×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.7°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
17. marts, 2017
Drukāt

Krievijas humors ir propagandas ierocis, Ukrainas – pilsoniskā iniciatīva (26)

Latvijas Universitātes telpās notiek NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra pētījuma par humora izmantošanu stratēģiskajā komunikācijā prezentācijas pasākums.Latvijas Universitātes telpās notiek NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra pētījuma par humora izmantošanu stratēģiskajā komunikācijā prezentācijas pasākums.

Humora raidījumi Krievijā ir valsts finansētās ārpolitikas paplašinājums, savukārt Ukrainā politisko humoru var vērtēt kā pilsonisku iniciatīvu, kurā sabiedrība iesaistās, lai ar pretpropagandu cīnītos pret Krievijas vēstījumiem un tās izvērsto karu.

Šādus secinājumus var izdarīt pēc šodien prezentētā NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra (NATO STRATCOMCOE) pasūtītā pētījuma par humora kā stratēģiskās komunikācijas rīka lietojumu

Viena no pētījumu autorēm, Sigita Strūberga prezentācijā uzsvēra, ka Krievijā televīzija iekļaujas pārvaldības ķēdē, turklāt humora raidījumu mērķis Krievijā ir mazināt kritisko domāšanu, kā arī izpludināt robežas starp fikciju un realitāti.

Bieži Krievijas humora raidījumos tiek spēlēts uz padomju nostaļģiju, kā arī tajos parādās iestāšanās par “tradicionālajām vērtībām” Krievijas izpratnē, tādējādi mēģinot Krieviju attēlot kā valsti ar augstiem morāles standartiem.

Pēc S. Strubergas vārdiem, Krievijas humora raidījumiem raksturīgs izsmiet Rietumu politiskos līderus, galvenokārt bijušos ASV prezidentus Baraku Obamu un Džordžu Bušu, prezidenta amata kandidāti Hilariju Klintoni, arī esošo prezidentu Donaldu Trampu, par kuru gan sākotnēji bijuši labvēlīgāki vēstījumi.

“Viņi tiek attēloti kā cilvēki ar zemu intelekta līmeni, problēmām privātajā dzīvē un dubultstandartiem,” piebilda S. Struberga.

Krievijas humora raidījumos viens no šādiem piemēriem bija tas, ka pēc Hilarijas Klintones nominēšanas prezidenta amatam tajā tika stāstīts, ka ASV var tikt ievēlēta pirmā sieviete prezidente un amats viņai ir nepieciešams, lai Baltā nama Ovālajā kabinetā atriebtos savam vīram Bilam Klintonam par laulības pārkāpšanu.

Savukārt citā humora raidījumā attēlota Baraka Obamas tikšanās ar Romas pāvestu, kurā “humoristi” ar saviem tekstiem izspēlēja grēksūdzi, kurā Obama pazemīgi atzīstas, ka nogalinājis Osamu Bin Ladenu un Muamaru Kadafi – visi par to zinot.

"Global Ukraina Foundation" pārstāvis Maksims Kijaks piedalās NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra pētījuma par humora izmantošanu stratēģiskajā komunikācijā prezentācijas pasākumā Latvijas Universitātes telpās.

Tikmēr pētnieks no Ukrainas Maksims Kijaks teica, ka Ukarinā nepastāv politiski sistemātisks humora lietojums, taču tā veidošanā aktīvi iesaistās pilsoniskā sabiedrība, kura ātri pārtver Krievijas propagandas štampus un par tiem pasmejas sociālajos tīklos un citos medijos.

Piemēram, pēc paziņojumiem, ka promaskaviskajiem kaujiniekiem Donbasā ir daudz tanku un viņi tos esot atraduši pie ogļračiem, sociālajos tīklos ātri sākusi cirkulēt karikatūra, kā ogļrači Donbasa šahtās veic “tanku izrakumus”.

Bieži tiek lietota arī Dž. R. Tolkīna sāgas “Gredzenu pavēlnieks” terminoloģija un varoņi, piemēram, Krievija tiek raksturota kā ļaunuma impērija jeb “Mordora”, tās pavalstnieki kā “orki”. Kādā no uzrunām terminu “Mordora” pārņēmis arī Ukrainas prezidents Petrs Porošenko, lai raksturotu Krievijas agresiju Ukrainā.

Kā piemēru tam, kā Ukrainas aktīvisti pasmejas par Krievijas propagandas štampiem, M. Kijaks minēja laikrakstu “Die Hunta Zeitung”, kurš tiekot rakstīts ukraiņu un vācu valodas mikslī, lai pasmietos par Krievijas apgalvojumiem, ka Ukrainā pie varas ir fašistiska hunta.

NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors Jānis Sārts piedalās NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra pētījuma par humora izmantošanu stratēģiskajā komunikācijā prezentācijas pasākumā Latvijas Universitātes telpās.

NATO STRATCOMCOE direktors Jānis Sārts pēc prezentācijas “LA” uzsvēra, ka par pētījumu interesi aktīvi izrādot arī Krievija, kur pētījums esot jau izpelnījies Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālās pārstāves Marijas Zaharovas nopēlumu. Par to izteicies arī tā saucamās “krievu pasaules” ideologs Aleksandrs Dugins, kas ļaujot secināt, ka pētījums ir ļoti trāpīgs.

Pievienot komentāru

Komentāri (26)

 1. Krievs un ukrainis Latvijā saņem Krievijas pensiju (nomainījuši pilsonību uz Krievijas 2014. gadā).
  2 gadu laikā koka rublis devalvējas 4-5 reizes.
  Visiem Latvijā ir par ko pasmaidīt (pilsonību atpakaļ samainīt var tikai pēc 5 gadiem).
  Humors no sadzīves.

 2. Ах ха ха ха, спасибо поржал ;))

 3. Латыши о русском и укрском юморе. А что там с латышским юмором? Проблема?

 4. Starpcitu, 2016.gadā Latvijā eksporta apjoms pārsniedz importu!
  Patīkama tendence!

 5. IKP uz iedzīvotāju Latvijā > IKP uz iedzīvotāju Krievijā!

 6. Minimālā alga Latvijā 380 EUR, Krievijā – 102 EUR!
  IKP uz iedzīvotāju Latvijā > IKP uz iedzīvotāju Latvijā!
  Ekonomika Latvijā tikai augs, Krievijā saruks (2017., 2018.g.2019.g. u.t.t.)!
  Galvenie risināmie uzdevumi Latvijā korupcijas mazināšana, izglītības un veselības reforma.
  Tiecamies uz Igaunijas 400+EUR, Slovēnijas 700+EUR minimālo algu.
  Krievija nav orientieris! Nevienā no sfērām!!!
  Lai veicas!

  • Вы ещё налоги не забудьте сравнить, и плату за коммунальные услуги. И ещё цены на лекарства и бензин, к примеру. Средняя температура в больнице тоже нормальная, главное не оказаться в морге.

   • Uzskatāms piemērs.
    Tieši tāpēc jau esi Latvijā nevis morgā (šī brīža Krievija).

   • Vēl jau pastalām varētu būt interesanti uzzinat,ka Krievijā joprojām iet pensijā no 55 gadiem sievietes un 60 gadiem vīrieši. Un pensijas tur ir jēdzīgākas kā laimes zemē…

    • Latvijā vidējā pensija 280 EUR, Krievijā 80-150(max) EUR. Vidējais dzīves ilgums vīriešiem Krievijā 59 gadi.
     Latvijā 67 gadi!! Plus tuvākā 5 gadu korekcija 72 gadi!
     Ņemot vērā to, ka rublis pret EUR kritīsies vērtībā vismaz uz pusi (1 EUR= 120 kokainie), pensijas Krievijā samazināsies uz pusi (neskaitot augošās cenas pārtikas produktiem 15-30%).
     Šobrīd, Krievijā 70 miljoni nabagu.
     Krievija savas pensijas Latvijā maksā 28000 cilvēku (13000 militārpersonām).

     • А от куда вы цифирки то свои взяли, источником не поделитесь?! Судя по курсу евро к рублю, вы все цифры высосали из пальца, просто придумали.

 7. Kārtējie pašpasludinātie eksperti! Kam par godu izcilība? Kur?
  Tas, ka Krievijas ekonomika iekšēji un ārēji sabrūk nekādi nerisina Latvijas problēmas. Jā atpaliek kārtējo reizi Krievija par 50 gadiem no pārējās pasaules, bet kā tas atrisina Latvijas iekšējās neizdarības?
  Un nevajag visur glorificēt Putinu! Parasts Krievijā populārs nīkulis, kas savas zelta iespējas ir palaidis garām! Tagad strauji sažuvis, kurš nāks vietā, tas ir, protams, jautājums!
  Visiem sekmes pašiem savos darbos.

  • А сами вы не доморощенный эксперт?! Прежде чем судить об экономике России, на свою бы лучше посмотрели. У вас то самих, вообще ахтунг.

 8. Директору этой натовской конторы не хватает только шутовского колпака! А так, клоун самый настоящий, смешит всех до упаду.

 9. Tāda dīvaina sajūta, ka mūs vienkārši āzē. Man tas atgādina pad.laiku pseidoģenētiķus, kuri taisīja pētījumus par to kā no bērza izaudzēt ābeli. Kāpēc tieši krievu un ukraiņu humora salīdzinājums? Kāpēc ne krievu un latviešu, piemēram, vai krievu-angļu-amerikāņu utt. To, ka krievi sliktie, ukraiņi labi mēs tāpat zinām, nebija vajadzības tērēt laiku pētījumiem.

 10. Ой спасибо редакции, поржал от души. И сам заголовок, и содержание статейки, и то, с какой серъёзностью это всё описывается, само по себе вызывает только смех. Такой хороший здоровый смех. Это ж сколько народных денежек этот лысый придурок под это дело оприходовал, а?! Ай да молодцы!

 11. Vai tas ir humors, ka Krievijā 30% no visiem iedzīvotājiem ir alkoholiķi? Man liekas, ka tā ir traģēdija.

  • Трагедия – это ты сам! Мало того, что ты вор, так ещё и чувством юмора обделён, бедненький! Прекрати воровать чужие ники, сука! Не подохнешь всё ника, вот где трагедия.

  • Latvija 40%

 12. Velviens milions izterets izpetei

 13. debīlisms, varbūt vel kādu krievu pagultē pameklēsit, a varbūt tur kads ir noglabājies! Rusofobija sit augstu vilni!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+