Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā preses pārstāve Marija Zaharova.
Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā preses pārstāve Marija Zaharova.
Ekrānuzņēmums no “Rossija 1”

“LA” atmasko: Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā melotāja 21

Krievijas televīzijas Pirmā kanāla diskusiju raidījumā “60 minūtes” pagājšnedēļ, 30. oktobrī, Ārlietu ministrijas oficiālā preses pārstāve Marija Zaharova apgalvo burtiski sekojošo: “Atcerieties fantastisko, prātam neaptveramo fotogrāfiju, kā Osama bin Ladens tiek uzņemts Baltajā namā!” Raidījums bija veidots, lai noraidītu pārmetumus par Krievijas iejaukšanos ASV politikā, ko Marija Zaharova cenšas pasniegt kā “lobismu”, kas Amerikas Savienoto Valstu politikā esot ļoti plaši izplatīts, un, lūk, pat bin Ladenam savulaik bijusi tāda iespēja.

Reklāma
Reklāma

Izcelsme un izplatība

Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Runa ir par fotogrāfiju, kurā smaidā starojošā Klintone it kā spiež roku bin Ladenam. Bilde it kā tapusi vēl pirms 2001. gada 11. septembra terora aktiem Ņujorkā. Pirmo reizi šis attēls parādījās amerikāņu satīras lapā “freakingnews.com” 2007. gada janvārī kā viens no 23 fotojokiem, patiesībā draudzīgiem šaržiem par Hilariju Klintoni. Kā jau tas ar internetā publicētiem materiāliem notiek, tas sāka dzīvot savu patstāvīgu dzīvi. Kādu laiku attēls glabājās interneta dzīlēs, līdz to atkārtoti izcēla pēdējo ASV prezidenta vēlēšanu kampaņas laikā – nu jau sociālo tīklu lietotāji, tajā skaitā Krievijā. Iedvesmojoties no tiem, Latvijas žurnālists Jurijs Kancāns 2016. gada 20. jūlijā krievvalodīgajā portālā “Baltnews” ievietoja šādu ziņu: “Hilariju Klintoni atrod uz vienas fotogrāfijas ar teroristu Osamu bin Ladenu.” Tajā teikts: “Sociālajos tīklos aktīvi apspriež fotogrāfiju, kurā ASV prezidenta kandidāte Klintone redzama kopā ar pirms dažiem gadiem nogalināto teroristu Nr. 1. Fotogrāfijas izcelšanās ir neskaidra, bet tiek izteiktas domas, ka to noplūdinājis Donalda Trampa vēlēšanu štābs.” Drīzumā uz šo publikāciju sāka atsaukties Krievijā – lūk, pat Eiropas, šajā gadījumā Latvijas, mediji ziņo tik trakas lietas par Klintoni!

Atmaskojums

Uzmanību Zaharovas apgalvojumam nekavējoties pievērsa britu medijs BBC, publicējot detalizētu atmaskojumu savā viltus ziņu apkarošanas projektā “Reality Check”. Izrādās, tā saucamā fotogrāfija nav nekas cits kā veikla fotomontāža, ko mūsdienu laikmetā ar datoru var veikt pat daudzi skolēni. Par pamatu šai “daiļradei” tikusi ņemta īsta 2004. gadā uzņemta fotogrāfija, kurā Klintone spiež roku indiešu izcelsmes amerikāņu mūziķim Šubašišam Muhardži. Tas pat nav noticis Baltajā namā – šajā laikā ASV prezidents bija Džordžs Bušs, bet Klintone – Ņujorkas senatore. Savukārt bin Ladens jau bija visvairāk meklētais cilvēks pasaulē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viltus attēls jau sen būtu aizmirsts, ja par to tagad vēlreiz neatgādinātu M. Zaharova. Bet viņa ir oficiāla amatpersona, kas turklāt komunicē ar starptautiskajiem medijiem. Vai tiešām Zaharovai nerastos šaubas, ka bin Ladens nekad nav bijis Baltajā namā? Atliek secināt, ka šeit ticis izmantots modernās propagandas paradokss – lai meliem noticētu, tiem ir jābūt lieliem un neticamiem. Tas labi ilustrē viltus ziņu palaišanas, izplatīšanas un šķietamas ticamības iegūšanas mehānismu: informācija tiek palaista “pa riņķi”, un šajā neskaitāmo avotu citēšanas karuselī galu galā pazūd gan pats melu izcelšanās avots, gan ziņas objektivitāte un patiesība. Nesen M. Zaharova izteica pārmetumus Latvijas ārlietu ministram Edgaram Rinkēvičam, nodēvējot viņu par “viltus ziņu agregatoru”, tādu pašu kritiku veltot arī Lietuvas prezidentei Daļai Grībauskaitei. Te nu redzam, cik patiess ir vecais teiciens, ka visskaļāk par zādzību kliedz pats zaglis.

ATBALSTA