×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.8°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
18. aprīlis, 2017
Drukāt

Krievijas specdienesti aktīvi strādā, lai Latvijā vairotu šaubas par nacionālās drošības interesēm (13)

Foto - Reuters/LETAFoto - Reuters/LETA

Krievijas specdienesti arī pagājušajā gadā ir aktīvi strādājuši, lai Latvijā vairotu negatīvu nostāju pret valsts atrašanos eiroatlantiskajā kopienā, kas ir vitāli svarīgi Latvijas nacionālajai drošībai, teikts Drošības policija (DP) publiskajā pārskatā par dienesta darbību pagājušā gadā.

Kā teikts pārskatā, Krievijas specdienesti tiek izmantoti Krievijas ārpolitisko interešu īstenošanai ārvalstīs, savlaicīgi veidojot nepieciešamās ietekmes pozīcijas un veicinot labvēlīgas sabiedriskās domas rašanos, kā arī noteiktu uzskatu un ideju izplatīšanu.

DP novērojusi, ka Krievijas specdienestus lielā mērā interesē ierobežotam lokam paredzēta vai pat publiski pieejama informācija, kuru var izmantot vispārējās izpratnes par situāciju Latvijā radīšanai un stratēģisku lēmumu pieņemšanai. Šī informācija tiek izmantota gan Krievijas ārpolitikas plānošanā attiecībā uz Latviju, gan arī konkrētu pasākumu īstenošanā, lai panāktu vēlamo rezultātu, piemēram, vairotu negatīvu nostāju pret Latvijas atrašanos eiroatlantiskajā kopienā, NATO sabiedroto militārā kontingenta uzturēšanos Latvijā un līdzīgiem Latvijas valsts nacionālajai drošībai un tās interesēm nozīmīgiem jautājumiem.

Pērn DP konstatējusi vairākas tēmas, kas bija Krievijas specdienestus interesējošo jautājumu lokā, piemēram, aizsardzības un drošības jautājumi, NATO sabiedroto militārā kontingenta izvietojums un aizsardzības infrastruktūras objekti, sociāli politiskie procesi, sabiedrības attieksme pret valsts varu īstenojošajām institūcijām, attiecības dažādu etnisko grupu starpā, kā arī situācija pirms gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām 2017.gadā. Tāpat Krievijas specdienestus interesējuši ekonomiskie procesi un enerģētika Latvijas sabiedrības attieksme pret starptautiskās politikas procesiem, piemēram, attieksme pret starptautiskajām sankcijām pret Krieviju un pret Lielbritānijas izstāšanos no ES.

Krievijas specdienesti informācijas iegūšanai lielā mērā aizvien izmantojot personu iesaistīšanu slepenajā sadarbībā un informācijas avotu tīkla veidošanā. Latvijas ģeogrāfiskais tuvums Krievijai ļauj tās specdienestiem organizēt savu darbu “no teritorijas”, proti, iegūt izlūkošanas rakstura informāciju, izmantojot Latvijas iedzīvotājus, kuri oficiālās vai privātās vizītēs apmeklē Krieviju, kā arī tiešā vai netiešā veidā ir saistīti ar to.

Līdz ar to Krievijas specdienestu pastiprinātā redzeslokā arī 2016.gadā bijuši uz Krieviju regulāri izceļojošie Latvijas iedzīvotāji, it sevišķi pierobežā dzīvojošie un uzņēmēji, kuru uzņēmējdarbība ir saistīta ar Krieviju, personas, kuras ir pārkāpušas akcīzes preču izvešanas kārtību un Latvijas valsts un pašvaldību institūciju amatpersonas un darbinieki.

DP iegūtā informācija liecina, ka Krievijas Federālais drošības dienests (FSB) pērn turpināja izrādīt pastiprinātu interesi arī par Latvijas valsts un pašvaldību amatpersonām, uzņēmējiem un nevalstiskā sektora pārstāvjiem, kuri iesaistās pārrobežu sadarbības projektu īstenošanā. Pārrobežu sadarbības projekti tradicionāli tiekot izmantoti kā piesegs Krievijas specdienestu darbībām, ņemot vērā, ka šīs sadarbības ietvaros tiek nodrošinātas oficiālas saskarsmes iespējas ar tos interesējošajām personām, kā arī tiek organizētas vizītes uz Krieviju.

Krievijas specdienestu vervēšanas riskiem lielākoties ir pakļautas Krievijai un tās īstenotajai politikai atklāti simpatizējošas personas, kas līdz ar to atvieglo šo personu iesaisti slepenajā sadarbībā, atzīmē DP.

Drošības policija norāda, ka arī aizvadītajā gadā nozīmīgāko apdraudējumu un izaicinājumus pretizlūkošanas jomā Latvijā radīja Krievijas specdienesti – FSB, Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) un Bruņoto spēku Ģenerālštāba Galvenā pārvalde (GU). Lai gan tradicionāli par izlūkošanu ārvalstīs ir atbildīgi SVR un GU, DP vērtējumā, ievērojamākos pretizlūkošanas riskus Latvijai radīja tieši FSB darbība. Tas galvenokārt esot saistīts ar FSB pieaugošo aktivitāti pret Krievijas pierobežas valstīm, kā arī šim specdienestam pieejamajiem resursiem.

Latvijas virzienā pamatā darbojās FSB reģionālās pārvaldes Pleskavā un Kaļiņingradā, taču DP iegūtā informācija liecinot par būtisku Sanktpēterburgas un Ļeņingradas apgabala pārvaldes iesaistīšanos darbā pret Latviju.

FSB struktūrvienībām ir izveidotas piekomandēto virsnieku un aģentūras pozīcijas Krievijas valsts un pašvaldību institūcijās, nevalstiskajās organizācijās, augstskolās un zinātniski pētnieciskajos institūtos, kā arī uzņēmēju un plašsaziņas līdzekļu pārstāvju vidē. Līdz ar to šie Krievijas subjekti var tikt izmantoti gan kā piesegs izlūkdienestus interesējošas informācijas iegūšanai, gan arī kā platforma perspektīvu izlūkošanas avotu izraudzīšanai ar mērķi tālāk iesaistīt tos slepenajā sadarbībā informācijas iegūšanai un noteiktu uzdevumu veikšanai.

FSB darbības kapacitāti būtiski paplašināja tā pārraudzībā esošais Krievijas Robežsardzes dienests, kas ir pirmais Latvijas iedzīvotāju saskarsmes punkts ar Krievijas valsts institūciju pārstāvjiem. Krievijas robežsardze esot izmantota Latvijas valstspiederīgo monitoringam, kā arī kopējās situācijas Latvijas – Krievijas pierobežā novērošanai. Krievijas robežsardzes rīcībā esošā vai tā amatpersonu konstatētā informācija par Latvijas iedzīvotāju pārkāpumiem robežšķērsošanas laikā nepieciešamības gadījumā varot tikt izmantota spiediena izdarīšanai pret attiecīgajām personām, lai tās piekristu sadarboties ar Krievijas specdienestiem un sniegtu tiem interesējošu informāciju, pretējā gadījumā draudot ar dažādām sankcijām.

Līdztekus Krievijas specdienestiem Latvijā turpinājuši darbību arī citu valstu specdienesti, taču to aktivitāte un radītais apdraudējums Latvijas valsts nacionālajai drošībai bijis relatīvi zems, tāpēc DP pārskatā to darbība plašāk nav analizēta.

Drošības policija ir viena no trīs Latvijas drošības iestādēm. Satversmes aizsardzības birojs (SAB) savu gada pārskatu vēl nav publiskojis. Militārās izlūkošanas un drošības dienesta pārskati sabiedrībai netiek publiskoti.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Ja visi kremla cekistu noziegumi ES un NATO Valsti Latvija ir zinami ,iespejams ari atbildigajam institucijam,tad jautajums ir :
  kadel sis kremla cekistu politiskas apvienibas un atseviskas personas vel joprojam nav nodotas tiesa par vinu noziegumiem pret Latvijas Valsti un tautu ? Vai likumu nepildisana no atbildigajam institucijam un atseviskam personam nav janoverte ka nozieguma un noziedzinieku atbalstisana ? Valsts nodeviba ?

 2. nacionālajai drošībai ???

  totāla figņa un meli ir “nacionālā drošība” — tā ir to ,par 1 piderasu drošība kas apsaimnieko kādas naciojas biomasu un izsainmieko un piesavīnās kādas nācijas darba augļus..

  Ar nācijas drosību tam “jēdzienam” nejkadā sakara — tā ir varaskara un alkatīga pidera pakaļas “drošības sajūta”

  • nacionālajai drošībai ???
   totāla figņa un meli ir “nacionālā drošība” — tā ir to mažāk par 1% piderasu drošība kas apsaimnieko kādas nacijas biomasu un izsainmieko un piesavīnās kādas nācijas darba augļus..
   Ar nācijas drosību tam “jēdzienam” nejkadā sakara — tā ir varaskara un alkatīga pidera pakaļas “drošības sajūta”

 3. kremlim kāds ar to sakars? histerizē, sēj šaubas un bļauj jau musu politiķi, jo pat sapņos redz otkatus no bruņojuma iepirkumiem

 4. Krievijas drošības dienesti strādā. Bez izveidošanas, paplašināšanas un tamlīdzīgas rosīšanās Latvijas drošības dienesti, izņemot “nacionāļu” un Krievijai nepatīkamu elementu drebināšsanas, nacionāļu nepielaišanas pie valsts noslēpuma un ministru posteņiem, veco helsinkiešu izķeršanas un sodīšanas nav reāli izdarījuši neko. Vismaz neraksta kā par Igaunijas un Lietuvas notikumiem.

 5. Krievi, kā vienmēr, slikti strādā – manī viņi nespēj radīt šaubas par nacionālās drošības interesēm. Un joprojām zinu sekojošo – putins ir kara noziedznieks, bet Krievija ir izzagta un neizdevusies valsts.

  • bet Krievija ir izzagta un neizdevusies valsts.??????
   kopš 864 g eksiostējusi IMPERIJA — vismaz 1150 gadu CIONĪJAMA valstiskluma — un neizdevuisies ??/

   1/5 PLANETAS TERITORIJA .. DOD 40 % PLANETAS RESURSU bilancē — UZ 2% populācijas — AP 2 % planetas IKP 7. vietā pasaulē pēc 2016 G pirkt spēJas pariotātes ( BALTIJAS VCALSTIS STARP 90–110 VIETU )

   tu idiots esi galīgs ??

   • Driģenes saēdies vai? Ar savu feiko vēsturi. Impērija saki, drīzāk mongoļu tatāru kolonija. Tevis minēto 1000 gadus atpakaļ Krievijas nebija kā valsts, bet gan sadalītas kņazistes. Patreizējā teritorija vispār ir labi ja pēdējo 300 gadu laiku iekarojumi, ieskaitot visu Sibīriju .

 6. Paši vien lejam ūdeni uz šo dzirnavu ratu.

 7. Jā tam ir arī panākumi – ZS šautenes noliktavās viegli bloķēt ( grūti pieejamas ), atteikumi obligātajam dienestam ( sagatavota kadru rezerve), ZS saīsināšana ( pilsoņiem skaidri parāda, kā valsts likvidē ZS pilsētiņās, novados) , valsts varas institūcijas ( policija, pasts un vel ) pamet apdzīvotās vietas. Tad vēl valts varas institūciju apvienošanas projekti ( tik tālu vēlētā valsts vara, ka pilsoņiem jau sāk zust interese par to – rezultāts sasniegts)
  Ja paskatīsies uz šo ideju ”autoriem” – ātri vat atšifrēt Kremļa aģentus. Vai gribēšana? Vai gribēšana, ja citi aģenti piesedz aģentus – rīkotājus – mēs to nevaram, mēs taupām, mēs …

 8. Krievijas kultūrtrēģeri arī Latvijā aktīvi strādā.

Draugiem Facebook Twitter Google+