Pasaulē

Krievijai par “Greenpeace” kuģa sagrābšanu jāmaksā 5,4 miljoni eiro 1

Publicitātes foto

Krievijai par nelikumīgu vides aktīvistu organizācijas “Greenpeace” kuģa sagrābšanu Arktikas ūdeņos jāmaksā Nīderlandei teju 5,4 miljonus eiro liela kompensācija, Hāgā nospriedis starptautiskais tribunāls.

“Arctic Sunrise”, kas kuģoja zem Nīderlandes karoga, Krievijas varasiestādes sagrāba 2013.gada septembrī. Kuģis bija iesaistīts protesta akcijā pret naftas ieguves platformu Barenca jūrā.

Tribunāls, kas jau pirms diviem gadiem atzina, ka ar kuģa sagrābšanu pārkāpta starptautiskā vienošanās, kas regulē jūras tiesības, par kompensācijas apjomu pavēstīja otrdien.

Spriedums “neapšaubāmi apstiprina starptautiskās tiesības, kā arī tiesības uz miermīlīgiem protestiem pret naftas ieguves urbumiem Arktikā”, norādīja “Greenpeace” pārstāvis Jaspers Tēlingss.

“Greenpeace” aktīvisti 2013.gada 18.septembrī Barenca jūrā mēģināja nokļūt uz uzņēmuma “Gazprom neftj šeļf” naftas ieguves platformas “Prirazlomnaja”, lai tur sarīkotu protesta akciju pret naftas ieguvi Arktikā. Nākamajā dienā Krievijas robežsargi no helikoptera nokļuva uz aktīvistu kuģa “Arctic Sunrise” klāja. Pēc aizturēšanas “Arctic Sunrise” kapteinis atteicās vadīt kuģi. Tad ar Nīderlandes karogu peldošais kuģis tika aizvilkts uz Murmanskas ostu, kur tika arestēts. Aizturēto vidū bija seši Lielbritānijas un četri Krievijas pilsoņi, kā arī vēl 16 citu valstu, tostarp Argentīnas, Itālijas, Francijas un Austrālijas, pilsoņi.

Aizturētie aktīvisti sākotnēji tika apsūdzēti pirātismā, bet 2013.gada oktobra beigās Krievijas Izmeklēšanas komiteja paziņoja, ka šīs apsūdzības tiek pārkvalificētas par apsūdzībām huligānismā. Visi aizturētie aktīvisti novembrī tika atbrīvoti no apcietinājuma. Decembrī viņiem tika ļauts izbraukt no Krievijas un pret viņiem ierosinātās krimināllietas tika izbeigtas saskaņā ar Krievijā izsludināto amnestiju.

LA.lv