Uncategorized

Krievija vēlas iegūt sanatorijas ēku Jūrmalā apmaiņā pret māju Maskavā 16

Foto-LETA

Krievija vēlas pret sanatorijas ēku Jūrmalā Latvijai iemainīt māju Maskavā; Krievijas vēstnieks Latvijā Aleksandrs Vešņakovs jau sācis sarunas ar Saeimas frakcijām par šo īpašumu apmaiņu, 31.martā vēstīja TV3 raidījums “Nekā personīga”.

Pēc raidījumā stāstītā, Vešņakovs jau bijis pie “Vienotības” frakcijas līdera Dzintara Zaķa, Zaļo un zemnieku savienības vadītāja Augusta Brigmaņa. Sarunu galvenā tēma – nepieciešamība paātrināt starpvalstu vienošanos par nekustamo īpašumu apmaiņu. Krievija iegūtu sanatoriju “Dzintarkrasts” ar 20 000 kvadrātmetriem zemes, bet Latvija – 600 kvadrātmetru ēku Maskavā.

“Nekā personīga” arī stāstīja, ka Latvija sanatorijā “Dzintarkrasts” nekad nav saimniekojusi. Pēc neatkarības atgūšanas Labklājības ministrija ar Krievijas valsti noslēdza sadarbības līgumu, bet 2004.gadā kāda Jūrmalas zemesgrāmatas tiesnese sanatoriju nelikumīgi iegrāmatojusi uz Krievijas vārda.

Kopš tā laika, pēc raidījuma ziņām, sanatorijā saimnieko Krievijas prezidenta lietu pārvaldes uzņēmums „BOR”. Prokuratūra zemesgrāmatas tiesneses lēmumu pārsūdzēja tiesā, tā ievilkās, un Ārlietu ministrija nolēma, ka labāk legalizēt reālo situāciju un sanatoriju iemainīt pret kādu ēku Latvijas vajadzībām Maskavā.

Krievijas piedāvājums bija dāsns – ēka vecā Arbata rajonā. Tā ir viena no pasaulē dārgākajām vietām, dzīvokļu cenas tur pārsniedz 10 000 latu kvadrātmetrā, noskaidrojis “Nekā personīga”. Tas nozīmē, ka Latvijas valsts īpašumā iegūtu sešus miljonus latu vērtu ēku.

Tomēr Latvijas varasiestādes arī šim darījumam nesteidzoties piekrist. Vienošanos parakstīja pirms gada, bet tā vēl jāratificē Saeimai. Esot jāgaida, kad Krievija samazinās īres cenu Latvijas ģenerālkonsulātam Sanktpēterburgā.

Saeimas Ārlietu komisijas deputāts Atis Lejiņš tomēr raidījumā aicina uzmanīties no Krievijas īpašuma apmaiņas vilinājuma. Vienošanās tekstā ir punkts, ka jauno vēstniecības ēku dārgajā Arbata rajonā remontēšot Krievijas puse. Taču Krievija mēdzot remontdarbu aizsegā vēstniecībās ievietot noklausīšanās ierīces. Reiz celtā ASV vēstniecība Maskavā tieši šī iemesla dēļ bija jānojauc un jābūvē no jauna.

Krievijas vēstnieks Latvijā Vešņakovs raidījumā norādīja: “Es interesējos arī sarunā ar Zaķa kungu un Brigmaņa kungu, kāda ir pozīcija dotajā gadījumā. Deputātiem, konkrētajai frakcijai šajā jautājumā. Es vācu dažādu deputātu grupu redzes viedokļus, lai saprast, kādas ir bažas Latvijas pusei un konkrētiem deputātiem.” Viņš noprotot, ir ieinteresētība no Latvijas puses šo jautājumu “nolemt tā, būtu cieņpilna un, kā tas pieņemts partneriem, labvēlīga attieksme šīs problēmas risināšanā,” viņš sacīja.

LA.lv