×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
26. februāris, 2016
Drukāt

“Ģenerālplāns” – Baltijas žurnālistu filma par Maskavas ietekmes svirām, maldināšanu un šķelšanu (29)

Genralplans_4
Uzziņa

Dokumentālās ­filmas "Ģenerālplāns" izrādes

Pirmizrāde 3. martā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

11. martā Valmierā

15. martā Liepājā

22. martā Rēzeknē

LTV filmu pārraidīs 5. aprīlī

Pēc divu gadu ilga pētnieku darba tapusi dokumentālā filma “Ģenerālplāns”, kas vēsta par Krievijas maigās varas ietekmes svirām, kā arī šķelšanas un maldināšanas stratēģijām. Filmas pirmizrāde gaidāma 3. martā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, bet LTV ēterā filmu rādīs 5. aprīlī.

Dokumentālā filma ir Baltijas valstu žurnālistu kopdarbs. Tās režisors ir Juris Pakalniņš, scenāriste – pētnieciskās žurnālistikas organizācijas “Re: Baltica” vadītāja Sanita Jemberga, kura veikusi lielu daļu pētnieciskā darba kopā ar kolēģēm Ingu Spriņģi un Artu Ģigu.

Filma sākas ar tūrisma reklāmās idilliskām ainām no Baltijas valstu galvaspilsētām, un rodas iespaids, ka Baltijas valstis jau ieslīgušas ziemeļvalstu mierā. Tomēr tad seko kadri ar “zaļajiem cilvēciņiem”, kuri okupē Krimu. Krievijas mēģinājumi ietekmēt Baltijas valstis nekur nav zuduši. Filmā parādās jau zināmi cilvēkus, kuri, izmantojot Krievijas “tautiešu” politikas idejas, nodarbojas ar sabiedrības šķelšanu. Viens no tiem ir Aleksandrs Gapoņenko, kurš, pēc pētnieku datiem, no Krievijas fondiem saņēmis vairāk nekā 80 000 eiro un bieži nāk klajā ar provokatīviem paziņojumiem, piemēram, par koncentrācijas nometnēm Latvijas krieviem. Turpat klāt ir arī Eiropas Parlamenta deputāte Tatjana Ždanoka, kura filmā attēlota kā Kremļa balss Briselē un savu mērķu vajadzībām nekaunīgi izmanto arī EP resursus. Filma parāda arī to, ka aktīvisti ir saistīti ar Borisa Špīgela organizāciju “Pasaule bez nacisma”. Tieši “mākslīgais antifašisms” ir koncepts, uz kura tiek balstīta prokremlisko aktīvistu darbība un kalpo kā to leģitimizācija. Koncepts dziļi sakņojas Maskavas propagandētajā skatījumā par Krieviju kā nacisma sagrāvēju. Uz šīs “Lielās uzvaras” propagandas saknēm dīgst tā sauktās antifašistu organizācijas, kuru galvenais mērķis nebūt nav nodarboties ar “fašisma izpausmju” apkarošanu, bet gan iejaukties valstu iekšējos jautājumos. Vārdi “fašisms” un “nacisms” kalpo kā provokatīvas rīcības attaisnojums. Cita starpā, šīs organizācijas ir leģitimizētas no Krievijas oficiālās varas puses, jo, piemēram, Krievijas vēstnieks Latvijā Aleksandrs Vešņakovs tās publiski sauc par “cilvēktiesību aizstāvības organizācijām”.

Lai gan sākotnēji var šķist, ka filma ir Kremļa atbalstīto “margināļu albums”, tomēr tā parāda lielākas sakarības – šiem cilvēkiem par darbību tiek maksāts, viņus kā cienījamus “ekspertus” sev vajadzīgā viedokļa paušanai izmanto Krievijas propagandas kanāli, bet tikmēr savās mītnes zemēs viņi nodarbojas ar šķeltniecību un mēģina sarīdīt cilvēkus. Kā eksperti filmā uzstājas žurnālisti Anne Aplbauma, Artemijs Troickis, Edvards Lūkass, drošības eksperts Džulians Lindlijs-Frenčs, bijušais NATO ģenerālsekretārs Anderss Fogs Rasmusens, “Levadas” centra vadītājs Ļevs Gudkovs un citi. Viņi lieliski papildina filmas stāstījumu par Krievijas ģenerālplānu, kura īstenošanai tiek tērēta liela nauda.

Tomēr filma raisa pārdomas par to, cik lielā mērā Latvijas krievi seko Gapoņenko, Ždanokas un Krievijas propagandas kanālu meliem un falsifikācijām. Kā viņu dzīvi uzlabo improvizētā cīņa pret “nacisma atdzimšanu” un “krievu apspiešanu”? Tādēļ filmu drīzāk būtu vērts parādīt Latvijas krieviem, lai viņi redz, kas uzdodas par viņu interešu aizstāvjiem. Vai šie aktīvisti ir spējuši Latvijas krieviem piedāvāt labāku dzīvi? Drīzāk – slīgšanu padomju pagātnes “varenībā” un Krievijas pašslavinošajā “diženumā”.

TĀLĀK LASI SARUNU AR FILMAS SCENĀRISTI SANITU JEMBERGU

Pievienot komentāru

Komentāri (29)

 1. Vai kaut kur var noskatīties visu šo filmu?

 2. Labs darbiņs! Visu cieņu Jembergai!

 3. “Gods kalpot Latvijai” dibināšana ir daļa no šī Maskavas “ģenerālplāna”.

 4. Še laikam jāsecina – kamēr citi divus vai cik gadus pēta un lūkojas – citi rīkojas. Lūk, arī atbilde!
  Krievija lieliski izmanto dāvanu, kuru valdības un stratēģi (pašizdomātie) divdesmit piecus gadus saiņoja, gatavoja, posa un pasniedza.
  Latvijas galvenā problēma ir vārdu neatbilstība darbiem. To, ko saka premjers TV kastē, var noklausīties, bet rīcība gaidāma gluži cita. Ja gaidāma.
  Ja kādam šķiet, ka ministri vai ierēdņi ir sabiedrības spogulis, jāsaka – ir liela daļa izlēmīgu, rīcības un darboties gribas ļaužu, kas laikam tiek turēti izolācijā. Jo strādā un sekmīgi.

 5. Nesaprotu kāpēc tik liela ievērība kaut kādam anonīmam iebraucējam kas atšķirībā no tiko atvestajiem arābiem vēl nezin pat latviešu valodu. Lai viņš tur pļurkšķ savā krievmongoļu kiriļicā.

 6. Sveiciens grafistam-krievu nacistam!

 7. Vienīgi jautājums, kāda jēga Latvijas valstij, ja cilvēki atzīst, ka bez krievu valodas nekā. Tad šī teritorija kļūst par vienkārši mikroKrieviju bez Putina un ES sastāvā. Par kādu to jau arī uzskata daudzie uzturēšanās atļauju īpašnieki. “Naš Gankong” viņi saka un jūtas te ļoti ērti. Kamēr krievu valodu nezinošam cilvēkam izredzes dabūt darbu šajā krievu Honkongā ir minimālas un viņš te ērti nejūtas.
  Teikšu atklāti – man tāda Latvija nav vajadzīga.

  • vai pareizāk nebūtu teikt, ka mums “nav vajadzīga tāda” Latvijas valdība, kura neinformē savus ES un NATO sabiedrotos par neadekvāti lielo un arvien vēl neintegrēto okupācijas palieku (nepilsoņu) skaitu, un nelūdz palīdzību to likvidēšanai, vai vismaz viņu skaita samazināšanai…?! Slēpt patiesību no sabiedrotajiem nevajadzētu; integrācija nenotiek.

   • Ну и какие же методы вы предлагаете, чтобы уменьшить наше количество в этой стране? Озвучте уже наконец, а то любопытство гложет. Да и союзничкам вашим не помешает узнать правду про чистоту ваших намерений. Ну что там у вас в списке, концлагеря «отдыха», газовые камеры, массовые расстрелы? Давайте, признавайтесь, не надо стеснятся.

    • Jocīgi sanāk, ka JŪSU kopskaits procentuālajā izteiksmē pirms pirmās “atbŗīvošanas 1940. gadā bija tikai ap 8%. Kā tik ātri spējāt savairoties? Par koncentrācijas nometnēm gan latviešus nevaino! Kad 1939 gadā PSRS slēdza ar Lielvāciju draudzības un sadarbības līgumus, nometnes bija abās valstīs. Arī nacisms un fašisms bija tāds pat kā 1941. gada jūnijā. Kāds gan bija iemesls, lai 1941 gada 14.jūnijā padsavienības pilsonību ieguvušos Latvijas ļaudis uz jauno roģinu spaidu darbos sūtītu? Vai par izsūtīšanām mums JŪSĒJOS jāmīl. Latvieši padsavienībai neuzbruka, ultimātus nesūtija, ar karu nedraudēja! Tu, protams, uz šiem jautājumiem neatbildēsi, bet lai nu paliek, JŪSĒJIEM jau vienmēr taisnība.

     • В 1935 году – 206, 5 тысяч человек или 10,6% от всего населения Латвии. (По данным Википедии немного меньше, 168,3 тысячи человек или 8,83%) Мало известный факт, но в 1943 году немцы проводили перепись населения – 207, 0 тысяч человек или 11,5% . В 2011 году (Википедия) – 556,4 тысячи человек или 26,9%.
      Вы все постоянно стараетесь забыть свой собственный договор с Германией, как будто бы его и не было. Договор о ненападении между Германским рейхом и Латвией был подписан 7 июня 1939 года в Берлине министром иностранных дел Латвии В. Н. Мунтерсом и министром иностранных дел Германии Риббентропом. Циркулировали также слухи и некой тайной статье договора. И такие договоры были у всех трёх балтийских государств заключены ещё ДО того, как СССР заключил точно такой же договор.

 8. Latvijas krieva mazdēls Atbildēt

  “cik lielā mērā Latvijas krievi seko Gapoņenko, Ždanokas un Krievijas propagandas kanālu meliem un falsifikācijām”
  Loģiski domājošie un ar veselo saprātu apveltītie Latvijas krievi salīdzinoši mazā, bet krieviski runājošie okupanti, kolonisti un šo salašņu pēcteči – ļoti lielā mērā.

  • Да ты давно уже и не русский. Так, плесень безродная.

   • Grafist, tu tomēr uz jautājumiem neesi spējīgs atbildēt! Žēl, biju domājis ,ka esi drosmīgāks.Arī baumas par itkā līgumiem ir tikai baumas .Padsavienība arī noslēdza līgumu ar Latviju, bet tomēr iebruka ar tankiem, sarīkoja”vēlēšanas” pēc padomijas likumiem, sodija latviešus par dzīvošanu brīvā valstī, pievienoja Latviju savai impērijai pret tautas gribu. Vai tautai prasija par iestāšanos PSRS?

    • Почему же? Статистику я вам привёл, смотрите выше. Свой договор вы считаете вполне нормальным, а такой же самый, но с СССР – ужасным злом. Да, и с Латвией тоже был договор. Но вот дальше акценты наших оценок этих событий будут различны. Вы говорите, напали с танками, а я скажу, что ввели войска в соответствии с соглашением, и эти войска ещё и цветами встречали. Вы говрите, что «устроили выборы», а я скажу, что помогли свободному волеизъявлению, ну и т.д. Нельзя события того времени оценивать с морально-этических позиций сегодняшних. Нет там ни однозначно чёрного ни однозначно белого, сплошные полутона. СССР не был белым и пушистым, но и Латвия Ульманиса тоже не была ангелом.

 9. Ak tad Jemberga arī ir krievu kanāla fane. Skaisti, skaisti.

 10. Jārāda visai pasaulei. Tā ir łoti aktuāla un mums visiem parāda Krievijas draudīgo seju. Vēlviens aktuāls trauksmes zvans.

  • Обязательно, обязательно. Покажите всему миру свою тупость и ограниченность.

 11. Интересно, и сколько же бюжетных денег было потрачено на этот пропагандисткий шедевр? И главное, а целевая аудитория это кто? На нас эта пропагнда не действует, ну а вы в ней просто живёте.

  • Your comment is neither readable nor understandable. Please use one of European languages, either Latvian or English or German. Keep this in mind and don’t be stupid!

   • ФукОффЛангвидж Atbildēt

    Primitīva propoganda ….. vien liberāļu-dissidentu uzvārdi Gudkovs, Troickis kā “vērti” ….. nemaz nerunājot par rusofobu Lukasu

   • Да тьфу на вас ещё раз и на ваше мнение тоже. Могу по аглийски написать куда вам конкретно надо идти, да только модераторы сотрут.

  • Kā aizeju līdz grafista komentam, tā dators sāk smirdēt! Kā aizeju no grafista prom, tā viss normāli.

   • Условный рефлекс выработан и стал устойчивым. Вы стали распространять вонь вокруг себя по сигналу. Доктор Павлов торжествует.

 12. Labi, labi, bet kad būs filma par Latvijas okupāciju 1940. gadā?

Draugiem Facebook Twitter Google+