×
Mobilā versija
Brīdinājums +20°C
Zenta, Dzelde, Zelda
Trešdiena, 15. augusts, 2018
18. maijs, 2018
Drukāt

Viltus ziņa: Krievijas vēstnieks konstruē alternatīvo realitāti (55)

Uzņēmums no "Facebook" konta "ПОСОЛЬСТВО РОССИИ"Uzņēmums no "Facebook" konta "ПОСОЛЬСТВО РОССИИ"

Krievijas vēstnieks Latvijā Jevgeņijs Lukjanovs pirms 9. maija medijos izplatīja īpašu apsveikumu Latvijas iedzīvotājiem (attēlā). Piemēram, tāds bija lasāms avīzē “Segodņa”, bet video uzrunas bija skatāmas vēstniecības kontos interneta sociālajos tīklos “Twitter” un “Facebook”. Krievijā 9. maijs ideoloģiski ir galvenie valsts svētki, tāpēc šāds vēstnieka apsveikums pats par sevi nebūtu nekas neparasts, taču tā saturs liek uzdot jautājumus.

Avīzē “Segodņa” vēstnieks, it kā vēršoties pie kara veterāniem, raksta: “Lielā Tēvijas kara gados mēs bijām vienota padomju tauta, atdevām 27 miljonus dzīvību, aizstāvot mūsu kopīgo Dzimteni – Padomju Savienību, bet līdz ar to arī katrs savu dzimteni – vai tā būtu Krievija, Latvija, Baltkrievija, Kazahstāna, Azerbaidžāna, Ukraina.” Šī pati doma atkārtojas arī video vēstījumā, kur uzruna veltīta “Latvijas iedzīvotājiem”, un tai pievienots arī tulkojums latviešu valodā. “Par šo lielo uzvaru mums nācās samaksāt milzīgu un šausminošu cenu – 28 miljoni mūsu līdzpilsoņu atdeva savas dzīvības uzvaras vārdā. (..) Šajā uzvarā, šajā cīņā piedalījās visas tā laika Padomju Savienības tautas…” Nedaudz koriģēts video sagatavots arī īpaši Daugavpils iedzīvotājiem.

 

Atmaskojums

Šī nav anonīmu “troļļu” sacerēta un internetā izplatīta melu ziņa, par kādām bieži esam rakstījuši šajā rubrikā. Šī ir oficiāla amatpersonas uzruna, kur sirsnīgam svētku apsveikumam tiek pievienots pamatīgs ideoloģiskais fons, kas balstīts uz selektīvi atlasītiem un arī melīgiem faktiem. Kāda gan “kopīga Dzimtene” un “vienota padomju tauta” varētu būt 1941. gadā? Tikai gadu pēc tam, kad PSRS bija okupējusi Latviju (pirms tam vienojoties ar Hitleru par ietekmes sfēru sadali) un izvērsusi nežēlīgas represijas pret vietējiem iedzīvotājiem – slepkavības, deportācijas un pārējo.

Ja runā par Sarkanajā armijā karojošajiem Latvijas iedzīvotājiem, tad to skaits tiek lēsts no 70 līdz 80 tūkstošiem, tomēr tikai daļa bija brīvprātīgie. Lielākā daļa – 57 422 – tika mobilizēti no 1944. gada augusta līdz 1945. gadam, pārkāpjot Hāgas konvenciju, kas nepieļāva mobilizēt okupēto zemju iedzīvotājus okupētājas valsts armijā.

“Kolektīvas anamnēzes uzturēšana,” par Jevgeņija Lukjanova uzstāšanos saka vēsturnieks Edgars Engīzers. Viņaprāt, nebūtu iebildumu pret to daļu, kur Krievijas sūtnis, kurš dzimis PSRS, pateicas veterāniem par “dzimtenes glābšanu”. “Taču izplatīt konstrukcijas, kuru mērķis ir piespiest “aizmirst” Latvijas sabiedrību Otrā pasaules kara notikumus pirms vācu-padomju kara un “aizmirst” procesus, kuru laikā tika likvidēta Latvijas valstiskā neatkarība, šķiet nediplomātiski,” uzskata E. Engīzers, atgādinot, ka tieši PSRS bija viena no Otrā pasaules kara izraisītājām.

Latvijas tauta cieta no abām okupācijām, bet J. Lukjanovs kā vienīgo cietēju pasniedz tikai PSRS. “Vēstnieks šķietami aizmirst, ka Latvijas iedzīvotājiem Otrā pasaules kara laikā PSRS nekāda dzimtene nebija. Vēl jo vairāk – Latvija izveidojās kā antagons padomju Krievijai, pret kuru (tāpat kā ar tā laika citu “krievu pasaules” – monarhistisko Bermonta-Avalova variantu) 1918. – 1920. gadā Latvija izcīnīja savu neatkarību,” vēsturiskos faktus atgādina E. Engīzers.

Arī komunikācijas zinātņu doktors Mārtiņš Kaprāns uzskata, ka runas vēstījums ir nepārprotams un tā nav nekāda Krievijas diplomāta pašizpausme, bet valsts politikas sastāvdaļa: “Vēstnieka Lukjanova paziņojums, protams, balstās uzskatā, ka Latvija Otrajā pasaules karā bija daļa no PSRS un padomju tautas. Respektīvi, nekāda okupācija nebija un visi Latvijas iedzīvotāji, tostarp tie, kas bija piespiedu kārtā iesaukti Sarkanajā armijā, dedzīgi cīnījās par padomju dzimteni, par kuras esamību lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju pirms kara nebija nekādas nojausmas. Šādu pašu “padomju tautas” glorificēšanu varējām šogad dzirdēt arī Krievijas prezidenta Vladimira Putina uzrunā 9. maija parādē Maskavā. Īsāk sakot, Lukjanova izteikumos precīzi atbalsojas Krievijas vēstures politikas viens no centrālajiem mītiem attiecībā uz Otro pasaules karu – PSRS atbrīvoja pasauli no nacisma, un bez PSRS šī atbrīvošana nebūtu iespējama. Šajā mītā likumsakarīgi neiekļaujas Krievijai neērtie fakti, ka kara sākumā PSRS 21 mēnesi bija nacistiskās Vācijas sabiedrotā, ka Latvija kļuva par PSRS daļu ultimāta un no tā izrietošās okupācijas rezultātā, ka sabiedrotie, īpaši ASV, deva būtisku atbalstu uzvarā pār nacistisko Vāciju.” Viņš gan atzīmē, ka Krievijas politiskās elites pārstāvji agrāk paši ir ignorējuši šīs izdomātās “padomju tautas” ieguldījumu. Piemēram, 2010. gadā toreizējais Krievijas premjers Putins kādā intervijā uzsvēra, ka PSRS būtu uzvarējusi karu arī bez ukraiņu karavīru palīdzības. “Daudzi ukraiņu veterāni to uztvēra kā spļāvienu sejā, jo, kā zināms, kara laikā frontē Sarkanās armijas rindās krita vairāk nekā 2,5 miljoni ukraiņu,” atgādina M. Kaprāns.

Vēsturnieks E. Engīzers uzskata, ka diskusiju vērti būtu arī citi Krievijas vēstnieka uzrunā piesauktie “fakti”: “Nezin vai nosauktajos 28 miljonos “tautiešu”, kas par uzvaru ir samaksājuši dzīvību, vēstnieks ir ieskaitījis arī tos, kas ir padomju varas nogalināti, un tos, kas dzīvību zaudēja, cīnoties pret padomju okupāciju? Un te ir jādomā ne vien par Vācijas bruņotajos spēkos nonākušajiem, bet arī par pretošanās kustību, kas gana plaši darbojās arī kara laikā. Turklāt vēstnieka piedāvātais “vissavienības” mēroga naratīvs, ļauj runāt par šiem fenomeniem visu PSRS okupēto teritoriju kontekstā – ne tikai Latvijā vien.”

Kādi tad ir Krievijas mērķi? E. Engīzers pārliecināts, ka te nevar runāt par viltus ziņu izplatīšanu, par ko pēdējā laikā bieži runāts. Tas ir daudz nopietnāks – alternatīvas realitātes konstruēšanu. To varētu uzskatīt arī par daļu no tā sauktās “krievu pasaules”, kas Latvijā tiek piedāvāta no valsts atsvešinātai un pret padomju iekārtu sentimentālai sabiedrības daļai: “Tas ir neosovjetisks vēstures (un ne tikai vēstures) revizionisms, kura mērķi ir ne vien atgriešanās pie Staļina laika vēstures izpratnes, bet arī uzticības mazināšana demokrātijai un rietumnieciskajam sabiedrības modelim.”

KM_SAPC_logo

Pievienot komentāru

Komentāri (55)

 1. Rezume : dezinformacijas izplatisana sabiedriska telpa pec LR Kriminallikuma 73.un 74.punkta ir sodama ar cietumsodu.Atbildigo instituciju un atsevisku personu bezdarbiba ir janoverte par nozieguma un noziedzinieku atbalstisanu.Valsts nodeviba no amatpersonam sodama ar ilgadeju cietumsodu un mantas konfiskaciju.

 2. … Sis trolliem lidzigais melis un ‘alternativaqs realitates’ parstavis, ka ari Kremla propagandists, neatbilst diplomatiskam vestnieka amatam … to butu jasaprot Kremlim un vinu jatsauc, vai jagaida lidz pasludina par ‘persona non grata’ … un jaizraida … !!!!

  • Интересно, когда вас назначили новым министром иностранных дел?! А ориентации у вас правильная?! Atbildēt

   Povtorno!!

 3. Aleksandra Kutuzova Atbildēt

  Klasisks piemers ar puspatiesibam un meliem. Nozelojami, ka ar to nodarbojas vestnieks, bet ko gan citu no tadas valsts vadibas varetu sagaidit. Velreiz nozelojami.

  • «Ножелоями» читать такой комментарий от человека с такой фамилией! Вот это дествительно грустно! Atbildēt

   !!

   • “Grustno” ir tas, ka Jums nav argumentu, ar ko pamatot savu viedokli! Esmu lasījusi vairākus rakstus, kur gandrīz pie katra komentāra Jūs burtiski ievemjat savu žulti, bet konstruktīvu argumentu nav. Ja Jums ir viedoklis, tad pamatojiet to! Citādi Jūsu naidīgie komentāri izraisa smaidu par Jūsu bezspēcīgo mēģinājumu piesārņot netu un žēlumu pret Jums par iespējamu progresējošu aknu kaiti (žults krājumi taču arī nav bezizmēra).

    • А как обосновать своё мнение, если вы запретили мой язык на этом сайте?! Atbildēt

     Madam! Vashih argumentov ja toze ne vizu! Odni emociji!

    • Мадам, пора уже научиться отличать желчь от сарказма! Atbildēt

     !!

    • Мадам, в моих комментариях, ненависти ничуть не больше, чем в большинстве комментариев ваших соплеменников! Atbildēt

     Ja toljko otvechaju vam takze!

 4. Muļķa Mazpisāns ("Ontūns") Atbildēt

  Tik trulu purnu kā šim Lūkjānovam var tikai dziļā Krievijā atrast.

  • Ontunam 19.05.2018. Plkst.19 : 34.
   Vai kremla cekistu sizofrena pundura vieplis nav vel pretigaks ka si zemcilveka purns ?

 5. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.”

  =========

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmoliberastu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 6. ““Kolektīvas anamnēzes uzturēšana,” par Jevgeņija Lukjanova uzstāšanos saka vēsturnieks Edgars Engīzers.”
  Vēsturniekam vai žurnālistam, kas viņu citē, jāieskatās vārdnīcā. “Anamnēze” nozīmē atcerēšanos, medicīnas terminoloģijā tas ir slimnieka stāstījums par savu slimību, ko ārsts uzklausa. Vēsturnieks noteikti domājis “kolektīvo amnēziju” – atmiņas zudumu, kādu izraisa dažas smadzeņu slimības vai traumas.

  • Нет, это именно у вас и у вашего вестурниека «коллективная травма головы»! Atbildēt

   !!

  • Domāju, ka vēsturnieks zina terminu, varbūt pārāk sarežī domu, taču runa tieši nav par aizmiršanu, drīzāk slimības uzturēšanu un pārnešanu nākamajām paaudzēm.

 7. Vēstnieka kungs laikam nezin, ka padomju varas deportācijas ir skārušas teju katru latvijas ģimeni….. un man tg būtu jāpriecājas par 9 maija svinībām!?? Da pašo…. na…

  • Да пошёл ты сам! Ишь ты, страдальцы херовы! А хорошо было немцам служить, а?! Atbildēt

   !!

  • Bestnieka kungs arī nezina , ka , īstenībā no 28 milj kas itkā gāja bojā karojot tikai 6 milj īstenībā gaja bojā , pārējie 22milj tika pierakstīti no ,, valsts ienaidniekiem,, , burzujiem utt , mēs visi to zinam no kā , plus 7 milj Ukrainā badā nomerdetie utttttt.! Tā lūk , pieņemsim ka kludos paris ciparos , bet fakts paliek fakts !

   • Ты бы погуглил что ли, прежде чем писать разную херню! Есть разные методи подсчёта, и посол озвучил самую принятую из них! Atbildēt

    1.!!

   • И голодомор на украине здесь совсем не к месту! Не надо путать временные рамки! Atbildēt

    2.!!

   • погибло почти 6 миллионов русских военнослужащих, офицеров и солдат. И только около 12 тысяч латышей. Сопоставте цифры!!! Atbildēt

    3.!!

 8. Pašam vēstniekam problēmas ar vēstures izpratni. dzīvo savos maldos un sapņos par psrs atjaunošanu

 9. Šarikovs atkal satrūcies! Domāšana iesprūdusi! Nu nav vairs 1990.g. vai 1995.g.
  Komunisti izgaist! Lēnām, bet neatgriezeniski!

 10. Tas ir tikai pierādījums, ka Krievija vēljoprojām vēlas atjaunot padomju savienību! Un tiks darīts viss iespējamais lai šeit tiktu īstenots Krimas scenārijs..

  • Iespējams, ka gluži Krimas scenārijs īstenots netiks, bet tas varētu būt kaut kas daudz rafinētāks un zemiskāks. No malas skatoties, redzams, ka kaut kas ļoti nelāgs tiek perināts.

 11. А само это «разоблачение» от Мариса разве не содержит идеологического фона?! Хватит врать самим! И про оккупацию и про остальное! Atbildēt

  !!!!!

 12. Vatniks paliek vatniks

 13. Katrs jaunais gubernators, kuru Putlers atsūta uz Latviju liekas arvien stulbāks.

 14. ” bet J. Lukjanovs kā vienīgo cietēju pasniedz tikai PSRS. ”
  Meli, protams, BET, viņš taču ir tieši Krievijas vēstnieks (un ne tas sliktākais, šķiet) …
  Ko vēl viņam vajadzēja sacīt?

  • Vairākums latviešu nedzīvo pēc Krievijas “standartiem”. Viņi zina no savu ģimeņu pieredzes kā izrīkojās okupāciju varas (nav svarīgi cik tās bija “maigas”). Bija “Baigais gads” utt.

 15. Diemžēl tā alternatīvās realitātes konstruēšana un uzturēšana sasniedz savu mērķi. Lielākā daļa okupantu, masveida rusifikācijas rezultātā iebraukušo un viņu pēcteču tajā arī dzīvo. Un vairs jau tas neaprobežojas tikai ar tādām ikdienas cūcībām.

  • Нет, дорогуша! Это вы все живёте в альтернативной реальности! Atbildēt

   !!

   • Ei, ja jau tik labi zini Latvijas vēsturi, tad kādēļ nezini latviešiu valodu?
    Mans vectēvs tika deportēts uz Gulagu uz 25 gadiem tikai tādēļ ka viņa tēvam cars par labu darbu bija atļāvis nopirkt 5 ha zemes un kāds vatņiks to gribēja sev…
    Sen jau šādus komentārus ar nacionālo naida kurināšanu un vēstures faktu sagrozīšanu vajag bez žēlastības dzēst!

    • Ты дурак, да? Если я читаю ваши комментарии и пишу осмысленные ответы, то наверное, я всё таки понимаю ваш язык!? Atbildēt

     1.!!

     • Tu pats par sevi ļoti precīzi pateici… tu ESI muļķis! 🙂 Tas ir fakts un tur nekā nevar darīt… Tavās atbildēs nav nekādas jēgas – tu varbūt neesi idiots (medicīniski), bet tu pilnīgi noteikti esi muļķis (kā intelektuāla kategorija) 🙂 žēl man tevis un tavu vecāku, nedod dievs, ja tev būs bērniņi – labāk netaisi tos – priekš kam pasaulē vajag vēl vairāk tādu idiotu, kā tu?

    • Твоего дедушку жалко, но вот донос то написал, скорее всего, какой то сосед из ваших же, которому очень было завидно! Atbildēt

     2.!!

    • Конституцию почитай свою для начала, а уже потом призывай затыкать другим рты! Atbildēt

     3. !!

  • Tambovas vilks tev daraguša!

 16. Kurš tad šito melu lapu (“Latvijas Avīze”) lasa? Nezinu personīgi nevienu.

Draugiem Facebook Twitter Google+