×
Mobilā versija
+6.0°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
7. maijs, 2013
Drukāt

Krievijas augstskolu diplomi labi kotējas Latvijas darba tirgū

LomonosovaUniv4

Mazdēls grasās stāties vienā no Krievijas augstskolām. Vēlos noskaidrot, vai un kā Maskavā, Sanktpēterburgā vai citur iegūtā turienes augstākā izglītība kotējas Latvijas darba tirgū? 
Jurijs Ivanovs Rīgā

 

Personāla atlases kompānijas “IG konsultācijas” atlases projektu direktore Iluta Gaile uzskata – izvērtējot darba ņēmēja atbilstību amata aprakstam, būtiskākais faktors ir nevis pabeigtās augstskolas ģeogrāfiskā atrašanās vieta, bet gan tajā iegūtās izglītības kvalitāte, pieprasījums pēc konkrētiem speciālistiem darba tirgū un pretendenta profesionālās spējas. Turklāt ir jomas (naftas un gāzes pārstrāde, kuģu būve), kurās Latvijā augstāko izglītību iegūt nevar, bet Krievijā var, piemēram, I. M. Gubkina Krievijas Valsts Naftas un gāzes universitātē (to esot beiguši vairāki “Latvijas Gāzes” darbinieki), Sanktpēterburgas Jūras tehniskajā universitātē vai admirāļa S. Makarova Valsts Jūras akadēmijā.

SIA “Talentor Latvia”, kas arī nodarbojas ar personāla atlasi, vispirms iesaka pārliecināties, vai konkrētās augstskolas programma ir akreditēta (to var noskaidrot Krievijas Izglītības ministrijas mājas lapā).

– Ja programma atbilst visiem noteiktajiem augstākās izglītības standartiem, tā ir akreditēta, tad šajā Krievijas augstskolā var iegūt tikpat labu izglītību kā citur. Tādēļ daudz svarīgāk ir izvērtēt, ko cilvēks šajā augstskolā spējis iemācīties, kāds ir viņa kompetences līmenis. Var jau uzrādīt Kembridžas vai Oksfordas diplomu, bet, ja tur esi labi pavadījis laiku, nevis mācījies, tas vien nepalīdzēs. Protams, katrs darba devējs, izvērtējot potenciālā darbinieka izglītību, lēmumu šajā jautājumā var pieņemt, balstoties uz saviem apsvērumiem, – viedokli pauž personāla atlases speciāliste Gunita Smirnova.

Viņa arī atklāj, ka, nodarbojoties ar personāla atlasi, nav bijis daudz pretendentu ar Krievijā iegūtu augstāko izglītību.

– Zinu, ka daudzi no viņiem meklē un atrod darbu nevis Latvijā, bet gan Krievijā, piemēram, kāds jauneklis pēc Sanktpēterburgas Jūras tehniskās universitātes beigšanas palika turpat strādāt starptautiskā jūras loģistikas kompānijā.

Pieprasīti arī IT speciālisti, kas studējuši Krievijā, un jaunie mākslinieki, kas šajā valstī apguvuši aktiera, baleta vai mūziķa profesiju. Jau studējot jaunieši izveido labus kontaktus ar attiecīgās nozares uzņēmējiem, kas sadarbojas ar augstskolām tāpat kā Latvijā, un tā laikus savai izglītībai atrod labu pielietojumu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+