×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.6°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
11. maijs, 2017
Drukāt

Krievijas skolās māca citu vēsturi (27)

Foto - REUTERS/LETAFoto - REUTERS/LETA

Šogad pirmo reizi militārajā parādē Maskavā tika demonstrēts pretraķešu komplekss "Pancir" arktiskajā maskējumā.

9. maijā Krievijā no Kaļiņingradas līdz Vladivostokai tika svinēta uzvaras diena pār nacistu Vāciju, kuras centrālais pasākums bija militārā parāde Maskavā, ko Kremlis jau gadiem izmanto savas varas balstīšanai. Šogad pirmo reizi parādē Sarkanajā laukumā piedalījās jaunatnes militāri patriotiskās kustības “Junarmija” dalībnieki.

 

Atklātas diskusijas tiek bremzētas

Patriotisma uzplūdos uzvaras dienā tiek plaši iesaistīti skolēni, taču vairāki skolotāji pauduši bažas par Krievijas vēstures interpretāciju skolu mācību grāmatās, kas pieskaņota oficiālajai Kremļa nostājai, atzīmē laikraksts “The Moscow Times”. “Jebkurš uzspiests viedoklis ir slikts,” uzskata Aleksandrs Abalovs, vēstures skolotājs kādā Maskavas skolā, kurš ir viens no vēstures skolotājiem, kas nobažījušies par valsts iejaukšanos viņu darbā. Vēstures izpēte nekad nav bijusi viegla Krievijā, kur pēc īsa atklātuma posma pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu sākumā arhīvi atkal ir slēgti un atklātas diskusijas par valsts padomju laika pagātni netiek veicinātas, bet bremzētas. Analītiķi atzīmē, ka tas īpaši attiecas uz Krievijas lomu Otrā pasaules kara notikumos, kuru izpēte prezidenta Vladimira Putina 17 gadus ilgās valdīšanas laikā tiek kavēta.

Pērn Krievijā tika iecelta jauna izglītības ministre Olga Vasiļjeva, kuru uzskata par Kremļa un pareizticīgo baznīcas konservatīvās nostājas atbalstītāju. Viņa atzinīgi izteikusies par padomju laika politiku un diktatora Josifa Staļina darbību, un šis viedoklis ir ļoti tuvs Kremļa nostājai par Padomijas lomu karā, kā tas atainots jaunajās vēstures mācību grāmatās, atzīmē “MT”. 2016. gada septembrī Krievijas Izglītības ministrija apstiprināja trīs vēstures mācību grāmatas, kurās greizi atainoti vai noklusēti Staļina noziegumi un viņa sākotnējā alianse ar nacistu Vāciju. “Galvenā problēma ar mācību grāmatām ir tā, ka tās neatklāj visu patiesību,” intervijā “MT” teica vēstures skolotājs Leonīds Kacva.

Vairākums skolu Krievijā lietojot izdevniecības “Prosveščeņije” izdoto vēstures grāmatu, kurā kara notikumu izklāsta centrā ir gandrīz vienīgi tikai Padomijas un tās karavīru varonības apraksti. Krieviem Otrais pasaules karš nesākās 1939. gadā kā pārējai pasaulei, bet 1941. gadā, kad Hitlera Vācija uzbruka Staļina Padomju Savienībai.

 

Cenšas noklusēt Molotova-Ribentropa paktu

Agrākie notikumi un Padomju Savienības loma tajos izraisīja emociju uzplūdus īsajā atklātuma posmā deviņdesmito gadu sākumā, bet tad tika apstrīdēti un noliegti, atkal slēdzot šo vēstures arhīva daļu. Šā laika notikumu visstrīdīgākais lēmums, ko Kremlis joprojām cenšas noklusēt, ir tā dēvētais Molotova–Ribentropa 1939. gada 23. augustā parakstītais “neuzbrukšanas līgums” starp Padomju Savienību un Hitlera Vāciju, kas sadalīja ietekmes joslas Austrumeiropā un pavēra ceļu Otrajam pasaules karam. Krievijas prezidents Putins izteicis pretrunīgus paziņojumus par Molotova–Ribentropa paktu. Runājot 2009. gadā Gdaņskā, Polijā, viņš ieturēja samierniecisku toni, paziņojot, ka Krievijas parlaments esot nosodījis paktu. Pēc sešiem gadiem tiekoties ar Vācijas kancleri Angelu Merkeli, Putins paziņoja, ka pakta noslēgšana bija svarīga Padomju Savienības drošībai. Arī citas Krievijas amatpersonas ir aizstāvējušas padomju aliansi ar nacistiem, kultūras ministram Vladimiram Medinskim pat paziņojot, ka paktam būtu jāuzceļ piemineklis.

Publiski apšaubīt Krievijas lomu Otrā pasaules karā arī mūsdienu Krievijā ir sodāma rīcība. Kā raksta “MT”, nesen kāds Permas pilsētas iedzīvotājs tika sodīts ar 200 000 rubļu (3500 dolāru) naudassodu par raksta ievietošanu tīmeklī, kur bija pareizi norādīts, ka 1939. gada septembrī Padomju Savienība iebruka Polijā saskaņā ar Hitlera Vāciju noslēgto vienošanos. Krievijas vēstures mācību grāmatās informācija par Molotova–Ribentropa paktu ir ļoti izvairīga. 2016. gada izdevumā tikpat kā nav pieminēti pakta slepenie protokoli, kas sadalīja Austrumeiropu starp Staļina Krieviju un Hitlera Vāciju. “Grāmatā ir attaisnojoša tonalitāte (par paktu),” uzskata vēstures skolotājs Kacva, piebilstot, ka tekstā nav lietots vārds “iebrukums”, bet gan Austrumeiropas “atbrīvošana” no Polijas un gaidāmā nacistu Vācijas iebrukuma. “1939. gada 17. septembrī sarkanās armijas spēki saņēma pavēli šķērsot rietumu robežu un atbrīvot Rietumukrainu un Rietumbaltkrieviju,” teikts vēstures mācību grāmatā. Līdzīgi ir izskaidrota Krievijas militārā klātbūtne Baltijas valstīs. Autoru ieskatā Krievijas iebrukums trīs Baltijas valstīs un to aneksija bija rezultāts demokrātiskām parlamenta vēlēšanām, kurās uzvarēja komunisti (!).

 

Vara cenšas uztiept savu viedokli

Cita vēstures epizode, kas turpina šķelt Krievijas sabiedrību, ir Staļina loma karā. Jaunajā mācību grāmatā atzīts, ka staļiniskās represijas kļuva par “centrālo elementu padomju dzīvē”, taču tām veltīts mazāk vietas nekā agrākos izdevumos. “Ir neiespējami saprast, kas notika 1941. gadā, nezinot par masu represijām,” uzskata vēsturnieks Abalovs. Izvairīšanās no strīdīgu tēmu analīzes vēstures mācību grāmatās notiek tāpēc, ka Kremļa ideologu ieskatā Padomju Savienības lomai karā ir jāveicina nacionālais lepnums, uzskata Kacva. Viņaprāt, Krievija nav vienīgā valsts, kas noklusē savas vēstures negatīvo pusi, taču Kremlis ir pārvērtis kara laika pārdzīvojumus un atmiņas par politisku instrumentu. Analītiķi atzīmē, ka šķietami metode darbojas, jo neviens cits pasākums Krievijā nepulcina tik daudz cilvēku. Bet vai uzvaras diena karā tiešām apvieno krievus? Vēstures skolotājs Abalovs to apšauba, jo par karu nav vienotas koncepcijas, turklāt nav atklātu diskusiju par kara cilvēcisko cenu, varai cenšoties uztiept cilvēkiem savu greizo viedokli.

Pievienot komentāru

Komentāri (27)

 1. Kremlim noklusējot faktus tiek dota zaļā gaisma dažādu aplamu secinājumu izdarīšanai. Tas noteikti tautu stiprāku nepadarīs. Staļins ir viens no asiņainākiem cilvēkiem pasaulē, pie tam ar savas valsts pilsoņu asinīm. Bet bez viņa tālredzīguma un gribas spēka, pārveidojot neattīstītu valsti par rūpnieciski attīstītu valsti tik īsā laika periodā, kaut arī tas balstījās uz savu pilsoņu kauliem, to nenoliegsim. Un bez visa tā Hitlera kara mašīna netiktu sagrauta. Kas šodien būtu ar Ameriku, Angliju, ja Staļins savu nebūtu panācis, gandrīz vai baisi iedomāties, atombumba pirmajam tomēr būtu Hitleram. Un mētāties viņš nekautrētos. Iespējams – nākošais pasaules karš pēc atomziemas būtu ar šķēpiem un bultām.

 2. Цензура рулит! Совсем стыд потеряли. Каждому по фонарю, каждому по верёвке.

 3. Я прихожу к выводу, что редакция портала намеренно и специально разжигает ситуацию, провоцируя людей на неадекватные действия. В предверии муниципальных выборов, нашим националистам срочно нужно что то вроде Шарли, и обязательно с жертвами. Именно с сакральными жертвами, которых вынесут и положат на щит избирательной компании! Только тогда у националистов будет хоть какой то шанс в Риге! Вот такой сценарий выборов.

 4. Действия цензоров этого портала показывают всю ту двуличность, так называемой, свободы слова по латышски! Вы подвергаете жесточайшей и однобокой цензуре даже статьи в архиве. Как вам не стыдно господа!

 5. Ах, какая была держава! Ах, какие в ней люди были!
  Как торжественно-величаво Звуки гимна над миром плыли!
  Ах, как были открыты лица, Как наполнены светом взгляды!
  Как красива была столица! Как величественны парады!
  Проходя триумфальным маршем, Безупречно красивым строем,
  Молодежь присягала старшим, Закаленным в боях героям –
  Не деляги и прохиндеи Попадали у нас в кумиры…
  Ибо в людях жила – идея! Жажда быть в авангарде мира!

  Что же было такого злого В том, что мы понимали твердо,
  Что “товарищ” – не просто слово, И звучит это слово гордо?
  В том, что были одним народом, Крепко спаянным общей верой,
  Что достоинства – не доходом, А иной измеряли мерой?
  В том, что пошлости на потребу Не топили в грязи искусство?
  Что мальчишек манило небо? Что у девушек были чувства?

  Ах, насколько все нынче гаже, Хуже, ниже и даже реже:
  Пусть мелодия гимна – та же, Но порыв и идея – где же?
  И всего нестерпимей горе В невозможности примирений
  Не с утратою территорий, Но с потерею поколений!
  Как ни пыжатся эти рожи, Разве место при них надежде?
  Ах, как все это непохоже На страну, что мы знали прежде!
  Что была молода, крылата, Силы множила год за годом,
  Где народ уважал солдата И гордился солдат народом.
  Ту, где светлыми были дали, Ту, где были чисты просторы…
  А какое кино снимали Наши лучшие режиссеры!

  А какие звенели песни! Как от них расправлялись плечи!
  Как под них мы шагали вместе Ранним утром заре навстречу!
  Эти песни – о главном в жизни: О свободе, мечте, полете,
  О любви к дорогой отчизне, О труде, что всегда в почете,
  И о девушках, что цветами Расцветают под солнцем мая,
  И о ждущей нас дома маме, И о с детства знакомом крае,
  И о чести, и об отваге, И о верном, надежном друге…
  И алели над нами флаги С черной свастикой в белом круге.

  • Либералистический бред! Не пиши по русски, тварь! Прекрати воровать чужие ники, сука!

 6. всем победобесам посвящается — Я не был там, но помню, как там было, Горжусь и сам хотел бы повторять, И, собираясь к деду на могилу, Не забываю бантик завязать. Бант власовский, но мне по барабану – Откуда же историю мне знать? Не ратный труд, лишения и раны – Ымперию иду я вспоминать. Неважно, что в бездарную атаку Погнали деда, как и весь народ, Не возражайте – я полезу в драку! И сам пошел бы я на пулемёт! Нет, фактов не признам я, всех ругая, Я тоже ведь ымперцем быть хочу – Как дед мой жил, гулаги прославляя, Так я на Вову Путина дрочу. Люблю Россию без ума, без меры, Хоть сам давно оттуда я сбежал – Не так страшны мне панцергренадеры, Как край родной меня всегда пугал. Я не был там, но передайте Вове, Чтоб на Донбасс ребят он посылал, Ведь это ясно даже и корове – Дед был героем, он же воевал. Ымперцы по-другому не умеют – Им только грабить дай и убивать, От мирной жизни все они звереют, Умея только “славно” умирать. Но вот вчера во сне увидел деда. Он мне сказал: “Твой Вова Пу – фуйло! Не Сталин и не Жуков дал победу – Мы выиграли Сталину назло. И не был я ымперским патриотом – Ведь воевать нас немец заставлял, И не считай меня ты идиотом – Без диссидентов про гулаг я знал. Да, я молчал, как все тогда молчали, Чтоб самому гулаг не повидать. Не дал нам выбора кровавый Сталин – Но ты имеешь право выбирать. Тяк выбери ты жизнь и свободу, Из Сталина икону не творя, И передай кремлевскому уроду, Чтоб русских он парней не гробил зря. Ведь на него не Гитлер нападает – Он сам полез, куда никто не звал, И молодых на смерть он посылает, Считая, что империю создал. И вот прервется жизнь молодая, Чтоб кто-то мог державу прославлять… Ты не был там, но я-то был, я знаю – Никто туда не хочет попадать.”

  • И, чтобы либерасты нас праздник уже не могли испоганить, мы сами его испоганили платакатми НАША ПОДЪЕБА и изображениями немцев у подбитых Т-34.

  • Либералистический бред! Не пиши по русски, тварь!

 7. idioto

 8. Я xолодный, циничный caвoк-тварь из CCCP без роду и племени, которая считает, что спасение утопающих-это дело самих утопающих и никогда не во что не стоит вмешиваться. Но запомни, когда то на месте этыx коpeныx людей Латвии можешь оказаться ты сама или вcя Рoсcия. Или тебе потребуется помощь этыx других – коpeныx людей.И тогда от души тебе желаю, чтобы мимо проходили такиe же xолодниe нeлюди, тoже из CCCP, коториe бы просто проигнорировала твои мольбы о помощи. Пoтaму кaк этoт “праздник победы” 9. мaя в Латвии ecть действительно самый нaтуpaлный pусский неофашизм.

  • Это всё ты про себя пишешь очень верно! Ты такой и есть! Ты «xолодный, циничный caвoк-тварь из CCCP без роду и племени, …» «Пoтaму кaк ты ecть действительно самый нaтуpaлный латышский неофашист.»
   Когда же ты угомонишься, хорёк вонючий! Прекрати воровать чужие ники, падаль!

 9. В латышской публицистике уже стало обычным делом, почти нормой, видеть соломинку в чужом глазу, но упорно не видеть бревна в собственном. А как воспитывает патриотизм официальная латышская историческая наука, например? Легионеры боролись за свободу Латвии?! Ну не абсурд разве.
  Почему вы постоянно и намеренно не упоминаете свой собственный пакт с Гитлером, который вы заключили даже раньше?! И с Польшей тоже не всё так просто, как пишет автор. Сначала Польша сама хотела и готовилась напасть на Германию, потом вела секретные переговоры с Гитлером о совместном нападении на СССР, с удовольствием поучаствовала в разделе Чехословакии и отхватила себе нехилый кусок от её территории.
  История того времени гораздо сложнее, чем пытается теперь представить г. Берзиньш.

  • Польша не собиралась, это были гитлеровские провокаторы из СС – всего до 30 провокаторов. И кто я после этого? Может быть дебил?

  • А легионеры действительно боролись за свободу и против таких дебилов как я.

   • Легионеры боролись против тяких долбоебов как я. Это не сказка а исторический факт. Сказка то, что в Финляндии рядовой Поросенков взводом командовал и тот взвод аж целый финский полк уничтожил. Сказка про 28 панфиловцев, 33 бронеебщиков и про то как под Севастополем совковая разведгруппа в составе 5 человек немецкий батальон положила (а тот батальон никак не мог один совковый пулемет подавить) и взорвала хуеву тучу немецких танков – тех самих которых под Севастополем не было. То что Сталин к августу 1941 года уничтожил все мобилизационные ресурсы Германии тоже сказка; кого немцы еще четыре года ставили в строй?

    • Конечно немцы не дали бы Латвии свободу – ее пришлось бы брать силой оружия. Если я это не понимаю я дебил.

   • Конечно, немцы не дали бы Латвии свободу – ее пришлось бы брать силой оружия. Если я это не понимаю, я дебил.

   • Верить в сказки это ваше право. Прекрати воровать чужие ники, сука!

Draugiem Facebook Twitter Google+