×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
10. jūnijs, 2012
Drukāt

Krievijas sabiedrisko attiecību firma par savu naudu apmācījusi SC deputātus un aģitatorus

Foto-LETAFoto-LETA

Pēdējā Saeimas priekšvēlēšanu kampaņā “Saskaņas centra” (SC) deputātus un politiskos aģitatorus apmācījusi pieredzējusī Krievijas sabiedrisko attiecību firma “NikkoloM”, 10.jūnijā ziņoja telekompānijas “TV3” raidījums “Nekā personīga”.

Savā priekšvēlēšanu izdevumu deklarācijā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam SC līderis Jānis Urbanovičs šo sadarbību nav deklarējis, jo firma “saskaņiešiem” it kā palīdzējusi pēc pašas iniciatīvas un bez maksas.

Pirms pāris mēnešiem Satversmes aizsardzības biroja direktors Jānis Kažociņš paziņoja, ka kāda Saeimā ievēlēta partija pirms pēdējām vēlēšanām saņēmusi naudu no Krievijas. “Nekā personīga” noskaidrojis, ka aizdomas krīt uz SC un vecāko Krievijas sabiedrisko attiecību un politisko konsultāciju kompāniju “NikkoloM”. Šī kompānija it kā par saviem līdzekļiem rīkojusi SC Saeimas deputātu un aģitatoru apmācības vairākās Latvijas pilsētās, kā arī veikusi socioloģiskus pētījumus.

Sociologs un “Latvijas Faktu” vadītājs Aigars Freimanis atcerējās, ka pērn jūlijā pie viņa ieradusies kāda persona no Maskavas. Vīrietis nav stādījies priekšā, vien norādījis, ka piecu dienu laikā vajagot pētījumu par SC. Abi par sadarbību neesot vienojušies.

Līdzīgi kāds cits vīrietis ieradies pie sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS direktora Arņa Kaktiņa. “Nekā personīga” sameklētajās fotogrāfijās Kaktiņš atpazina savu viesi – tas bija “NikkoloM” ģenerāldirektors Georgijs Gambašidze, bet Freimanis norādīja uz tās pašas firmas projektu direktoru Jegoru Jermiļičevu.

SC jaunieši, kuri piedalījās partijas priekšvēlēšanu kampaņā, “Nekā personīga” stāstīja, ka pāris nedēļas pirms Saeimas vēlēšanām Gambašidze ticies ar SC Rīgas nodaļas vadību un jauniešu organizāciju. Uz partijas sapulci viņu atvedis Urbanovičs. Gambašidze paziņojis, ka viņa uzdevums ir popularizēt Urbanoviču, lai partija gūtu labākus rezultātus. Visi vienojušies par Maskavas speciālistu lekcijām SC aģitatoriem Daugavpilī, Rīgā un Jūrmalā.

Daugavpilī aģitatoru sapulcē pilsētas kultūras namā piedalījušies ap 30 jaunieši. Saeimas deputāti Dmitrijs Radionovs un Aleksejs Buronovs viņiem stādīja priekšā Krievijas polittehnologus – kādu laulāto pāri. Maskavas viesi jauniešus apmācīja, kā strādāt ar latviešiem un krieviem.

“Cilvēku skaits, kas nobalsojis par SC, ir praktiski vienāds ar krievvalodīgo skaitu Latvijā. Tādēļ jāiet pie latviešu elektorāta un nekādā gadījumā tos nedrīkst baidīt. Jums jāpanāk, lai (..) nobalso latviešu vēlētāji,” skaidrots Daugavpilī.

Kāds no aģitatoriem stāstīja, ka par savu darbu viņiem solīta samaksa – 100 ASV dolāri. Par to jauniešiem bija jāapstaigā dzīvokļi, aicinot cilvēkus balsot par SC.

“NikkoloM” prezidents Igors Mintusovs “Nekā personīga” atzina, ka kompānija strādājusi Latvijā. Par to liecina arī ieraksts firmas mājaslapā. Par sadarbību ar SC polittehnologs bija nerunīgs. Ar Urbanoviču viņš esot pazīstams un abi tikušies “Baltijas foruma” konferencē.

Uz jautājumu, vai Urbanovičs bijis “NikkoloM” klients, Mintusova atbildēja līdzīgi kā uz vairums uzdotajiem jautājumiem: “Bez komentāriem.”

Urbanovičs nenoliedz, ka SC aģitatorus apmācīja “NikkoloM”, taču viņš noliedz, ka pats būtu tajās piedalījies. Firma to esot darījusi pēc savas iniciatīvas un bez Urbanoviča atļaujas.

Šādu situāciju par neiespējamu uzskata “NikkoloM” ilggadējā pārstāve Latvijā, stila konsultante Jeļena Jekateriničeva-Avotiņa. Viņa pēdējos gados sniegusi konsultācijas latviešu partijām, tādēļ ar SC nav sadarbojusies.

Jekateriničeva-Avotiņa noliedz varbūtību, ka Krievijas prestižākā polittehnoloģiskā kompānija varētu kādai ārvalstu partijai uzspiest savus pakalpojumus, turklāt kaut ko darīt bez maksas.

Arī sabiedrisko attiecību speciālists Kristians Rozenvalds noliedz iespēju, ka “NikkoloM” piedāvātu savus pakalpojumus bez maksas. Rozenvalds ir bieži ticies ar Mintusovu starptautiskās konferencēs un stāsta, ka kompānijai pēdējo piecu gadu laikā esot radušās grūtības. Pēc kādas brīvdomīgas grāmatas publicēšanas Kremlis licis reģionu gubernatoriem ar Mintusovu vairs nesadarboties. Taču tas nenozīmējot, ka tik liela firma bez maksas strādātu kādu politiskajai partijai.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+