Pasaulē

Krievijas oligarhu naudas līkloči 16

Foto: Reuters/Scanpix/LETA

ASV Tieslietu ministrijas maijā ieceltajam īpašajam prokuroram Robertam Milleram paplašinot izmeklēšanu par Krievijas iejaukšanos 2016. gada ASV prezidenta vēlēšanu procesā, atklātībā nākusi papildu informācija par prezidenta Donalda Trampa padomnieku sakariem ar Krievijas pārstāvjiem, kas organizējuši milzīgu naudas summu izvešanu no Krievijas un pēc tās atmazgāšanas Latvijas un Moldovas bankās tālāku pārsūtīšanu uz ASV.

Pērn jūnija sākumā Ņujorkā ēkā “Trampa tornis” prezidenta vecākais dēls Donalds Tramps un znots Džareds Kušners tikās ar Kremlim pietuvinātu Krievijas juristi Natāliju Veseļņicku, kuras rīcībā esot kompromitējošs materiāls par Trampa vecākā sāncensi demokrātu kandidāti Hilariju Klintoni. Krievijas juriste “kompromatu” gan nepiedāvāja, cenšoties uzsvērt nepieciešamību atcelt ASV sankcijas pret Krieviju, kas tika ieviestas pēc Kremļa veiktās Ukrainai piederošā Krimas apgabala aneksijas.

Viņai piebalsoja sarunu biedri Iraklijs Kaveladze un Rinats Ahmetšins, pieredzējuši Kremlim pietuvinātu oligarhu interešu lobisti Amerikā. Tobrīd Tramps vecākais bija uzvarējis republikāņu kandidātu priekšvēlēšanu sacensībā, taču viņa kampaņas finanses bija daudz liesākas par Hilarijas Klintones iespējām. Pastāv aizdomas, ka pieredzējušais finanšu darbonis Iraklijs Kaveladze piedalījās sarunās kā Krievijas oligarha Arasa Agalarova pārstāvis, lai pārraudzītu naudas anonīmu pārsūtīšanu Trampa kampaņai. Kā ziņo raidsabiedrība CNN, īpašais prokurors Roberts Millers grib uzdot jautājumus Kaveladzem sakarā ar Krievijas slepeno atbalstu Trampa kampaņai. “Es šaubos, vai persona (Kaveladze), kura laika gaitā atvēra tūkstošiem viltus rēķinu Delaveras štatā, bija klāt sarunā, lai apspriestu adopcijas jautājumus Krievijā,” intervijā izdevumam “Politico” paziņojis ASV Senāta izlūkošanas komitejas pārstāvis Marks Vorners.

Kaveladze pēc studijām Maskavas Finanšu institūtā 1991. gadā emigrēja uz ASV, kur Delaveras štatā izveidoja desmitiem fiktīvu firmu un atvēra tūkstošiem rēķinu dažādās ASV bankās. Analītiķi uzskata, ka 25 gados no Krievijas uz ārzonu bankām pārsūknēti desmitiem miljardu dolāru. Delaveras štata likumi dod iespēju tur reģistrēto firmu īpašniekiem saglabāt anonimitāti, padarot to par ideālu vietu slepenām finanšu mahinācijām. No 2010. līdz 2014. gadam Krievijas naudas atmazgāšanas operācijā caur Moldovas un Latvijas bankām izplūda aptuveni 20 miljardi dolāru. Šobrīd Kaveladzes darba devējs ir par “Krievijas Donaldu Trampu” dēvētais nekustamo īpašumu darbonis Arass Agalarovs, 57. bagātākais cilvēks Krievijā un prezidenta Putina tuvs draugs, izpētījis ASV Ieņēmumu dienesta kriminālizmeklēšanas nodaļas bijušais vadītājs Martins Šīls. Kaveladze uzkalpojies par Agalarova nekustamo īpašumu firmas “Crocus Group” viceprezidentu. Savulaik Kaveladze ASV tika turēts aizdomās par 1,4 milardu dolāru atmazgāšanas afēru, taču oficiāla apsūdzība pret viņu dīvainā kārtā netika izvirzīta. Juristi uzskata, ka Kaveladzem izdevies izmantot savā labā Delaveras štata likumus, kas pieļauj anonīmus finanšu darījumus.

2013. gadā videoierakstā kādā Lasvegasas viesnīcā Donalds Tramps redzams runājam ar Agalarova dēlu Eminu, kurš Krievijā kļuvis par popzvaigzni un nesen pabijis arī Jūrmalā. Arass Agalarovs samaksājis Donaldam Trampam 14 miljonus dolāru, lai Maskavā 2013. gadā tiktu rīkots konkurss “Mis Visums”, kura rīkošanas tiesības toreiz piederēja Trampa firmai. Tika apspriesti arī plāni sadarboties Trampu augstceltņu būvē Maskavā. Trampa meita Ivanka vairākkārt apmeklēja Maskavu, lai izpētītu varbūtējās celtniecības vietas, taču ASV oficiāli sāktā izmeklēšana par Trampa komandas sakariem ar Krievijas pārstāvjiem nobremzēja ieplānotos darījumus. Īpašajam prokuroram Robertam Milleram izvēršot izmeklēšanu par Krievijas iejaukšanos 2016. gada ASV prezidenta vēlēšanu procesā, Republikāņu partijas vadībā pieaug bažas, ka izmeklēšana varētu novest līdz pat Baltā nama Ovālajam kabinetam.

Atsevišķu izmeklēšanu par Trampa komandas pārstāvju sakariem ar Krievijas amatpersonām veic arī ASV Kongresa Pārstāvju palātas Izlūkošanas komiteja, kuru vada kongresmenis Devins Nuness, tuvs prezidenta Trampa sabiedrotais. Kā raksta britu avīze “The Guardian”, nesen Londonā bija ieradušies divi kongresmeņa Nunesa palīgi, lai tiktos ar britu izlūkdienesta bijušo darbinieku Kristoferu Stīlu, kurš apkopojis eksplozīvu dosjē par Trampa gaitām Maskavā un Kremļa varbūtēju šantāžas mēģinājumu. Kongresmeņa Nunesa emisāru vizīte Londonā liecina, ka Republikāņu partijas vadība cenšas kontrolēt izmeklēšanas gaitu un nepieļaut negaidītus pārsteigumus.

 

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

LA.lv