Foto-Kremlin.ru

Draugiem – jebko, ienaidniekiem – pantu. Putins bīda biznesu 7

Prezidenta Vladimira Putina laikā draugu būšana ir aizvietojusi Krievijā reiz zēlušo kapitālismu. Ja Putinam ir kāds sauklis, tad tas ir šāds: “Maniem draugiem – jebko, maniem ienaidniekiem – likuma pantu.” 2000. gadā izdotajā autobiogrāfijā Putins atklāj, kas viņam ir vissvarīgākais. “Man ir daudz draugu,” viņš saka, “bet tikai daži cilvēki man ir patiešām tuvi. Viņi nekad nav aizgājuši. Viņi nekad nav nodevuši mani, un es neesmu nodevis viņus.”

Reklāma
Reklāma

Draugu būšana aizvieto kapitālismu

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Aivars Lembergs sašutis par kārtējo slogu uz Latvijas patērētāju kakla: “Tā mēs iegriezām Krievijai – pērkam dārgākus dārzeņus no Krievijas”
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi”
Lasīt citas ziņas

Patiešām, Putins ir daudz palīdzējis saviem draugiem. Kā raksta žurnāls “Forbes”, daudzi no viņiem ir miljardieri, pat neskaitot to, cik viņi varbūt ir nobēdzinājuši ārzonu bankās. Pērn noplūdinātie “Panamas dokumenti” apliecina, ka Putina bērnības draugs Sergejs Roldugins – čellists, kurš pat neizliekas par uzņēmēju, – ir saņēmis divus miljardus dolāru no valsts budžeta. Var teikt, ka Putins ir nacionalizējis Krievijas valdošās aprindas. Viņa draugi no Sanktpēterburgas un padomju laika KGB ir izglītojuši savas atvases Krievijā, nevis ārzemju augstskolās. Daudzi iepriekšējās paaudzes Krievijas oligarhu bērni ir pametuši valsti, viņu vietā nākot Putina draugu bērniem. Daudziem no viņiem vēl nav 40, bet viņi jau ir miljardieri. Atšķirībā no viņu tēviem daudziem no nākamajiem oligarhiem nav praktiskās darba pieredzes. Tūlīt pēc augstskolas viņi iecelti amatos valsts bankās un uzņēmumos, piemēram, “Gazprom”. Viņu māsām tiek piemeklēti atbilstoši līgavaiņi. Putina zelta jaunatnes vidū īpaši izceļas viņa Sanktpēterburgas draugu dēli, kas iekārtojušies privatizētos valsts uzņēmumos. Nikolajs Šamalovs bija Vācijas elektrotehnikas koncerna “Siemens” medicīnas iekārtu pārdošanas nodaļas vadītājs Krievijā līdz 2008. gadam, kad ASV Tieslietu ministrija uzlika firmai “Siemens” 1,34 miljardu dolāru sodu par pretkorupcijas likuma pārkāpšanu, maksājot kukuļus ārzemju amatpersonām, lai iegūtu pasūtījumus sešās valstīs, tajā skaitā Krievijā.

Šamalovs tika atlaists no “Siemens”, taču gan viņš, gan viņa divi dēli iekārtojās Krievijas firmās. Viņa vecākais dēls Jurijs kļuva par “Gazprom” pensiju fonda “Gazfond” izpilddirektoru, bet jaunākais dēls Kirils 25 gadu vecumā tika iecelts par viceprezidentu firmā “Sibur”, kas ir “Gazprom” atzars naftas ķīmijas jomā. 2011. gadā nopircis 4,3% “Sibur” akciju, 2013. gadā Kirils apprecēja Putina meitu Katerinu Tihonovu, kāzu dāvanā saņemot no Putina visturīgākā drauga Genadija Timčenko vēl 17% “Sibur” akciju par “ļoti pievilcīgu cenu”. Šobrīd Putina 34 gadus vecā znota īpašumu vērtība tiek lēsta ap 1,3 miljardiem dolāru.

Putina draugu dēliem visi ceļi vaļā

CITI ŠOBRĪD LASA

Putina sens draugs Arkadijs Rotenbergs ir kļuvis bagāts, saņemot valsts pasūtījumus gāzes vadu un ceļu būvei. Viņa vecākais dēls Igors ir lielākais akcionārs valsts uzņēmumā “Gazprom Drilling”, bet jaunākais dēls Romans ir “Gazprombank” viceprezidents. Putina finanšu tīkla un starptautiskām sankcijām pakļautās Krievijas Bankas pārvaldnieka Jurija Kovaļčuka dēls ir valsts enerģētikas firmas “Inter RAO” izpilddirektors. Putina KGB draugu dēli ir taisījuši strauju karjeru biznesa jomā. Sergejs Ivanovs, Putina administrācijas bijušā vadītāja vārdabrālis, 25 gadu vecumā kļuva par “Gazprombank” viceprezidentu, bet vēlāk tika iecelts par valsts dimantu ieguves firmas “Alrosa” prezidentu. Krievijas Nacionālās drošības padomes sekretāra Nikolaja Patruševa dēls Dmitrijs 33 gadu vecumā kļuva par Krievijas Lauksaimniecības bankas “Rosselkhozbank” izpilddirektoru. Krievijas naftas firmas

“Rosneft” izpilddirektora Igora Sečina dēls Ivans 25 gadu vecumā iecelts par departamenta vadītāju firmā “Rosneft”. Krievijas Federālā drošības dienesta priekšnieka Aleksandra Bortņikova dēls Deniss jau bija “gudrs, vecs vīrs”, kad 37 gadu vecumā tika iecelts Krievijas bankas “VTB” valdē. Krievijas ekspremjera un Ārējās drošības dienesta SVR vadītāja Mihaila Fradkova dēls Pjotrs jau 29 gados kļuva par Krievijas Ārējo ekonomisko sakaru bankas vadītāja vietnieku.

Naudas plūsma draugu kabatās neapsīkst

Putina uzticībai draugiem un viņu ģimenēm, šķiet, nav robežu. Pērn viņa valdība ieviesa jaunu ceļa nodokli, sauktu “Platon”, kas izraisīja kravas auto vadītāju plašus protestus, jo radīja vislabvēlīgākos apstākļus kravas operatoru firmai, kuras līdzīpašnieks bija Igors Rotenbergs. Putins enerģiski aizstāvēja nodokli, ko protestētāji nodēvēja par dāvanu Rotenberga firmai, nosaucot viņu bažas par “otršķirīgām”. Putins apgalvoja, ka ienākumi no nodokļa “nonāk nevis kādam kabatā, bet ieplūst Krievijas Federācijas Ceļu fondā līdz pēdējai kapeikai un tālāk tiek izmantoti ceļu būvei un remontam”. Par spīti Putina apgalvojumiem kravas auto vadītāju protesti turpinās, tāpat kā naudas plūsma Igora Rotenberga kabatā.

Radu būšanai Krievijā nemazinoties, nelielas grupas turīgu personu koncentrācija svarīgākajos amatos ir satriecoša. Putina draugu un viņu atvašu izbīdīšana padara oligarhus un viņu ģimenes arvien turīgākas, taču, samazinoties karjeras iespējām, pieaug neapmierinātība jauno, spējīgo un ambiciozo Krievijas iedzīvotāju vidū.

Reklāma
Reklāma

© Project Syndicate

Tulkojis VALDIS BĒRZIŅŠ

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.