×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
23. augusts, 2012
Drukāt

Krievijai jāievēro PTO saistības


23aug_krievija_72

Pēc 19 gadus ilga iestāšanās procesa Krievija oficiāli kļuvusi par Pasaules Tirdzniecības organizācijas (PTO) 156. dalībvalsti, informēja Ekonomikas ministrijā.
 No 22.augusta stājas spēkā Krievijas iestāšanās PTO uzņemtās saistības.

 

Turpmāk Krievijai būs jāievēro PTO nediskriminācijas pamatprincipi – vislielākās labvēlības režīms un nacionālais režīms. Tāpat dalība PTO ierobežos iespējas īstenot protekcionisma pasākumus, sekmējot Krievijas tirdzniecības attiecību prognozējamību un uzņēmējdarbības un investīciju vides attīstību.

Īstermiņā redzamākie ieguvumi ir saistīti ar importa un eksporta tarifu ierobežošanu, nosakot maksimālos pieļaujamos tarifu apmērus. Būtiskākie Krievijas importa tarifu samazinājumi tuvāko piecu gadu laikā attiecas uz vairākām Latvijas eksporta produktu grupām – dzīvas cūkas (no 40% uz 5%, vienlaikus pagaidām saglabājas dzīvu cūku importa aizliegums, kas gan PTO ietvaros varētu tikt veiksmīgāk atrisināts), elektriskās iekārtas, kokrūpniecības un papīra izstrādājumi, dzelzs un tērauda izstrādājumi, farmācijas un parfimērijas produkti.

Latvijas uzņēmumiem nozīmīga ir Krievijas apņemšanās virknei produktu, jo īpaši apaļkokiem, ierobežot eksporta tarifus. Attiecībā uz priedes un egles skujkoku apaļkoku importu no Krievijas ar 2012. gada 1. septembri darbu sāks ES importa licencēšanas sistēma, kuras ietvaros kokrūpniecības uzņēmumiem būs iespēja importēt izejmateriālus par pazeminātām Krievijas eksporta tarifu likmēm. Sistēmas ietvaros egles apaļkokiem Krievijas eksporta tarifs ir noteikts 13% apmērā, bet priedes apaļkokiem 15% apmērā līdz šim piemēroto 25% vietā, bet ne mazāk kā 15 eiro (10,5 lati) par kubikmetru.

Krievijas tirdzniecības tehniskais regulējums un sanitārie un fitosanitārie nosacījumi ir jāpiemēro, balstoties uz vispāratzītiem starptautiskajiem standartiem.

Krievija ir uzņēmusies saistības ar 2013. gada 1. jūliju atcelt diskriminējošās dzelzceļa kravu pārvadājumu tarifu atšķirības starp importa, eksporta un iekšzemes pārvadājumiem, piemēram, uz un no Latvijas ostām salīdzinājumā ar savām ostām (kas noteiktām precēm šobrīd pārsniedz pat 30%). Turklāt nākotnē Krievija nedrīkstēs atjaunot šādus diskriminējošus pasākumus.

Ņemot vērā Krievijas iestāšanos PTO, tiek atcelti kvantitatīvie ierobežojumi (kvotas) noteiktiem Krievijas izcelsmes tērauda izstrādājumiem, kas līdz šim tika piemēroti importam ES dalībvalstīs.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+