Krievijas finansists Pjotrs Avens (no labās) apspriežas ar Krievijas prezidenta administrācijas vadītāju Antonu Vaino, klātesot miljardieriem Romanam Abramovičam un Musam Bažajevam, pirms tikšanās Kremlī ar prezidentu Vladimiru Putinu.
Krievijas finansists Pjotrs Avens (no labās) apspriežas ar Krievijas prezidenta administrācijas vadītāju Antonu Vaino, klātesot miljardieriem Romanam Abramovičam un Musam Bažajevam, pirms tikšanās Kremlī ar prezidentu Vladimiru Putinu.
Foto – TASS/LETA

ASV publicētais saraksts vairo spiedienu pret Kremli 1

Izpildot ASV Kongresa pērn pieņemto likumu par oficiāla saraksta veidošanu par Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam pietuvinātām amatpersonām un oligarhiem, ASV Finanšu ministrijas vietnē publicēts saraksts ar Kremļa administrācijas un valdības amatpersonām, kas ieņem augstus amatus, un oligarhu saraksts, kuru īpašums pārsniedz vienu miljardu dolāru. Atklātā saraksta pielikumā atzīmēts, ka pret sarakstā minētajām personām netiek vērstas sankcijas, izņemot tās amatpersonas un uzņēmumus, kas pakļauti sankcijām ar citiem ASV likumiem. Publiskotajam sarakstam ir slēgts pielikums, kurā var būt iekļautas personas, kas nav atklātajā sarakstā un ieņem mazāk svarīgus amatus, un oligarhi, kuru īpašums ir mazāks par vienu miljardu dolāru.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Lasīt citas ziņas

Sarakstā ir Putina padomnieki un valdības ministri

Publiskotajā sarakstā ir 210 uzvārdu – 114 Krievijas amatpersonas un 96 oligarhi, kam ir cieši sakari ar prezidentu Vladimiru Putinu. Daļa no viņiem jau ir pakļauti sankcijām, bet pārējiem tas ir brīdinājums nesadarboties ar Kremļa režīmu. ASV Kongress pieņēma šo likumu, pārvarot Baltā nama iebildumus, lai vairotu spiedienu pret Krieviju sakarā ar Kremļa iejaukšanos ASV prezidenta vēlēšanu procesā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kremļa runasvīrs un prezidenta administrācijas vadītāja vietnieks Dmitrijs Peskovs, kurš arī iekļauts sarakstā, nodēvējis ziņojumu kā “agresīvu un nepieredzētu”, piebilstot, ka “Krievija to rūpīgi izpētīs, pirms ieņemt konkrētāku nostāju un neļausies emocijām”. Ziņojums neparedz sankciju ieviešanu, un prezidenta Donalda Trampa administrācija ir informējusi Kongresu, ka šobrīd nevērsīs pret Krieviju jaunas sankcijas, atzīmē raidsabiedrība RFE/RL. Administrācijas lēmums ir izpelnījies kritiku ASV likumdevēju vidū un pārmetumus, ka ignorēta Kongresa vēlme piemērot sankcijas Krievijai par tās jaukšanos ASV prezidenta vēlēšanās.

Sarakstā ir 43 Putina padomnieki un palīgi, tajā skaitā prezidenta administrācijas vadītājs Antons Vaino, kā arī 31 valdības ministrs ar premjerministru Dmitriju Medvedevu priekšgalā, ieskaitot ārlietu ministru Sergeju Lavrovu. Sarakstā iekļauti arī Krievijas parlamenta vadītāji, izlūkdienestu priekšnieki, lielāko valsts uzņēmumu izpilddirektori, tajā skaitā Igors Sečins no “Rosneftj”, Aleksejs Millers no “Gazprom” un Germans Grefs no “Sberbank”.

Oligarhu “kvalifikācijas slieksnis” – miljards dolāru

Oligarhu sarakstā tika iekļauti uzņēmēji, par kuriem atklātos avotos ir informācija, ka viņu īpašumu vērtība pārsniedz vienu miljardu dolāru.

Peskovs atzina, ka pret sarakstā iekļautajiem uzņēmējiem un firmām netiek vērstas tūlītējas sankcijas, taču iekļaušana sarakstā var nodarīt potenciālu kaitējumu firmām, uzņēmējiem un politiķiem. Premjerministra vietnieks Arkadijs Dvorkovičs, kurš Pasaules ekonomikas forumā Davosā noliedza, ka Krievijā būtu oligarhi, nodēvējis sarakstu par “Kas ir kas” Krievijas politikā. Krievijas parlamenta augšpalātas Federācijas padomes Ārlietu komitejas priekšsēdis Konstantīns Kosačovs izteicies, ka ASV ierēdņi saraksta veidošanā “nokopējuši Kremļa tālruņu grāmatu”.

Peskovs apsūdzējis ASV, ka saraksts tiek izmantots, lai mēģinātu iejaukties 18. martā paredzētajās Krievijas prezidenta vēlēšanās. Valsts galvas vēlēšanās tiek pareģota Putina uzvara, jo opozīcijas pārstāvim Aleksejam Navaļnijam ir liegts kandidēt, bet pārējiem Putina sāncenšiem ir tikai dekoratīva loma.

Reklāma
Reklāma

Likums kā aizsargbarjera

ASV Valsts departamenta pārstāvis paziņojis, ka pērn pieņemtais likums darbojas arī kā aizsargbarjera, kavējot Krievijai izvērst ieroču tirdzniecības darījumus ārzemēs. “Kopš likuma stāšanās spēkā ārvalstu valdības ir atteikušās no plānotajiem Krievijas bruņojuma iepirkumiem par vairākiem miljardiem dolāru,” teica Valsts departamenta pārstāvis. Prezidents Tramps izteicies, ka Kongresa pieņemtajā likumā ir “nopietni trūkumi”, taču bija spiests to parakstīt, jo likums apstiprināts ar absolūto vairākumu, liedzot Trampam veto iespēju. “Mēs izmantojam Kongresa pieņemto likumu, lai pamudinātu Krieviju izprast mūsu bažas, kas saistītas ar tās agresiju Ukrainā, iejaukšanos citu valstu iekšējās lietās un cilvēktiesību pārkāpumiem,” teica ASV amatpersona, piebilstot, ka ārzemju valdībām un privātfirmām jāņem vērā, ka darījumi ar sarakstā iekļautajām Krievijas firmām var novest pie sankcijām.

Daži no sarakstā iekļautajiem Krievijas oligarhiem 

Pēteris Avens

Romans Abramovičs

Ališers Usmanovs

Mihails Prohorovs

Oļegs Deripaska

Jevgeņijs Kasperskis

Vagits Alekperovs

Jeļena Baturina

Jurijs Šeflers

Vladimirs Potaņins

Aleksejs Mordašovs

Dmitrijs Ribolovļevs

Arazs Agalarovs

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.