×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
30. jūnijs, 2015
Drukāt

Krievijas Ģenerālprokuratūra atsaucas deputātu aicinājumam izvērtēt Baltijas valstu neatkarības leģitimitāti (4)

krievijas_karogs9

Krievijas Ģenerālprokuratūra ir atsaukusies Krievijas politiķu aicinājumam izvērtēt Latvijas, Lietuvas un Igaunijas neatkarības leģitimitāti.

Kā aģentūrai “Interfax” pavēstīja informētas personas, lēmums šajā jautājumā visdrīzāk “būs analogs līdzīgam jautājumam par Krimu”.

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite, komentējot šo informāciju, norādījusi, ka Lietuvas neatkarība “izcīnīta ar Lietuvas cilvēku asinīm un nevienam nav tiesību to apstrīdēt”.

Krievijas Ģenerālprokuratūra pieņēmusi izskatīšanai Valsts domes deputātu Jevgēņija Fjodorova un Antona Romanova iesniegumu, kurā lūgts izvērtēt, vai 1991.gadā Baltijas valstu neatkarību atzinušās PSRS Valsts padomes izveidošana bija leģitīma.

Kremļa partijas “Vienotā Krievija” likumdevēji uzskata, ka Valsts padome bijusi nekonstitucionāls varas orgāns un tās pieņemtie lēmumi “nodarījuši milzīgu kaitējumu valsts suverenitātei, drošībai un aizsardzības spējām”.

PSRS Valsts padome, kuras lēmumiem bija jābūt obligātam raksturam, tika izveidota 1991.gada septembrī ar likumu “Par PSR Savienības valsts varas un pārvaldes orgāniem pārejas periodā”. Pirmajā sēdē tā pieņēma lēmumu par trīs Baltijas republiku – Igaunijas, Latvijas un Lietuvas – neatkarības atzīšanu.

Kā teikts deputātu pieprasījumā, Valsts padome tika izveidota, neiesniedzot noteiktajā kārtībā nepieciešamās izmaiņas PSRS konstitūcijā. Valsts padomes lēmumi nodarīja “milzīgu kaitējumu valsts suverenitātei, drošībai, aizsardzības spējām, iedarbināja vienotās valsts sašķelšanas mehānismus”. Tās lēmumi “nostiprināja PSRS stratēģiski svarīgas teritorijas būtiskas daļas atņemšanu, jūras ostu un akvatoriju zaudēšanu, izraisīja valsts aizsardzības vienotās telpas izjukšanu, to, ka ar Baltijas republikām tiek traucēti ekonomiskie sakari”.

Deputāti uzskata, ka šie lēmumi ir “noziedzīgi nodarījumi”, “īpaši bīstami valsts noziegumi”, kas ir jākvalificē kā dzimtenes nodevība.

“Vienotās Krievijas” likumdevēji lūdz dot juridisku vērtējumu 1991.gada likuma nosacījumiem, kas regulēja PSRS Valsts padomes, kā arī Augstākās padomes un PSRS prezidenta tiesisko statusu.

PSRS vadības rīcība “noveda pie valsts izjukšanas”, kaut arī referendumā PSRS iedzīvotāji esot izteikušies par savienības saglabāšanu, norādīja deputāti.

Valsts domes deputāti Ģenerālprokuratūrā iepriekš iesniedza prasību izvērtēt Krimas nodošanu Ukrainas PSR. 27.jūnijā Ģenerālprokuratūra secināja, ka Krievijas PFSR Augstākās padomes 1954.gada lēmums par Krimas apgabala nodošanu Ukrainas PSR neatbilst PSRS konstitūcijai.

Tāpat Valsts domes Ārlietu komiteja izstrādā dokumentu, kurā būs nosodīta “Vācijas Federatīvās republikas 1989.gadā veiktā Vācijas Demokrātiskās republikas aneksija”.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Jā tā tad laikam ”likumīga” var būt tikai Krievijas impērija 1914. gada robežās ar dažiem jaunieguvumiem – Prūsijā un Sahalīnā ar Kuriļu salām. Tikai kā ar to imperatoru?

  2. Un kā jūs domājāt, ka 4. maija deklerācija nebija valsts apvērsums. Uz šīs deklerācijas pieņemšanas brīdi darbojās Latvijas PSR Augstākā padome, šai padomei tauta nebija devusi tādas pilnvaras. Ja tas būtu bijis likumīgi, tad noteikti par to būtu sarakstītas neskaitāmas monogrāfijas un aizstāvētas disertācijas, bet es tādas nezinu, ja varat nosauciet.

  3. shitaa vinji aizraksies liidz adama un ievai 😀

  4. Loģisks būtu Krievijas, (kas izveidota neliģitīmi uz sabrukušās PSRS pīšļiem) Ģenerālprokuratūras nākošais solis – atzīt par neleģitīmām visas citas valstis, ,izņemot tatāru-mongoļu Putinlandi ar neliģitīmu Kremļa huntu spicē

Draugiem Facebook Twitter Google+