Pasaulē

Krievijas oligarhi bažījas par izgaismošanu 16

Foto – AFP/LETA

ASV Finanšu ministrijas terorisma un finanšu izlūkošanas nodaļa sadarbībā ar Valsts departamentu un Nacionālo izlūkdienestu drīz pabeigs pirmā oficiālā saraksta sagatavošanu par Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam pietuvinātajiem oligarhiem, kuri sākuši drudžainas darbības savu bagātību slēpšanai.

ASV Kongress noteicis, ka saraksts jāsagatavo līdz 29. janvārim. Dokuments neparedz sankciju vēršanu pret sarakstā iekļautajiem oligarhiem, taču daļa no ziņojuma var netikt publiskota, atstājot naudasmaisus bažās un neziņā par savu īpašumu saglabāšanu.

Vairāki Krievijas naudasmaisi, kuriem ir aizdomas, ka viņi var tikt iekļauti sarakstā, pārbaudījuši iespējas saglabāt savus ieguldījumus krīzes gadījumā, bet daži pēc savu ASV padomnieku ieteikuma jau sākuši likvidēt savas firmas, atzīmē izdevums “Bloomberg”. Vairāki Krievijas uzņēmēji sazinājušies ar ASV Finanšu ministrijas un Valsts departamenta bijušajiem darbiniekiem, kam ir pieredze sankciju jomā, lūdzot palīdzību, lai izvairītos no iekļaušanas sarak­stā, paziņojis Daniels Frīds, kurš agrāk strādāja Valsts departamentā un ir noraidījis vairākus šādus lūgumus. Daži Krievijas uzņēmēji ir nosūtījuši uz Vašingtonu savus pārstāvjus, kuru uzdevums ir censties novērst informācijas noplūdi par viņu īpašumiem.

Eksperti pielīdzina ASV Finanšu ministrijas gatavoto ziņojumu Krievijas elites melnajam sarakstam. Saraksta izveidošanu nosaka likums, ko pērn augustā negribīgi parakstīja prezidents Tramps. Tā mērķis ir sodīt Kremli par tā iejaukšanos ASV prezidenta vēlēšanu procesā. Tas ir viens no retajiem likumprojektiem, kas pieņemts ar abu politisko partiju deputātu absolūto vairākumu, liedzot prezidentam veto iespēju, atzīmē “Bloomberg”. Likums nosaka Finanšu ministrijai, Valsts departamentam un izlūkdienestiem 180 dienu laikā (līdz šā gada 29. janvārim) izveidot sarakstu ar Putina režīmam pietuvinātajiem cilvēkiem un viņu īpašumu vērtību.

Pret šajā sarakstā iekļautajiem Krievijas oligarhiem nav paredzēts vērst sankcijas, kā tas ir ar Krievijas amatpersonām, kas iekļautas sarakstā, ko veidojis Ārzemju īpašumu kontroles birojs. “Šie cilvēki tiks nokaunināti par apšaubāmu darījumu veikšanu, bet viņu aktīvi netiks bloķēti,” atzīmē jurists Ēriks Ferrari, kurš palīdzējis daudziem klientiem izvairīties no iekļaušanas sankciju sarakstā. Jaunajā sarakstā pie oligarhu vārdiem paredzēts pievienot korupcijas indeksu un viņiem piederošo ārzemju īpašumu uzskaitījumu. ASV likumdevēji uzskata, ka saraksts veidos pamatojumu, lai nākotnē varētu vērst soda sankcijas pret Krieviju.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins, cenšoties aizsargāt Kremļa eliti, izziņojis kapitāla amnestijas programmu, lai mudinātu krievu bagātniekus pārvietot uz dzimteni daļu viņu aktīvu ārzemēs. Putins arī apstiprinājis plānu izsniegt īpašas obligācijas, kas dotu to īpašniekiem iespēju izvietot savus dolāru uzkrājumus ārpus ASV Finanšu ministrijas sniedzamības.

LA.lv