraķešu sistēmu “Patriot”. Otri 50% pārtveršanai paliek uz citu elektroniskā kara līdzekļu arsenāla, kas ir īpaši labi attīstīts ASV armijai. Svarīga nozīme nav tik daudz raķetes kaujas spējai vai lidojuma tālumam, kā tās “elektroniskajām smadzenēm”, kā izvairīties no šīs pretraķešu sistēmas. Bet kā liecināja Dienvidslāvijas krīze, tad šis pretraķešu vairogs ar “Awaks” sistēmām ASV un NATO ir krietni pārāks. Otrs Krievijas armijas vājais punkts ir dažādo ieroču šķiru savstarpējā koordinācija, jo ar raķeti vien karu vinnēt nevar. Runājot par citu bruņojumu Kaļiņingradas apgabalā, tad liela daļa no tā tur ir kopš 2. pasaules kara laikiem. Tā ka šo raķešu demonstratīvam izvietojumam vairāk ir politisks nekā militārs mērķis.

Draugiem Facebook Twitter Google+