×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
2. decembris, 2015
Drukāt

“Krievu marša” organizētājs kļuvis par Latvijas vēsturē pirmo sodīto senkapu aplaupītāju (20)

Foto - LETAFoto - LETA

Biedrības "Rodina" pārstāvis Aleksandrs Žguns

Alūksnes rajona tiesa pirmdien rakstveida procesā izskatīja lietu pret trim mant­račiem, kuri 2013. gadā veica pretlikumīgus meklējumus un izrakumus Alūksnes novada Alsviķu pagasta Asaru senkapos.

Tā ir Latvijas vēsturē pirmā reize, kad pret mant­račiem vērsts kriminālprocess beidzas ar tiesu un notiesājošu spriedumu, uzsver Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā (VKPAI). Inspekcijai šajā lietā ir cietušā statuss.

Alūksnes tiesas pārstāve Milvi Djomina informēja, ka visi trīs vainīgie kā sodu saņēmuši 160 stundas piespiedu darba katram. Tas ir pirmās instances spriedums, kas stāsies spēkā desmit dienas pēc pasludināšanas, ja netiks pārsūdzēts. Rakstveida procesos gan tas nenotiek bieži, jo procedūra paredz, ka starp apsūdzēto personu un prokuroru tiek noslēgta vienošanās par piemērojamo sodu un tiesnesis izvērtē vienošanos un pieņem par to lēmumu. Djomina apstiprināja, ka trijotne “katrā ziņā nav vietējie”, un nedz noliedza, nedz apstiprināja minējumu, ka ir runa par rīdziniekiem, tātad arī sods varētu tikt izciests Rīgā, ne Alūksnē.

Lieta tika ierosināta pēc Krimināllikuma 228. panta “Kapa un līķa apgānīšana”, kur līdzās piespiedu darbam un naudas sodiem kā maksimālais sods paredzēta brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem. Juridiskajā praksē “Kapa un līķa apgānīšana” tiek uzskatīta par nodarījumu, kas vērsts ne tikai pret sabiedrisko kārtību, bet arī sabiedrisko tikumību un vispārpieņemtajām morāles normām. Asaru senkapi ir 9. – 12. gadsimta latgaļu kapulauks. Kad 2013. gadā VKPAI darbinieki apsekoja senkapus, tiem līdzās arheologu vēl neizpētītajā aizsargteritorijā atrada ar metāldetektoriem bruņotu mantraču darbībai raksturīgās pazīmes – vairākas nelielas un vienu lielāku raktu bedri, izsvaidītas skeletu kaulu paliekas. Bija meklētas bronzas rotas un metāla priekšmeti, kurus senatnē deva līdzi mirušajiem. Konkrētajā gadījumā tiesa nevarēja mantračus saukt pie atbildības par kultūras pieminekļa nopostīšanu, jo pārkāpuma brīdī juridiski tā bija valsts aizsargājamā kultūras pieminekļa “Asaru senkapi” aizsardzības zona, nevis paši senkapi. Šobrīd, ņemot vērā atklātos apbedījumus, pieņemts lēmums dot tai aizsargājamā pieminekļa statusu kā “Asariem 2”.

Portālā “tiesas.lv” pieejamā informācija liecina, ka pie atbildības sauktie ir Viktors Bovtišs, Vladimirs Volkovs un Aleksandrs Žguns. Neoficiāli zināms, ka pēdējais ir ne tikai savās aprindās un interneta forumā “Antik-war” labi pazīstams aktīvais mantracis ar pavārdu “Monarhist”, bet jau agrāk nonācis mediju uzmanības lokā kā bēdīgi slavenās promaskaviskās biedrības “Rodina” līdzpriekšsēdētājs un biedrības “Pribaltijskij kazačij krug” dalībnieks. “Baltijas kazaku loks” ir cieši saistīts ar Krievijas valdības atbalstīto paramilitāro organizāciju “Krievijas un ārzemju kazaku karaspēka savienība”. Savukārt biedrība “Rodina” bauda ievērību ar to, ka katru gadu 9. maijā cenšas organizēt “Krievu maršu”.

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. Apspiestie; kur veel lieaakas tiesiibas vinjiem, nekaa Latvijaa??? Ko grib,to dara! Nekaada soda! Protams,ja, buutu normaala valdiiba,tad taadas ;zvaigznes ,kaa Lindermans,Guchins,Goponenko,ka arii,shos kapu demoleetaajus,bankomatu zagljus-padziitu no valsts uz visaam chetraam puseem. Nav mums valdiibas! Skumji!

 2. Pretīgi pat iedomāties, ka kaut kāds Žguns rakņājas pa mūsu senču atdusas vietām… Un sods? Vai tad tas ir sods? Bet tie, kas traucē mirušos, vēl saņems savu sodu un tas būs taisnīgs!

 3. Prieks, ka beidzot šādi mantrači nosaukti īstajā vārdā par kapu aplaupītājiem. Rakņāšanās pa senkapiem mantkārīgā nolūkā nav tikai kultūrvēsturiska objekta postīšana un kādas lappuses izraušana no Latvijas vēstures (zaudēti priekšmeti un informācija, kas atklātos, ja zinātnieki kādreiz veiktu izrakumus (Bet arī zinātniekiem ne visur ir jārok. Daudzi objekti vienkārši jāatstāj nākotnes paaudzei neskarti.)). šādai rīcībai nav nekā kopīga ar interesi par vēsturi, tā ir vienkārši ir kapu aplaupīšana – tieši tas pats, kas aiziet uz mūsdienu kapiem izrakt tikko apraktu mirušo, lai notirgotu svaigu zārku, kādu apģērba gabalu vai rotaslietu u.tml.

 4. Tikai 160 pārsūdzamu sabiedriskā darba stundu iepretim neatgriezeniski izpostītam kultūrvēsturiskam objektam?

 5. Šiem .. ir jāliek maksimālais sods kāds ir iespējams un ir jādeportē uz vēsturisko dzimteni… Labi, ka ir publicēts purns.

  • Tiešàm dīvaini maigs sods. Viens krievu kustības aktīvists kapu apzadzējs, cits bērnu pedofilijas uzņēmumu kolekcinoràrs un foto radītājs .. tie ir tikai daži gadījumi, kurus zinām…

 6. Alūksnes novadā tiek postīti arī daudzi citi arheoloģiskie pieminekļi. Šis gadījums ir kā paraugprāva, tomēr vairāk jāpievērš uzmanību vietējo Alūksnes mantraču darbībai.

 7. Jāveic deokupāciju! Atbildēt

  Tāda ir krievu okupantu daba – iznīcināt latviešu tautu un latviešu vēsturi. Vēl trakāk šie krievu okupanti izdarījās Prūsijā – darīja visu, lai nepaliktu ne smakas, ka Prūsija kādreiz bijusi baltu zeme. Krievu okupanti Prūsijā nogāza kapu pieminekļu plātnes un ar šīm plātnēm noklāja ceļus – krievu okupantiem pilnīgi nav cieņas pret kapiem un kapos apglabātajiem (atcerēsimies arī gadījumi, kad vairāki SC biedri apgānīja Rīgā ebreju kapus un centās uzvelt vainu latviešiem).
  Vienīgais risinājums ir deokupācija – krievu okupantus, kolonistus un šo noziedznieku pēctečus jāpadzen no visām baltu zemēm! Tad ievērojami samazināsies zagšanas un citi noziegumi.

  • Kapus tie arī pie mums postīja. Man uz sitienu nāk atmiņā Rīgas Lielie kapi un vecie ebreju kapi Maskavas forštatē, kuru vietā ierīkoja Komunistisko brigāžu skvēru. Pie viena nojaucot pieminekli ebrejiem Neatkarības cīņu dalībniekiem. Internetā lasīju Ojāra Blumberga atmiņas. Tas četrdesmito beigās-piecdesmito sākumā strādāja uzņēmumā “Granīts” Miera ielā. Tiem no Kēnigsbergas atnāca vairāki milzu studebekeri ar piekabēm, pilni ar dārgiem kapu pieminekļiem. Daļa palika Rīgā, ja pareizi atceros, daļa aizgāja tālāk uz Maskavu un Ļeņingradu – pārslīpēšanai un jaunu pieminekļu veidošanai. Tas pats notika ar veco ebreju kapu pieminekļiem. Ojārs Blumbergs stāstīja, ka tur bija pieminekļi no ļoti dārgiem materiāliem – marmors, lazurīts. Visi aizgāja uz Maskavu jauniem pieminekļiem partijas bosiem.
   Tai tautai, kas sevi reklamē, kā dziļi ticīgu, nekas nav svēts.

  • Ņemot vērā, ka 90% senkapu postītāju te ir latvieši, tad, acīmredzot, šī īpašība ģenētiski piemīt arī latviešiem, kam ka tikai padod kaimiņu uz Rumbulu aizvest un kādu arheoloģisko objektu izrakņāt. Jo katram īstam tautu dēlam tak skaidrs, ka cilvēka rīcības motivācija ir atkarīga tikai un vienīgi no tautības ieraksta pasē.

 8. Paraugprāva.

 9. Vai tikai šāda rīcība nevar aizvainot Latvijā dzīvojošās, jau tā, beztiesiskās minoritātes un izraisīt miermīlīgās kaimiņvalsts asimetrisku reakciju…

 10. Latvijas vēstures iznīcināšana un pārrakstīšana ir viņu pamatzudevums. Te ar to vēl var piepelnīties. Sodam būtu jābūt maksimālam, jo ir vainu pastiprinoši apstākļi.

 11. Zagļus vajag likt cietumā.

 12. Pašus pārvērst par skeletiem. Tā viņi atnāca un uzvedas tie apspiestie ATBRĪVOTĀJI.

 13. Vajag izmaiņas likumdošanā – pēc soda uzciešanas notiesātie nepilsoņi tiek izraidīti no valsts….

  • Labāk tomēr mainīt LIKUMUS! Atceries, ka likumdošana nav likums! Likumdošana neaizliedz, neatļauj. Likumdošana ir likumu radīšana.

   • Tieši tā, likumus labot nevis likumdošanu, tāpat kā vajag ēst līdzsvarotu nevis sabalansētu pārtiku, lai neslimotu ar slimībām nevis ar saslimšanām.

    • Nē, viņi noteikti glāba senlietas no “sapūšanas zemē”, jo “oficiālie” arheologi nez kāpēc nerok ārā visu pēc kārtas.

Draugiem Facebook Twitter Google+