×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.2°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
27. oktobris, 2015
Drukāt

“Krievu hitu” apdullinātie. Kāpēc ZZS grib radio kaimiņvalsts valodā? (46)

Foto - LETAFoto - LETA

Saeimas deputāts Armands Krauze

Krievu kanāliem Latvijas radio viļņos būt! Tas varbūt izklausās kā sauklis no “Saskaņas” priekšvēlēšanu programmas, bet nē – pašlaik šādu politiku Saeimā cenšas realizēt Zaļo un zemnieku savienība (ZZS), kas sevi mīl dēvēt par nacionāli centrisku politisko spēku.

Lietas būtība ir šāda. Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā ir iestrādātas normas, kas paredz pakāpeniski stiprināt latviešu valodas pozīcijas radio viļņos – no nākamā gada tām radio stacijām, kurās saskaņā ar izsniegto licenci 50% satura ir latviešu valodā, turpmāk būtu obligāti jāpāriet uz raidīšanu tikai valsts valodā. Galvenais “cietējs” no šīm izmaiņām būtu SIA “Krievu hitu radio”, kura līdz­īpašnieks ir dāsns ZZS ziedotājs Ričards Zakss. Tādēļ nav īpašs pārsteigums, ka no obligātās pārejas uz latviešu valodu šo uzņēmumu cenšas pasargāt ZZS deputāts Armands Krauze. Viņš iesniedzis priekšlikumu, ka obligātā pāreja attiektos tikai uz tiem kanāliem, kur valsts valodas proporcija ir lielāka par 51 procentu.

Savu iniciatīvu deputāts cenšas pamatot ar hibrīdkara draudiem. “Šajos ap­stākļos, kad daudz tiek runāts par Krievijas propagandu un Maskavas kontrolēto mediju ietekmi, būtu nepareizi neraidīt krievu valodā. Pārejot uz latviešu valodu, šo kanālu līdzšinējā auditorija nokļūtu Kremļa informatīvajā ietekmē, ko nevaram nekādi kontrolēt. Ja medijs atrodas Latvijas jurisdikcijā, tad varam kontrolēt, kādus raidījumus sagatavo vai retranslē,” skaidroja Krauze. Viņš nenoliedza, ka pirms grozījumu iesniegšanas cita starpā konsultējies arī ar R. Zaksu, bet apgalvoja, ka neesot pat zinājis, ka šis uzņēmējs ir ZZS ziedotājs. “Doma ir manis paša!” uzsvēra deputāts. Līdz šim gan Krauze vairāk domājis par lauksaimniekiem nekā informatīvās telpas aizsardzību. Arī Saeimā viņš nestrādā ne Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā, kuras pārraudzībā ir mediju politika, ne Aizsardzības komisijā, kas atbild par valsts drošību. Deputāts skaidro, ka ar Krievijas propagandas jautājumiem sācis strādāt jau Briselē, kur kā lauksaimnieku pārstāvis darbojies Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejā. Tomēr pēc atgriešanās no Briseles un iekļūšanas Saeimā Krauze galvenokārt strādājis ar lauksaimniecības jautājumiem un nav izrādījis īpašu interesi par hibrīdkara vai propagandas tēmām. Kad Saeimā notika diskusijas par atsevišķa krievu kanāla veidošanu, lai izrādītu pretsparu Kremļa propagandai, tad ZZS pozīcija drīzāk bija piesardzīgi noraidoša – sak, tas varētu būt pārāk dārgs prieks.

Jautāts, vai nacionāla politiska spēka pārstāvjiem nebūtu vairāk jārūpējas par to, lai stiprinātu latviešu valodas prasmes un lietošanu arī mazākumtautību vidū, nevis lai stiprinātu krievu valodu radio, Krauze atbildēja: “Par to, ka skolās vairāk jāmāca latviešu valoda, es esmu nacionālās pozīcijās. Valstij jāfinansē tikai skolas latviešu valodā. Mazākumtautības savas skolas var finansēt pašas, līdzīgi kā to darīja latvieši emigrācijā.”

Šoreiz gan drīzāk runa ir par biznesu, nevis valodu, drošību vai ideoloģiju. SIA “Krievijas hitu radio” un AS “Super FM” līdzīpašnieks Ričards Zakss Zaļo un zemnieku savienībai pēdējo desmit gadu laikā ziedojis vairāk nekā 30 000 eiro. Šo politisko spēku finansiāli atbalstījuši arī citi ar “Super FM” saistīti uzņēmēji un viņu ģimenes locekļi. Piemēram, Zakss pirms 10. Saeimas vēlēšanām ar sava padēla Kārļa Rubīna starpniecību ziedojis 1400 eiro. Taču jaunietis, neapjauzdams, ka šādi starpnieka pakalpojumi ir likuma pārkāpums, par paveikto izrunājies televīzijā un KNAB licis ziedojumu atmaksāt. Lai vai kā, bet kontakti ar ZZS radio nozares uzņēmējam nesuši labumu – 2011. gadā “Super FM” uzvarēja Lauku atbalsta dienesta konkursā, iegūstot tiesības par vairāk nekā 500 000 eiro reklamēt dzērveņu labvēlīgo ietekmi uz veselību. Lauku atbalsta dienestu pārrauga ZZS kontrolētā Zemkopības ministrija.

“Problēma Latvijas radio nozarē ir daudz dziļāka nekā Krauzes apšaubāmi pamatotie grozījumi,” uzskata Latvijas Raidorganizāciju asociācijas (LRA) izpilddirektore Gunta Līdaka. “NEPLP nav skaidras stratēģiskas pozīcijas par to, kā attīstīt radio tirgu. No vienas puses, tiek apgalvots, ka pakāpeniski jāvirzās uz latviešu valodas stiprināšanu. Taču tajā pašā laikā padome atļauj radio “Skonto” veidot programmu krievu valodā. Un ir gluži saprotama citu komercradio neapmierinātība ar to, ka vienam spēlētājam tiek radīti kādi īpaši labvēlīgi noteikumi. Būtībā šobrīd radio biznesā izveidojusies tāda situācija, ka labāk veiksies tam tirgus dalībniekam, kuram ir spēcīgāka politiskā aizmugure. Tas tikai pastiprina savstarpējos konfliktus,” skaidroja Līdaka.

Krauzes iesniegtie priekšlikumi parīt vēl būs jāvērtē Saeimai, lemjot galīgajā lasījumā par Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma grozījumiem. Tiem ir atbalsts ZZS un “Saskaņas” rindās, bet pārējās manis aptaujātās frakcijas ir skeptiski noskaņotas. Vienlaikus gan politiķi atzīst, ka īsti pareizi nav arī vienkārši piespiest tos radio, kur valodas lietojums dalās 50 pret 50, pāriet uz latviešu valodu. Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētāja Inese Laizāne (NA) uzskata, ka pareizākais risinājums būtu iet pavisam citā virzienā – stimulēt Latvijas krieviski raidošos kanālus vairāk veidot vietējo saturu, nevis retranslēt raidījumus no Krievijas.

Pievienot komentāru

Komentāri (46)

 1. Mēs sen esam aizmirsuši komuņaku totālā deficīta laikus; nu nopērkams ir viss – no apenēm līdz deputātiem. Vienīgais deficīts – valsts budžetā …

 2. Mēs arī tā domājam Atbildēt

  vienreiz pietiek! 27. oktobris, 2015 10:0

  Plašsaziņas likuma 2.panta 4 rindkopa nosaka: ” 4) veicināt sabiedrības integrāciju uz latviešu valodas pamata; pildot Valsts valodas likuma prasības, sekmēt latviešu valodas kā Latvijas valsts valodas konstitucionālo funkciju īstenošanu pilnā apjomā, it sevišķi rūpēties, lai tā kalpo par visu Latvijas iedzīvotāju kopējo savstarpējās saziņas valodu; nodrošināt tās saglabāšanu un lietošanu, nosakot sabiedrības interesēm atbilstošu kārtību, kādā Latvijas jurisdikcijā esošie elektroniskie plašsaziņas līdzekļi lieto valsts valodu raidlaikā, un vienlaikus paredzot tiesības lietot elektroniskajos plašsaziņas līdzekļos mazākumtautību un citas valodas.”
  Šeit nav noteikts lielums vai ilgums raidlaikam Latvijas jurisdikcijā esošiem elektroniskiem plašsaziņas līdzekļiem mazākumtautību valodas apraidei. Ja tā, tad kāpēc vienai svešvalodai tiek piešķirts tik liels raidlaiks??? Kāds pamatojums? Kāpēc krievu valodas lietošanas daudzums un ilgums ir tik liels, salīdzinot ar citām svešvalodām??? Kāds pamatojums? Krievu valodas raidlaika lielums ir asā pretrunā ar Plašsaziņas likumā minēto normu. Proti: “sekmēt latviešu valodas kā Latvijas valsts valodas konstitucionālo funkciju īstenošanu pilnā apjomā, it sevišķi rūpēties, lai tā kalpo par visu Latvijas iedzīvotāju kopējo savstarpējās saziņas valodu.” Vienreiz pietiek!

  Partijai NA nerūp latviska Latvija 27. oktobris, 2015 14:53

  “Nacionālās Apvienības” pārstāve Inese Laizāne tā neuzskata! Būs radiostacijas krieviski un būs raidījumi krieviski, un t.s. krievvalodīgie (latviski nerunājošie) neintegrēsies, jo viņi dzīvo pašpietiekamā krieviskā vidē (skolas krieviski, TV krieviski, radio krieviski, teātri krieviski, veikalā apkalpo krieviski, valsts iestādēs nez kāpēc apkalpo krieviski…).
  Daugavpils jau ir mazā Krievija. Un Laizānei kā bijušajai daugavpilietei laikam tas ļoti simpatizē.

 3. Sen atpakaļ teicu, ka ZZS NAV LATVIEŠU TAUTAI LABVĒLĪGA PARTIJA! TĀ SIMPATIZĒ KAIMIŅAM! Jā, kangaru tiešām rodas arvien vairāk un vairāk!!! Viņi palēnām lien ārā no savas migas , jo ir LABVĒLĪGA AUGSNE…Par latviešu valodu visās skolās LATVIJĀ varam TURPINĀT sapņot līdz brīdim, kamēr NESAPRATĪSIM ĪSTO LIETAS BŪTĪBU UN BŪSIM SAVĀS PRASĪBĀS GĻĒVI!!! Igaunija un Lietuva ir PILNĪGI CITAS VALSTIS!! TĀM IR BIJUSI SAVA NACIONĀLĀ STĀJA JAU PADOMJU LAIKOS UN BŪS TURPMĀK!!! 1966.gadā Igaunijā mums parādīja nepareizu ceļu, jo jautājām krievu valodā, bet Lietuvā “saudzīgi” izvairījās no atbildes…Abi mūsu kaimiņi ir savas valsts un tautas patrioti. Velti to sagaidīt no mūsu valdībām un Saeimām. Arī 2016.gada budžets ir sastādīts neveiksmīgi AR NOLŪKU!?? Reirs ir tendēts uz nodokļiem, nevis uz valsts izaugsmi – ejam uz leju…

 4. Ķīniešu kanāliem latvijas, Krievijas, Zviedrijas, USA, Austrālijas utt radio viļņos būt !?
  ceļš uz nesaskaņu, kariem un nelaimēm

 5. “Ja medijs atrodas Latvijas jurisdikcijā, tad varam kontrolēt, kādus raidījumus sagatavo vai retranslē,” – un kā tad šā kontrole izpaužas?

 6. Nu Armandam jau tā strādāšana ar lauksaimniecības jautājumiem, arī vairāk līdzinās kādu konkrētu interešu pārstāvēšanā.

 7. Latvija tiek rusificēta.Latviešu rokām.

 8. lietuvieši atceļ krievu armijas ansambļa koncertu. ko nu darīs letiņi?

 9. Klausos @Krustpunkta par rindām b-dārzos.SC apzināti cenšas Rīgā neļaut latviešiem tikt dārziņā,liekot doties krievu b-dārzā:( Par šo jārunā

 10. Nākotne pieder NA Atbildēt

  Nākamās vēlēšanas pieder Nacionālajai apvienībai! Latvieši stājieties šinī partijā un uz Saeimu. Polija jau parādīja labu piemēru!

 11. Par gudrajiem Latvijas krieviem Atbildēt

  Kādu pretsparu krievu propogandai??? Gudrie Latvijas krievi sen jau visu saprot. Tādiem krauzēm un lindermaņiem sagribējies naudu un hitus…Par gudrajiem Latvijas krieviem, nost ar kangariem, nost ar iztapoņām

 12. Vēlētāji pēdējais vārds Jums.

 13. Jelgavā izstādes “Maidana cilvēki” atklāšana pagājusi bez starpgadījumiem,toties Rīga plosījās krievu hitu apdullinātie.

 14. Kad uzspiež krievu valodu, tad ir draudzība, kad runā par savas nacionālās valsts godināšanu, tad tā esot rusofobija. Latvijā pēdējā laikā valda latviešu un latvietības un visa latviskā nīšana. Sevišķi no vadības puses- Vējonis krieviski, Straujuma krieviski.Arī Āboltiņa sirdī droši atbalsta visu krievisko, jo ne velti Vienotību noskaņoja balsot pret Levitu.

 15. Milu krievu lamu vardus, ..!

 16. Kārklu krievu pilna Latvija. Viena firma tirgo krievu preces. Sēž, spēlējas dāmītes ar telefoniem, bet informatīvais materiāls tikai krieviski. Latviski neesot. Kas traucē pārtulkot latviski – totāls slinkums un prasta neizglītotība.

 17. Pilnīgi pretējas domas. Atbildēt

  Pilnīgi nepiekrītu Krauzes viedoklim. Šinī hibrīdkara apstākļos tiesi otrādi – vajadzētu būt vienam LTV un Latvijas radio, kura piedalās gan latvieši, gan krievi, gan ukraiņi, gan ebreji, gan čigāni. Tas tieši tuvinātu visus. Mani piemēram tas pilnībā atsvešina. Labāk tad aizbraukt kopā ar visu ģimeni uz kādu kultūras valsti. Krievu sapnis: dzīvosim draudzīgi tikai tad,ja runāsim krieviski. Lai dodas šo sapni izsapņot Krievijā. Bez manis un bez manējiem.

 18. Pārdodas par sīknaudu Atbildēt

  Latvieši ātri sakārtoja valsti- rakstīja likumus, krievi pa to laiku taisīja naudu. Paskatieties, kur visvairāk apgrozās aplokšņu algas??? Kas vismazāk maksā nodokļus valstij? Vairums maksā kā Potapkina sieva!!!
  Un Krauze skatās uz Potapkina mašīnu un siekalojas. Domā : nerunāšu latviski, arī tikšu pie glaunas mašīnas.

 19. stučkisti nelaimīgie Atbildēt

  Latviešos ir par daudz kirhenšteinu,lāču,zaķu,kraužu,brigmaņu utt.

 20. Ko tādu piedzīvot 30 gadus pēc neatkarības atgūšanas!!!! Tādi Krauzes ir vislielākie kangari! Aiz robežstaba skan krievu hiti no rīta līdz vakara. par maz šiem. Kādreiz balti dzīvoja līdz pat Maskavai. Mums tā zeme ir atņemta un aņemta, bet šiem vēl maz. Latviesu valodai šie naudaskarie “zemnieki” atvēl tikai 51 %. Kauns Krauze! kauns un negods!

 21. sarkanie baroni rullē!

 22. 1940.gadā Latviju bez neviena šāviena atdeva krievu okupantiem Zemnieku savienības biedrs un dižvadonis Ulmanis. Manās acīs Zemnieku savienība gan toreiz, gad tagad ar visādiem komunistiem lembergiem, brigmaņiem un krauzēm vadībā ir latviešu tautai bīstama organizācija.

  • Cien.K.Ulmanis sāka savu karjeru politikā pie sociāldemokrātiem.Arī pamainīja partijas.Viņam patika vara.,bet nevar noliegt,ka viņa valdīšanas laikā Latvija uzplauka.To man stāstīja vecvecāki.No nulles tika uzcelta valsts .Cien.,bet Ulmanis nebija ne Lietuvas,ne Igaunijas prezidents,bet šo valstu likteņi ir identiski.Ko teiksiet 21.gs. par Abhāziju,Osetiju,Krimu utt,un Krieviju ar viņas karaspēku un bruņojumu?Jā var apbrīnot Somiju.Latviešos ir par daudz kirhenšteinu,lāču,zaķu utt.

 23. Krievu kanāliem Latvijas radio viļņos būt! Tas varbūt izklausās kā sauklis no “Saskaņas” priekšvēlēšanu programmas, bet nē – pašlaik šādu politiku Saeimā cenšas realizēt Zaļo un zemnieku savienība (ZZS), kas sevi mīl dēvēt par nacionāli centrisku politisko spēku.
  ——————————-
  IGAUNIJĀ gan neviens neapčurājas pārbīlī, kad nesen darbu sāka patstāvīgs Igaunijas valdības apmaksāts TV kanāls KRIEVU valodā …
  Rīgā Krievu drāmas teātrī izrādes VAIRĀK aomeklē latvieši nekā krievuvalodā runājošie …

  • Igaunijā ir pavisam citādi krievi.Tur pat tādas krievu partijas nav kā “mūsu”Sc.Igauņi NOvāca to drausmīgo Aļošu un nekas,zeme turpina riņķot ap Sauli.Igauņi runā SAVĀ VALSTS val.visi pilsoņi,es jau pat nemurgoju,ka prezidents ar slāvu žurnalistiem gvelztu viņu mēlē !!Viņiem paskatieties to programmu ne tuvu nav tāda melu krievu TV kā LV LTV7 Proskurovas meli un naida kurināšana !!Igauņi runā savā valsts val.KAS notiek Rīgā u.c LV ? Atkal pārsvarā krievu val.No Igaunijas nebrauc prom jauni pilsoņi,jo nevar dabūt darbu SAVĀ valstī bez krievu val.!!Nesalīdziniet ziloni ar peli.Esti jau PSRS laikā / es tur biju!/ runāja tikai valsts val.

  • Tur nav ar ko lepoties,ka krievi labāk iet uz krogu, ne teātri.Pie tam jauktās ģimenēs vienmēr ņem virsroku krievu pārstāvis,tapēc iet uz krievu izrādi.Arī bērni tādās ģim.apmeklē krievu skolas un pat ir tā,ka bērns nezina viena vecāka/ latvieša/ valodu.Mans kaimiņš.Neticēsiet,bet sieva – latviete pat ar suni runā tikai krieviski.Nu nevajag melot un vēlamo pasniegt kā reālo !!Jau tas vien,ka amatpersonas runā ar presi utt,krieviski parāda īsto situāciju valstī,krievu nemainīgu valsts val.nicināšanu.50 okupāc,++ 25 g. neatkarības = 75 g. un arvien nerunāt ,cienot dzīves valsti,valsts val.,to spēj tikai krievi !!

  • “Rīgā Krievu drāmas teātrī izrādes VAIRĀK aomeklē latvieši nekā krievuvalodā runājošie …”Tas jau tikai tāpēc,ka viņi savu misiju ir izpildījuši-atnesa mums kultūru,tagad varam to baudīt.Bet paši aiztraucas tālāk.Vai tad Ukrainai un Sīrijai kultūru nevajag?

 24. zzs neko tādu nav prasijusi kā radio kaimiņvalsts valodā. tik un vienigi nepiekrita daži ” āriešu” pārspiletajām prasibām, un uzreiz tika saviltas paralēles, sastādots sasverestibas plāns un apsudziba ” dzimtenes nodevibā” gatava

 25. Ceru,ka tādam ../ cita epiteta nav/ latviešu bites muks prom vai paliks ālavas bez medus.Neapskaužu viņa ģimeni,ja nu vienīgi nav krievi kā piem.Augulim vai Magonim.Tad jājautā priekš kamPutina zaļie veči,ja ir tādi nelieši kā ZS un Krauze?

 26. Laiks padzīt arī Atbildēt

  Laiks padzīt arī Armandu Krauzi

  • Straujumai un SC arī jāaizvācas! Atbildēt

   Atbalstu! Interesanti, ka Krauze tēlo nacionālistu un sakās, ka atbalsta skolu pāriešanu tikai uz latviešu valodu. Vārdos saka vienu, bet darbos dara ko citu.

 27. Mjāā, kangaru paliek arvien vairāk un vairāk…

 28. … @ vienreiz pietiek … !

  … Tiesam, ta tas ir … !!!!!

 29. Plašsaziņas likuma 2.panta 4 rindkopa nosaka: ” 4) veicināt sabiedrības integrāciju uz latviešu valodas pamata; pildot Valsts valodas likuma prasības, sekmēt latviešu valodas kā Latvijas valsts valodas konstitucionālo funkciju īstenošanu pilnā apjomā, it sevišķi rūpēties, lai tā kalpo par visu Latvijas iedzīvotāju kopējo savstarpējās saziņas valodu; nodrošināt tās saglabāšanu un lietošanu, nosakot sabiedrības interesēm atbilstošu kārtību, kādā Latvijas jurisdikcijā esošie elektroniskie plašsaziņas līdzekļi lieto valsts valodu raidlaikā, un vienlaikus paredzot tiesības lietot elektroniskajos plašsaziņas līdzekļos mazākumtautību un citas valodas.”
  Šeit nav noteikts lielums vai ilgums raidlaikam Latvijas jurisdikcijā esošiem elektroniskiem plašsaziņas līdzekļiem mazākumtautību valodas apraidei. Ja tā, tad kāpēc vienai svešvalodai tiek piešķirts tik liels raidlaiks??? Kāds pamatojums? Kāpēc krievu valodas lietošanas daudzums un ilgums ir tik liels, salīdzinot ar citām svešvalodām??? Kāds pamatojums? Krievu valodas raidlaika lielums ir asā pretrunā ar Plašsaziņas likumā minēto normu. Proti: “sekmēt latviešu valodas kā Latvijas valsts valodas konstitucionālo funkciju īstenošanu pilnā apjomā, it sevišķi rūpēties, lai tā kalpo par visu Latvijas iedzīvotāju kopējo savstarpējās saziņas valodu.” Vienreiz pietiek!

  • Partijai NA nerūp latviska Latvija Atbildēt

   “Nacionālās Apvienības” pārstāve Inese Laizāne tā neuzskata! Būs radiostacijas krieviski un būs raidījumi krieviski, un t.s. krievvalodīgie (latviski nerunājošie) neintegrēsies, jo viņi dzīvo pašpietiekamā krieviskā vidē (skolas krieviski, TV krieviski, radio krieviski, teātri krieviski, veikalā apkalpo krieviski, valsts iestādes apkalpo krieviski…).
   Daugavpils jau ir mazā Krievija. Un Laizānei kā bijušajai daugavpilietei laikam tas ļoti simpatizē.

 30. Kas tur rosās? Kangars Krauze?

 31. Dons Kihots arī cīnījās ar vējdzirnavām.Kur vējš,tur arī dzirnavas.Kur krievi,tur arī nauda un krievu radio.Kādi vēl jautājumi “donkihotiem”?

  • Taisniiba! Kur ir krievi tur ir nauda un arii pie firmaam kapitaaals ir krievu rokaas. Taadeelj arii darbiniekiem jaamaak krieviski. Bet kaadelj tad krievi nefnansee pashi savas skolas, ja ir tik baagaati?

  • Vai kāds ir pamanījis, ka Latvija ir vienīgā Valsts, kas apmaksā ne valsts valodas skolas un bērnudārzus?
   Varbūt ar to jāsāk beidzot cīnīties? Integrētāji?

 32. Varbūt Laizāni pašu vajag stimulēt?

 33. ” Inese Laizāne (NA) uzskata, ka pareizākais risinājums būtu iet pavisam citā virzienā – stimulēt Latvijas krieviski raidošos kanālus”
  Raivi Dzintar! Vai nebūtu laiks Laizāni un Gerhardu padzīt no partijas??

Draugiem Facebook Twitter Google+