Latvijā
Sabiedrība

Krievijas militārie inspektori Ādažos. Kāpēc? 16


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto – Sintija Zandersone/LETA

Šonedēļ Latvijā ieradās četri Krievijas bruņojuma kontroles inspektori, kuri veic pārbaudi Ādažos saskaņā ar EDSO Vīnes dokumentu, kura mērķis ir veicināt caurspīdīgumu militārajā jomā. Arī Latvijas NBS pārstāvji veikuši līdzīgas inspekcijas Krievijā.

Aizsardzības ministrijas Preses nodaļas vecākā referente Aiva Kokoriša “LA” sacīja, ka inspekcijas mērķis ir pārliecināties, vai noteiktajā teritorijā nenotiek militāras mācības, par kurām būtu jāinformē pārējās EDSO dalībvalstis, un vai militārā informācija par bruņoto spēku vienībām atbilst iesniegtajiem datiem.

Krievijas bruņojuma kontroles inspekcija Ādažos apmeklē Sauszemes spēku mehanizēto kājnieku brigādi. “Brigādes komandieris atbilstoši Vīnes dokumentam sniegs prezentāciju par savu vienību un pašreizējām militārajām aktivitātēm, bet pēc tam inspektoru grupa apmeklēs Ādažu poligona teritoriju,” skaidro A. Kokoriša. Inspekcijas apgabalā ietilpst arī Zemessardzes 2. Vidzemes brigāde, tādēļ arī tās komandieris stāstīs par savu vienību. Tāpat Krievijas bruņoto spēku virsnieku grupa, piedaloties NBS pārstāvjiem, veiks novērošanas lidojumu virs Latvijas centrālās daļas ar Krievijas helikopteru “Mi-8”.

Šādas inspekcijas ir ierasta prakse, tomēr pēc 2014. gada notikumiem Baltijas valstu sabiedrība uz Krievijas militāristu vizītēm skatās ar aizdomām. Valstis var arī ierobežot inspektoru pieeju noteiktiem objektiem. Piemēram, Krievija “Zapad” mācību laikā parasti inspektorus ved uz iepriekš vizītē ieplānotiem poligoniem, bet nelaiž militāros objektos, kuros atrodas nopietnākas ieroču sistēmas.

A. Kokoriša informē, ka Latvijas pārstāvji pēdējā šādā vizītē bijuši janvārī, kad Latvija veica novērtējumu Pleskavas 25. motorizēto strēlnieku brigādē. Protams, šīs vizītes nav vienīgais veids, kā iegūt informāciju par kaimiņvalsts bruņotajiem spēkiem un to aktivitātēm.

LA.lv