×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.4°C
Līga
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
15. augusts, 2014
Drukāt

Franks Gordons: Krievijas prezidents – “boss” vai “cars”? (34)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Edvīna Šnores lieliskā filma “The Soviet Story” (“Padomju stāsts”) beidzas ar Vladimira Putina spriedumu, ka “Padomju Savienības sabrukums ir XX gadsimta lielākā ģeopolitiskā katastrofa”. Tagad, svelmainajā 2014. gada vasarā, kļūst skaidrs, ka Putins neapraud boļševistiskā eksperimenta bēdīgo galu, bet ir bezgala satriekts par to, ka kritusi impērija.

Cariskās Krievijas devīze bija triāde: patvaldība (samoderžavije), pareizticība (pravoslavije), tautiskums (narodnostj). Vērojot dažu pēdējo gadu metamorfozes Krievijas Federācijas prezidenta domāšanas veidā, uzvedībā un rīcībā, neviļus prasās šāds līdzinājums: patvaldība + pareizticība = Putins tautiskums? Ja nu ar “tautu” saprot tās laiskās masas, kam vajadzīgs vagars…

Patvaldība: “Newsweek” 23. jūlijā nāca klajā ar vāku, ko greznoja – uz Putina saulesbriļļu fona – milzu uzraksts “The pariah” (izstumtais – no angļu val.). Raksta autors Bens Džada izsmeļošā analītiskā apcerējumā raksturo Putinu kā mūsdienīgu (latter day) diktatoru, apraksta šā cilvēka dzīvesveidu un domāšanas stereotipus. Putins nemīl trokšņaino Maskavu un faktiski vada Krieviju, atrazdamies savā izcili greznajā ārpilsētas rezidencē Novoogarjovā – 10 kilometrus uz rietumiem no MKAD (Maskavas loka autoceļa). Kremli viņš var sasniegt 15 minūšu laikā – radot milzu sastrēgumus. Putins ceļas vēlu un vēlu liekas gulēt. Viņš briesmīgi baidās tikt noindēts, un, dodoties vizītēs ne tikai uz ārvalstīm, bet arī paša pārvaldītajos plašumos, prezidenta “karavānā” ir trīs lidmašīnas – pašam ar svītu, motociklistu kortežām un pavāriem ar produktiem, neskaitot drošībnieku baru. Putina līdzgaitnieki – tie, kas ietilpst t. s. iekšējā lokā, viņu dēvē par bosu. Bet pēdējā laikā sākuši bez ironijas godināt par caru.

Vladimirs Putins tieši pēdējā laikā pamatīgi revidējis savas zemes vēsturi. Kā zināms, šovasar aprit 100 gadi kopš Pirmā pasaules kara sākuma. Paskatīsimies, kas par šo karu teikts VK(b)P vēstures īsajā kursā, kuru mana paudze bija spiesta zubrīt: boļševiki skaidroja, ka šis imperiālistiskais karš “sākts nevis savas tēvzemes aizsardzības, bet svešu zemju sagrābšanas, citu tautu aplaupīšanas, muižnieku un kapitālistu interesēs. (..) Pret šo karu strādniekiem jāved izšķirīgs karš.” (Krievu izdevuma 157. lpp.) Un tālāk: “Boļševiki pieturējās pie politikas – savas valsts sakāve imperiālistiskā karā.” (161. lpp.) Un ko mēs redzam tagad? 1. augustā Vladimirs Putins Maskavā, Poklonnajas kalnā, svinīgi atklāja pieminekli “Pirmā pasaules kara varoņiem”. Savā runā Krievijas Federācijas prezidents uzsvēra: “Šodien mēs atjaunojam vēsturisko patiesību par Pirmo pasaules karu, un mums paveras nepārspējami personiskās drosmes un kara mākslas, krievu kareivju un virsnieku patiesā patriotisma piemēri. (..) Taču šī uzvara tika valstij nozagta. To nozaga tie, kas aicināja panākt savas Tēvzemes sakāvi. (..) Slava krievu ieročiem un mūsu karavīriem – varoņiem!”

Krievu pareizticīgā baznīca faktiski kļuvusi par valsts reliģiju Putina Krievijā, un tās virsgans – Maskavas un visas Krievzemes patriarhs Kirils (Gundjajevs) varas virsotnē, var teikt, figurāli stāv blakus “caram” Vladimiram kā svētbildēs – “pa labu roku” (odesnuju). Jūlijā visā Krievijā ar grandiozām procesijām, dievkalpojumiem un citiem pasākumiem tika atzīmēta 700. gadskārta, kopš dzimis Svētais Radonežas Sergijs, kurš 1337. gadā nodibināja Trīsvienības klosteri. Tur tagad ir, var teikt, Viskrievijas svētvieta (pilsētas nosaukums – Sergijev Posad, padomju laikā – Zagorska). Savā šai gadskārtai veltītajā runā Vladimirs Putins teica: “Radonežas Sergija novēlējumi ir atslēga Krievijas izpratnei.” Gaisā virmoja vīraks, un vēlamais efekts bija sasniegts: prezidents šķiet Dieva svaidīts, tāpat kā pēdējais cars, kura mocekļa nāve 1918. gadā tika plaši pieminēta šovasar Putina Krievijā.

Nu labi, patvaldība, pareizticība – bet vajadzīga arī piemērota ideoloģija, kas aizstātu vēstures mēslainē aizmēzto marksismu-ļeņinismu. Un te nu Putinam talkā nāk Aleksandrs Dugins, kurš Maskavas laikrakstā “Zavtra” nācis klajā ar apcerējumu: “Pasaulē bez Krievijas dzīvot nav vērts”. Viņš kategoriski noraida trīs XX gadsimta ideoloģijas – fašismu, komunismu un liberālismu, it īpaši pēdējo, kas viņam ir ļaunuma iemiesojums. Dugins sludina “ceturto ceļu”, kura pamatā ir Eirāzijas ideja, sociālais taisnīgums, tradīciju kopšana, krievu patriotisms, kā arī “krieviskās nākotnes futūristiskie projekti” (?). Un tad nāk “nagla”: “Nepieciešama nesamierināma cīņa pret Rietumiem. Mūsu galvenais uzdevums ir totālais karš (!) pret liberālismu kā ienaidnieka ideoloģiju.” Totālais karš – der totale Krieg – nošpikots no Joze­fa Gebelsa.

Un šis Dugins ir Putina mentors!

Pievienot komentāru

Komentāri (34)

 1. Jo ātrak tiks likvidēts krievu fašistu vadonis, jo ātrak iestāsies miers uz zemes.

 2. Augsti stāvošs Krievijas ierēdnis Vladislavs Surkovs: “Godīgi sakot, es uzskatu, ka Putins ir cilvēks, ko Krievijai ir sūtījis liktenis un pats Dievs Tas Kungs mūsu lielajai, kopīgai nācijai valstij grūtajā stundā.”
  Bet Kostovā ir atklāta Putina liecinieku baznīca (http ://oblicomorale.blogspot.com/2012/01/blog-post_22.html). Tāpēc – Putins nav ne boss, ne cars – Putins Krievijā ir dievs! Kļūdās mūsu politologi, kas uzskata, ka Putins kļuvis par savas politikas ķīlnieku, jo tauta nesapratīs viņu, ja viņš piekāpsies pasaulei. Nav viņš nekāds ķīlnieks! Viņš savu politiku taisa ar pārliecību par savu nemaldīgumu. Ar tādu cilvēku nevar neko sarunāt ar maigām sankcijām, kuru efekts būs manāms tikai pēc pāris gadiem. Pa to laiku var notikt viss kas, taču galvenais – ar katru dienu bojā iet arvien vairāk cilvēku. Tas vairo vienīgi ienaidu un neko nedod nākotnei.

 3. … kl. : GORDONS – Imprerialistiskais
  PUTINS – Absolutisma

 4. @ kanaks: ‘ass un pareizs verojums’ !? Bet,no kadas IDEOLOGIJAS perspektives … NAK VERTEJUMI UN TO PROJEKTACIJAS, KA AUTORA TA SUBJEKTA ?!

  … ABI VIEDOKLI ir ka Putina ta Gordona putieni no savam ideologijas/ticibas pilitem … bet neviens svilpiens neskan harmonija, ne ar EIROPAS VESTURES PATIESIBU, ne ar EIROPAS INTERESEM – JO MUSDIENU EIROPA IR ATGRIEZUSIES PIE SENAS- VECAS EIROPAS – DEMOKRATISKAM TRADICIJAM, kas stav kontrasta ar SO ABU PROPOGANDETAJU PARSTAVETAM DIVAM EIROPAI SVESAM UN NEDERIGAM IDEOLOGIJAM:

  … GORDONS – IMPERIALISTISKAIS GLOBALISMS – EKONOMISKAS UN FINANCIALAS VARAS MODELIS;

  … GORDONS – ABSOLUTISMA KONTROETS MILITARAS VARAS IMPERIALISTISKAIS MODELIS …

  … Lai gan Putina nacionalas tradicijas un tiesibas liekas simpatiskas un pat piemerotas Eiropas Savienibas pasreizejas sabiedribas interesem un vajadzibam, un, vina izpratne par Pirma Pasaules kara izcelsanas iemesliem, ka ari par Carista Krievijas likvidesanu ar sazverestibu no Imperialistiskas kapitalistu kabalas —- Talak jajauta: par kadu jaunu ideologiski vaditu Krieviju, un, kadam ‘Krievijas tradicijam’ un zemem, ko Putins grib atjaunot, vins runa … Cerams, ka ne jau ar bijuso Ivana Briesmiga vai parejo Caru/Caristes ideologijam un metodem … lai gan pasreiz pielietotas Ukraina atspogulo to/tas vecas necilveciskas metodes …!

  … Tapat jajauta, Gordonam: kas tie bija par kadriem un cik tie bija lojali Krievijai bija tie komunistu kadri kuri masveidigi lidz 1917 .g. rudenim caur Baltiju atgriezas Krievija, un tie kas caur Stokholmas un Helsinkieu bankam un ar desmitiem miljonu dolariem finanseja 1917 revoluciju pret jau sastadito demokratisko valdibu ..!

 5. Ass un pareizs vērojums.

 6. Oj-oi, 21. augusts nav tālu…

 7. Vova Putin – prosto sukin syn. Govno.

 8. hozjain, mums tādu vajag………..kurai valstij uzbruksim???????????????

 9. nu jā, arī alkaholisms, putins nedos vodku, putinam k…ec

 10. sliņķu zagļu bandītu lielvalstī sociāls taisnīgums ir absolūti neiespējams

 11. Vovans ir slepkavu, marodieru un degradējušos alkoholiķu nācijas vadonis.

 12. Путин-просто хозяин.
  Понятно-для вас такого слова не существует,а жаль.

  • pats ar sevi nonāc pretrunās-visu laiku tak apgalvoji,ka mums ir”hozjains” ,un tās ir ASV.Tikai interesanti kurš ir Putinu iecēlis par visas pasaules “hozjainu”,ja viņš vienpersoniski tagad virza pasauli pretī iznīcībai.

 13. sociāli atstumtais Atbildēt

  Lieliskais GORDONS !

 14. Militārās impērijas no Babilonas laikiem ir bijušas pietiekami daudz,bet tāda lielvara,kā ASV pagaidām ir tikai vienā eksemplārā.Varbūt Putina vietā varēja būt kāds cits,bet valsts būtu tāda pati.Krievijas ekonomika smok nost bez kara laupījuma.2013.gadā es laikrakstā svpressa.ru lasīju apgalvojumu,ka Krievijas miltārais un kosmosa budžets tiekot izzagts par 70%,tas ir par 20% vairāk nekā es biju domājis.Interesanti cik liels laupījums ir vajadzīgs,lai Krievija paceltos no ceļiem un nostātos pilnā augumā.

 15. kas viņš .. par caru , tāds viduvējs kegebešņiks ,prasts bosiņš. Ar smagu bērnību , vārdu sakot ” s grjazi v kņazi”.
  un tās trīs ļotenes ar visu iedzīvi arī neglābs, ja lielais Kosmosa saprāts izdomās atbrīvot pasauli no lielākā drauda.

 16. vienkārši Pu†lers!

 17. Un ar tādu valsti Latvija centās stiprināt ekonomiskos un cita veida sakarus?! Tagad tie, kas to darīja – sēž peļķē. Lai gan jau vismaz pirms gadiem desmit varēja paredzēt, ar ko tas galu galā beigsies.

 18. Vai tad Frenks nevareetu pakomenteet kaut ko , kas vinam atrodas tuvaak , un kur ir lielaaka saprashana ? kaut vai par gazas joslu ?

 19. Вот всё тоже самое можно отнести и к автору статьи и коментаторам. Душевнобольные, идиоты или просто дураки?!
  Маленькие и завистливые плебеи, трясущиеся от страха и испытывающие оргазм, от возмозности анонимно хаить руководителя соседней страны.

 20. hitleru arī ,ar svētlaimīgu sajūsmu , pielūdza visi vācieši,
  ar ko tas beidzās ?
  vienīgais, ka vēsture atkārtojas kā farss .

 21. Putins vienkārši ir garīgi slims, un tādi ārstēties labprātīgi neiet, kamēr kāds piespiedu kārtā neaizved.

 22. Nav ne boss,ne cars ,bet starptautisks terorists un bandīts.

 23. Ļoti precīzi viss pateikts !

 24. Kad nomira pustrakais Pēteris I, uz Krievijas troni stūrēja kādreizējais ielaspuika, huligāns Saška Menšikovs. Augstu bija kāpis, bet krita. Vēsture atkārtojas. Vovku varbūt piebeigs ātrāk – steidzīgāks laikmets.

 25. Savulaik Anglija un Francija nevēlējasā apturēt Hitleru ar viņa ambīcījām un nācās jau karot, šodien tas pats – Anglija un Francija klāt arī Vācijai nevēlas apturēt Putinu ar viņa ambīcijām un tāpat nāksies karot , jo Putina runas virs ir ziņojus, ka krievu zaldātiem zābaki ir jāmazgā Atlantijas okeāna krastā …Skumīgi, ka Eiropā ir jauni Hitleri, daladje un Čemberleni… Vai ASV iejauksies -jā esi stulbs pat baznīcā, varbūt lai piekauj…

 26. Huseins2

Draugiem Facebook Twitter Google+