Foto EPA/LETA

Krievija uz Kaļiņingradas apgabalu pārvieto raķešu kompleksu “Iskander” 4

Krievijas Baltijas jūras flote taktisko mācību aizsegā ar civilo kuģi pārvieto no Ustjlugas Ļeņingradas apgabalā uz Kaļiņingradas apgabalu operacionāli taktisko raķešu kompleksu “Iskander”, piektdien vēsta Igaunijas sabiedriskās raidorganizācijas ERR portāls, atsaucoties uz informētu avotu.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

Portāls norāda, ka raķešu kompleksa transportēšanai tiek izmantots automobiļu un dzelzceļa prāmis “Ambal”, kam Kaļiņingradas apgabala Baltijskā jāierodas šodien.

Iespējams, ka ar to saistīti arī aizvadītās diennakts incidenti, kad Krievijas iznīcinātāji pārkāpa Igaunijas un Somijas gaisa telpu, raksta ERR.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā paziņojusi Somijas Aizsardzības ministrija, Somijas gaisa telpā Krievijas iznīcinātājs “Su-27” ceturtdien ielidoja divas reizes – plkst.16.43 un plkst.21.33.

Igaunijas gaisa telpā netālu no Vaindlo salas Somu līča tuvumā “Su-27” nelikumīgi ielidoja naktī uz piektdienu plkst.2.38 un atradās tur nepilnu minūti, informējuši Igaunijas bruņoto spēku pārstāvji. Lidmašīnas transponders bija izslēgts, nebija iesniegts tās lidojuma plāns, un tā neuzturēja radiosakarus ar Igaunijas Gaisa navigācijas dienestu.

Igaunijas aizsardzības ministrs Hanness Hanso portālam nav nedz apstiprinājis, nedz noliedzis informāciju par “Iskander” transportēšanu uz Kaļiņingradas apgabalu.

“Taču ir tiesa, ka mums ir iemesls būt ļoti modriem tiklab gaisā un uz jūras, kā visur citur,” viņš atzinis.

Runājot par saistību starp gaisa telpas pārkāpumiem un raķešu kompleksa transportēšanu, viņš īsi atbildējis, ka to “nevar izslēgt”.

Lietuvas Aizsardzības ministrija ziņu aģentūrai BNS atteikusies sīkāk komentēt Igaunijas portāla informāciju par “Iskander” pārvietošanu uz Kaļiņingradas apgabalu, bet norādījusi, ka Krievijas militārie manevri jau kādu laiku vieš satraukumu.

“Negaidītas karaspēka pārbaudes, bruņojuma savilkšana Kaļiņingradas apgabalā un jau ne vienreiz vien izteiktie Krievijas plāni par raķešu “Iskander” dislocēšanu mums vienmēr radījuši bažas un satraukumu. Tas nepalīdz veidot uzticēšanās un drošības atmosfēru,” norādījis aizsardzības ministra Juoza Oleka preses sekretārs Vaidots Linkus.

“Mūsu valsts atbildīgās institūcijas pastāvīgi apmainās ar izlūkošanas informāciju ar citām NATO valstīm un vērīgi seko situācijai pie mūsu un visas alianses robežām. Izlūkošanas informāciju mēs nekomentējam,” viņš piebildis.

Reklāma
Reklāma

Šā gada martā publiskotajā Lietuvas militārā izlūkdienesta pārskatā norādīts, ka “Iskander” dislocēšana Kaļiņingradas apgabalā, par ko tiek bieži runāts publiskajā telpā, Lietuvai būtu bīstama galvenokārt tādēļ, ka šos raķešu kompleksus varētu izmantot, lai traucētu NATO sabiedroto darbības reģionā, bet izmantot tos pret mērķiem Lietuvas teritorijā nebūtu vajadzības, jo tam teorētiski pietiktu jau ar pašreizējo potenciālu.

Tikmēr Igaunijas Aizsardzības spēku komandieris ģenerālleitnants Riho Terrass portālam “Eer.ee” norādījis, ka Krievijas pēdējā laika darbības liecina, ka tā vēlas aizvien vairāk nostiprināt kontroli pār Baltijas jūru un tās pieejām, lai kontrolētu to tāpat kā Melno jūru, un šī vēlme tiklab ar gaisa telpas pārkāpumiem, kā “Iskander” pārvietošanu tiek demonstrēta Ziemeļatlantijas līguma organizācijai.

Saistot pēdējā laika notikumus ar Krievijas prezidenta Vladimira Putina nesenajiem izteikumiem, Terrass atzinis, ka Krievijas izturēšanās Baltijas jūras reģionā ir provokatīva.

Ballistisko raķešu sistēma “Iskander”, kas iekļauta Krievijas armijas bruņojumā kopš 2006.gada, ir paredzēta stratēģiski svarīgu objektu iznīcināšanai, un tās darbības rādiuss ir no 50 līdz 500 kilometriem, bet pēc dažiem datiem – līdz 700 kilometriem.

ERR atsaucas uz žurnālu “Diplomaatia”, kas raksta, ka Kaļiņingradā dislocētā 152.raķešu karaspēka brigāde 2012. un 2013.gadā, iespējams, iepazīstināta ar “Iskander”, kas no Kaļiņingradas apgabala var sasniegt objektus līdz pat Polijas dienvidiem vai Somijas vidienei.