×
Mobilā versija
Brīdinājums +11°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
25. februāris, 2016
Drukāt

“Krievijas cietoksnis kritīs,” uzskata eksperti (7)

Foto LETAFoto LETA

Publicists un reģionālās politikas jautājumu eksperts Dmitrijs Oreškins piedalās Austrumeiropas politikas pētījumu centra jaunā rakstu krājuma "Cietoksnis Krievija: politiskā, ekonomiskā un drošības situācija Krievijā pēc Krimas aneksijas un tās ietekme uz Baltijas valstīm" prezentācijas pasākumā.

Putina ideoloģija lemta neveiksmei, pārliecināts Krievijas publicists Dmitrijs Oreškins, kurš ieradies Rīgā uz Austrumeiropas politikas pētījumu centra (APPC) jaunā rakstu krājuma “Cietoksnis Krievija” prezentāciju. Arī viņa kolēģis Romans Dobrohotovs norāda – lai gan Krievijai patīk pasniegt sevi kā neieņemamu cietoksni, jebkurš cietoksnis krīt, kad tam beidzas pārtika. Krievija šobrīd piedzīvo strauju ekonomisko lejupslīdi, un vienīgā cerība ir straujš naftas cenu pieaugums, kas gan tuvākajā nākotnē neizskatās īpaši reāli. Tas nozīmē, ka arī Putina “cietokšņa” resursi drīz beigsies.

D. Oreškins, kurš pētījis Putina idoloģiju, uzskata, ka tai ir divi galvenie uzdevumi: 1) apvienot tautu, kurai ir dažādas tradīcijas un vēsturiskā pieredze; 2) kompensēt varas mazspēju. Jo sliktāk vara strādā, jo lielāks ideoloģiskais vēstījums tai vajadzīgs. Krievijā ideoloģija aicina apvienoties ap līderi. Bet kāpēc tas vajadzīgs – uz šo jautājumu atbildēt nav vienkārši. Vienīgais skaidrojums ir varas nosargāšana. “Krievijā ideoloģija ir kā bērnu teātris – izrādes mainās, taču režisors un skatītāji paliek tie paši,” salīdzina D. Oreškins. Agrāk esot bijusi izrāde par marksisma tēmu, tagad to nomainījuši pareizticības motīvi.

Skatītājiem izrādes veidošanā nav lemts piedalīties, visu nosaka režisors un teātra īpašnieks. Publicists vērtē, ka Putina pašreizējā ideoloģija esot izaugusi no padomju laikiem, bet iespējams tai piemīt arī kaut kas no senkrievu misticisma. Visa pamatā ir gaišo spēku cīņa ar tumšajiem spēkiem. Putina ideoloģijā, Krievija protams, ir “gaišais spēks”, bet “tumšo spēku” nākas piemeklēt kaut kur ārpusē.

Idejiski Krievija tiešām ir kā cietoksni, kura centrā Kremlī sēž vadonis, bet viņam apkārt ir vairāki aizsardzības slāņi. Šajā ziņā Krievija atšķiroties no klasiskas impērijas, kas izsūc no kolonijām resusrsus, lai stiprinātu centru. Krievija, tāpat kā iepriekš PSRS, daudz resusrsus novirza nomaļu stiprināšanai. Piemērs tam ir arī Ukrainai atņemtā Krima, kurā tiek ieguldīta milzīga nauda, bet atdeve īsti nav saprotama, ja vien to nevērtē kā militāru bāzi. Tas pats ar Čečeniju – daudz tēriņu, bet ieguvums tikai militārs un ideoloģisks.

D. Oreškins vērtē, ka Putina ideoloģija ir kā debesis, ar ko var vilināt naiuvas dvēseles, taču tām reiz nāksies atdurties pret zemi jeb materiālo pasauli. Protams, līdz tam Krievijai vēl nākšoties pārdzīvot dažādas reresijas, ekspansijas mēģinājumus un “skrūvju piegriešanu”. Tomēr Rietumiem nevajadzētu ļauties noticēt šamaniskām runām par Krievijas neiedragājamo varenību.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

  1. Būtu jauki,ja Moskovija zustu no Zemes politiskās kartes,diemžēl,to nesagaidīsim un balsosim par pretekļiem požarnoviem,seskiem un pārējiem lembergiem.

  2. ieberzīsies Kapu†lers!

  3. klauni nevis eksperti. novelu krievu tautai parvaret visas grutibas un nenokart degunu

    • Tauta var pārvarēt grūtības, kuras tiek mākslīgi ( neprāta dēļ ) radītas, tikai aizejot pa skuju taku. Ja galvenais terorists neatkāpsies, tad Krievijai ilgi vēl būs jālej asaras.

  4. Kartejais politiskais samanis atradis ausis.Krievijas vesture ir vairakas reizes pieradijusi izdzivosanas spejas,ipasi grutos apstaklos. Ta bija 90 .gados. Krievija bija,ir un bus.

  5. Ka tik “Eiropas cietoksnis” nekrīt pirms Krievijas, kā tas jau bija laikā no 1935. līdz 1940.g., kad nacisti sagrāba valsti pēc valsts, līdz aplauzās pret Krieviju (PSRS). Vai tad bēgļu krīzes laikā būtu jāpriecājas par kāda krišanu?

    • karakaika palīdzības tas nebūtu noticis. Bez tās … Russland kaputt. Un tā tas tagad notiksies … Russland kaputt. Krievu valdnieku meglomāniskais stulbums to visu nokārtos un rietumi nenāks atkal palīgā.

Draugiem Facebook Twitter Google+