Ekonomika
Darbs un nauda

Krievijas finansists Guseļņikovs pārdod “PNB bankas” akcijas. Banka paziņo, kas notiks tālāk0


No kreisā: Olivers Bramvels un Grigorijs Guseļņikovs
No kreisā: Olivers Bramvels un Grigorijs Guseļņikovs
Foto: LETA

Lielbritānijā dzīvojošais Krievijas finansists Grigorijs Guseļņikovs paziņojis, ka pārdevis sev piederošās Latvijas “PNB bankas” (iepriekš “Norvik banka”) akcijas.

Guseļņikovs tviterī vēsta, ka akcijas pārdevis “investoriem no Eiropas un ASV”, taču tos konkrēti nenosauc.

“Viss dzīvē kādreiz beidzas! Šonedēļ es un manas ģimenes locekļi pārdevām savas “PNB bankas” akcijas investoriem no Eiropas un ASV. Esmu pārliecināts – jaunie bankas akcionāri spēs atrast banku biznesa izaugsmes punktus Baltijā. Milzīgs paldies un vēlu turpmākus panākumus visai bankas komandai!” sacīts Guseļņikova ierakstā tviterī.

2018.gadā “PNB banka”, pēc provizoriskiem datiem, strādāja ar zaudējumiem 5,099 miljonu eiro apmērā, bet bankas grupas zaudējumi bija 18,403 miljonu eiro apmērā.

Starptautiskais investīciju strīdu izskatīšanas centrs (International Centre for Settlement of Investment Disputes (ICSID)) izskata 2017.gadā iesniegto “PNB bankas”, Guseļņikova un viņa ģimenes locekļu prasību pret Latvijas valsti par “negodīgu, patvaļīgu, nepareizi motivētu un nepamatotu regulatīvu pieeju, ko attiecībā pret banku īstenojušas Latvijas iestādes”.

Izskanējis, ka prasībā pret Latvijas valsti ir arī apgalvots, ka “augsta ranga Latvijas amatpersona” esot centusies izspiest no bankas kukuļus, ļaunprātīgi izmantojot savu dienesta stāvokli, lai Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) neizdarītu spiedienu pret banku.

Pēc Guseļņikova publiski paustā, prasībā minētā amatpersona ir korupcijā aizdomās turētais Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs, kurš gadiem ilgi esot izspiedis kukuļus no viņam piederošās kredītiestādes.

Rimšēvičs Guseļņikova darbību Latvijā nodēvējis par labi izplānotu afēru.

Savukārt Valsts policija pēc Guseļņikova iesnieguma sākusi kriminālprocesu par iespējamu Rimšēviča veiktu kukuļa izspiešanu no baņķiera.

Pēc aktīvu apmēra “PNB banka” 2018.gada beigās bija septītā lielākā banka Latvijā. Guseļņikovs, kuram ir Krievijas un Lielbritānijas dubultpilsonība, bankas akciju kontrolpaketi iegādājās 2013.gadā.

“PNB banka” paziņo, kas notiks tālāk

“PNB banka” līdz ar akcionāru maiņu aktualizēs arī bankas biznesa attīstības stratēģiju, aģentūra LETA uzzināja bankā.

Bankas paziņojumā teikts, ka ASV un Eiropas investoru grupa nolēmusi pievienoties “PNB bankas” akcionāru sastāvam, iegādājoties bankas akciju kontrolpaketi.

Šāds lēmums pieņemts pēc Latvijas banku sektora ekonomiskā potenciāla izvērtēšanas.

Vienošanās paredz “PNB bankas” vairākuma akcionāra Grigorija Guseļņikova akciju kontrolpaketes iegādi un bankas kapitāla palielināšanu.

Vienlaikus bankā atzīmēja, ka tuvākajā laikā “PNB bankas” jaunie akcionāri un bankas valde izstrādās un iesniegs Finanšu un kapitāla tirgus komisijā (FKTK) aktualizētu bankas biznesa attīstības stratēģiju, kas ietver plašāku produktu un pakalpojumu klāstu klientiem, mūsdienīgu banku tehnoloģiju un ilgtermiņa investīciju stratēģiju.

Tāpat, pēc jauno akcionāru pārstāvju minētā, bankas jaunie īpašnieki nav ieinteresēti turpināt esošās “PNB bankas” tiesvedības ar Latvijas valsti, FKTK un Eiropas Centrālo banku.
Saistītie raksti

“Plānojot bankas ilgtermiņa attīstības stratēģiju, jau kādu laiku notika pārrunas ar potenciālajiem investoriem, lai atrastu labāko un piemērotāko risinājumu stratēģiskajām izmaiņām, kuras banka sāka pirms diviem gadiem. Priecājos, ka mūsu vīzija par bankas turpmāko attīstību un izvirzītajiem mērķiem bija saistoša arī ASV un Eiropas investoru grupai, kuru līdzšinējā pieredze dažādās pasaules finanšu organizācijās un bankās paplašinās mūsu redzesloku un iespējas. Mūsu mērķis ir kļūt par līdzvērtīgu un konkurētspējīgu banku gan Latvijā, gan visā Eiropā,” sacīja “PNB bankas” valdes priekšsēdētājs Olivers Bramvels.

Bankā arī norādīja, ka “PNB bankas” klientiem visi līdzšinējie līgumi un vienošanās, kas noslēgtas ar banku, paliek spēkā, un arī ikdienas saskarsme ar banku turpināsies kā ierasts.

LA.lv
LE
LETA
Ekonomika
“Esmu dzirdējis par trim pretendentiem.” Izskan versijas par investoriem, kas interesējas par “Olainfarm”
10 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Noskaidrots, kas ieviesīs un uzturēs vienoto datu vidi “Rail Baltica” dzelzceļa līnijai
11 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ekonomika
Par miljonāru dēvētais Kesenfelds dibinājis jaunu uzņēmumu
12 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Raivis Šveicars
Latvijā
“Latvija veidojas kā nopietns reģionālais digitālo tehnoloģiju centrs.” INTERVIJA ar “LVRTC” vadītāju Edmundu Beļski 1
Intervija 3 stundas
LE
LETA
Sports
Gulbim turpinās lejupslīde ATP pasaules rangā
5 stundas
UG
Uldis Graudiņš

Dabā
Stikla rūpnīcas Latvijā vairs nav, nevienam tā vākšana īpaši izdevīga nav…
4 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. “Sitiens bija riktīgs…” Ķeguma pusē avarē mikroautobuss un vieglais auto
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Šoferus šonedēļ sāks kontrolēt ar kameru aprīkota netrafarēta policijas automašīna
5 stundas