×
Mobilā versija
+7.9°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
12. marts, 2013
Drukāt

Krievijas tatāru pretrunīgā situācija

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Pēc skaita tatāri Krievijas Federācijā ir otrajā vietā aiz krieviem: 5,3 miljoni jeb 3,7% no iedzīvotāju kopskaita. Dzīvo izkaisīti pa visu Krieviju. Savā autonomajā Tatarstānā viņu ir divi miljoni – 55% no republikas iedzīvotājiem. Pēdējā laikā tatāru jaunatnē pastiprinās nacionālā pašapziņa.

 

Viens no Krievijas prezidenta līdzgaitniekiem – Krievijas dzelzceļu korporācijas šefs Vladimirs Jakuņins, iestājoties par vienotas vēstures mācību grāmatas ieviešanu visā valstī, izteica sašutumu par to, ka Tatarstānas galvaspilsētā Kazaņā tiek izplatīta brošūra, kurā aprakstītas cara Ivana Bargā (Jāņa Briesmīgā) karapulku zvērības, pakļaujot šo pilsētu. Brošūras teksts beidzas ar teikumu: “Tatāru tautas cīņa par neatkarību turpinās.”

Portālā www.svpressa.ru V. Slodeckis uztraucas par to, ka Tatarstānas jaunieši tīmeklī aicina boikotēt tā saucamās Uzvaras dienas pasākumus 9. maijā: “Ko tad svinēsim? Simt tūkstošu tatāru bojā eju? Tā bija gulaga uzvara pār Osvencimu, pārkrievošanas uzvara pār pārvācošanu. Krievijai tatāri vienmēr bija lielgabalu gaļa – 1812. gadā, Pirmajā pasaules karā…”

Tatāru jaunatnes apvienība “Azatlik” pirms tam jau aicināja boikotēt 23. februāri – t. s. Tēvijas aizstāvja dienu: “Atzīmēt šo dienu nozīmētu uzspļaut pašiem sev, savai tautai, saviem senčiem.”

V. Slodeckis sarūgtināts par to, ka nacionāli noskaņotie tatāru jaunieši dēvē krievus par okupantiem un aicina tos “aizvākties no Kazaņas uz Rjazaņu”.

Šiem tatāru nacionālisma izpaudumiem pretim stāv pragmatiski noskaņoto tatāru pielāgošanās un lojalitāte. Maskavas tatāru savienības priekšsēdis Gairs Šabanovs uzsver: “Antikrieviskās deklarācijas neatbilst tatāru tautas interesēm. Mēs vienmēr dzīvosim Krievijas Federācijā!”

Jāņem vērā, ka viens no Putina režīma balstiem ir tatārs Rašids Nurgalijevs – armijas ģenerālis, kurš no 2004. līdz 2012. gadam bija Krievijas iekšlietu ministrs un “gādāja par mieru un kārtību” plašajā valstī, pārveidojot miliciju par policiju. Tagad viņš ir Krievijas Drošības padomes sekretāra vietnieks, būdams tieši padots Vladimiram Putinam.

Prieku šai tautai sagādājis tas, ka “Miss Russia 2013” titulu ieguvusi tatāru skaistule Elmīra Abdrazakova.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+