Pasaulē
Baltija

“Krievu marša” rīkotājs lūgs politisko patvērumu Lietuvā 1

Foto AFP/Scanpix/LETA

Krievijas nacionālradikālis, “Krievu marša” rīkotājs Jurijs Gorskis, kas pagājušajā nedēļā bēdzis no mājas aresta Krievijā un naktī uz svētdienu caur Baltkrieviju ieradies Lietuvā, gatavojas lūgt tur politisko patvērumu.

“Esmu ieradies ar Lietuvas vīzu un pagaidām izmantošu iespēju te uzturēties kā tūrists, jo man vēl jāpabraukā darīšanās pa Eiropas Savienību. Kad būšu pabeidzis kārtot savas neatliekamās darīšanas tur, tūdaļ lūgšu patvērumu Lietuvā. Tas, visticamāk, būs augusta vidū vai beigās,” viņš piebildis.

Pagājušajā trešdienā Krievijas Federālā drošības dienesta (FDD) darbinieki Gorski aizturēja Maskavā, bet piektdien viņam tika izvirzītas apsūdzības ekstrēmistiskā darbībā nolūkā graut konstitucionālo iekārtu un ar tiesas lēmumu noteikts mājas arests. Svētdien Gorskis savā “Facebook” profilā paziņoja, ka “par spīti visai kriminālā spiediena loģikai” spējis šķērsot ES robežu un tagad atrodas Lietuvā.

Pēc Gorska teiktā, tur viņš ieradies pa iepriekš izplānotu maršrutu, pa ceļam mainot automašīnas. Krievijas nacionālists paziņojis, ka nevēloties atrasties “politiskā nebrīvē”. Viņš pastāstījis, ka uz Lietuvu, kur viņam pieder ar sievas vārdu reģistrēts nams Palangā, brauc jau trīs gadus.

Dažas dienas iepriekš no Krievijas izbrauca arī Saratovas nacionālists Vjačeslavs Maļcevs. Pēc viņa līdzgaitnieku teiktā, Maļcevam tuvāko dienu laikā esot draudējis arests un apsūdzības ekstrēmistiskas biedrības dibināšanā.

Proti, Maļcevs un viņa domubiedri veido “YouTube” kanālu, kurā runā par “nenovēršamu revolūciju”, kas šogad gaidāma Krievijā. Savā videoblogā viņš atskaita dienas līdz 2017.gada 5.novembrim, uzskatot, ka šai dienā Krievijā notiks revolūcija un sāksies jauns laikmets, raksta “Novaja gazeta”.

Maijā, piedaloties nacionālistu gājienā, Gorskis skandēja “Ukraina – Maidans, Krievija – Manēžas laukums, riepas, barikādes, uguns” un “5.11.17.”. Kā izteicies viņš pats, Krievijas tiesībsargāšanas iestādes to esot aplami interpretējušas “kā pamudinājumu ieņemt Kremli”.
“Manos vārdos nebija nekādas kūdīšanas,” apgalvojis Gorskis.

Šomēnes Gorskis paziņoja, ka dibina sabiedrisko kustību “Jaunā labējā alternatīva”, bet to reģistrēt negatavojas, jo baidās par tās biedru iespējamo vajāšanu. “Tobrīd plānoju veidot starptautiskās struktūrvienības, tādēļ tagad braukšu pie pazīstamiem cilvēkiem Eiropas Savienībā,” viņš sacījis aģentūrai BNS.

LA.lv