×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Anšlavs, Junora
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
13. augusts, 2014
Drukāt

Krievijā uzstādīta pirmā piemiņas zīme gūstā kritušajiem Latvijas karavīriem (2)

Brāļu kapu komitejas fotoBrāļu kapu komitejas foto

Šā gada jūlija beigās biedrība “Brāļu kapu komiteja” (BKK) Krievijas Federācijas Kirovas apgabala Verhņekamskas rajona Rudņičnajas ciemā uzstādījusi Krievijā pirmo piemiņas zīmi gūstā mirušajiem Otrā pasaules kara latviešu karavīriem, portālam LA.lv pavēstīja biedrības “Brāļu kapu komiteja” priekšsēdētājs Eižens Upmanis.

Piemiņas zīmē iemūžināti 36 latviešu karavīru vārdi, šie cilvēki 1944. – 1946. gados miruši Rudņičnajas ciema karagūstekņu hospitālī.

“Pirmo no šīm zīmēm nolēmām uzstādīt bijušo karagūstekņu nometnes kapsētā Kirovas rajona Rudņičnajas ciemā, kur jau līdzīgas nozīmes piemiņas zīmes uzstādījušas Vācijas un Ungārijas kara kapu aprūpes organizācijas. Brāļu kapu komiteja turpina darbu, lai šādas piemiņas zīmes tiktu uzstādītas arī citās vietās Krievijā, kur apbedīti latviešu karagūstekņi. Nākamās no tām paredzēts uzstādīt apdzīvotā vietā Sjasstroj Ļeņingradas apgabalā un Čerepovecas pilsētā Vologdas apgabalā. Katrā no šīm vietām apbedīti vairāki desmiti gūstā bojā gājušo latviešu karavīru,” stāsta biedrības Upmanis.

Tipveida projekts piemiņas zīmei gūstā mirušajiem latviešu karavīriem pēc Brāļu kapu komitejas pasūtījuma tapis arhitektu birojā “Vecumnieks un Bērziņi”. Šo tipveida projektu Brāļu kapu komiteja turpmāk izmantos arī citu latviešu karagūstekņu piemiņas vietu apzīmēšanai Krievijā un citās valstīs, sacīja Upmanis. Jūlija beigās Rudņičnaja ciemā uzstādītā piemiņas zīme izgatavota Latvijā, akmens apstrādes firmā “AKM”.

Līdz šim BKK, sadarbībā ar Krievijas pilnvaroto organizāciju “Vojennije memoriali”, ieguvusi ziņas par aptuveni 460 latviešu karagūstekņiem, kuri miruši 50 karagūstekņu nometnēs Krievijā, konkrētas personas patlaban tiek identificētas.

BKK darbojas saskaņā ar 2008. g. ratificēto Latvijas – Krievijas starpvalstu vienošanos par apbedījumu statusu un veic uzdevumu tehnisko izpildi, kas saistīti ar nepieciešamību nodrošināt tiesības uz mūžīgu mieru karavīriem un civiliedzīvotājiem, kuri ir Latvijas izcelsmes vai kuri dzimuši vai dzīvojuši Latvijas Republikas teritorijā, krituši vai miruši karu un represiju rezultātā un ir apbedīti Krievijas Federācijas teritorijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Ka tad Fašists Putins atlavis Krievijā Latvijas fašistiem būvēt pieminekļus kaut kas nedzīrdēts laikam nebūs taisnība par fašistiem,vai tik vietējie un krievijas pašisti nedarbojas uz vienu roku bet maksu un norādījumus nākošiem darbiem saņem no jeņķiem.

  2. No teksta nav saprotams, vai šādas piemiņas zīmes tiks uzstādītas arī tiem Latvijas armijas karavīriem un virsniekiem, kuri tika nošauti 1940. – 1941. gados, izsūtīti un miruši vai nošauti Krivijas GULAG nāves nometnēs kara vai pēckara gados?

Draugiem Facebook Twitter Google+