×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Anšlavs, Junora
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
10. aprīlis, 2014
Drukāt

Krievu skolu aizstāvji vēlas Druvietes demisiju (12)

Foto: LETAFoto: LETA

Otrā brīdinājuma piketa dalībnieki pulcējušies alejā pretim Ministru kabinetam, lai paustu atbalstu krievu skolām Latvijā.

Pie Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) sanākušie Krievu skolu atbalsta štāba piketētāji, kuri iebilst pret iespējamu latviešu valodas proporcijas palielināšanu mazākumtautību skolās, šodien skandēja prasību atkāpties izglītības ministrei Inai Druvietei (V).

“Valdošās koalīcijas politiskais lēmums ir pieņemts,” atsaucoties uz Druvieti, paziņoja Krievu skolu aizstāvības štāba aktīvists Jurijs Petropavlovskis, apgalvojot, ka tas nozīmējot krievu skolu likvidēšanu. “Ja krievu skolā krieviski mācīs tikai krievu valodu un literatūru, tad tā būs latviešu skola ar padziļinātu krievu valodas apmācību un nekas cits,” izteicās Petropavlovskis. Viņš uzskata, ka šāda rīcība ir diskriminējoša.

Ar kolektīvu “Jā!” aptuveni 200 demonstranti apstiprināja “Latvijas Krievu savienības” (LKS) (agrāk – PCTVL) pārstāvja Jakova Plinera IZM priekšā nolasītās Krievu skolu atbalsta štāba prasības, kas tiks iesniegtas Ministru kabinetam, IZM un citām valsts institūcijām un amatpersonām. Klātesošie atbalstīja prasību no valdošās koalīcijas oficiālajiem dokumentiem izslēgt plānu par izglītības krievu valodā likvidēšanu, ieviest normu par minimālo vecāku skaitu, pēc kuru pieprasījuma pašvaldībai jāatver klase ar noteiktu apmācības valodu, atgriezties pie nošķirtām mācību programmām un centralizētajiem eksāmeniem latviešu valodā un literatūrā, no normatīvajiem aktiem izslēgt pozīcijas, kas diskriminē mazākumtautību skolu absolventus salīdzinājumā ar latviešu skolu absolventiem, kā arī nodrošināt kvalitatīvu topošo mazākumtautību izglītības iestāžu pedagogu apmācību par valsts budžeta līdzekļiem.

Lai arī demonstrācija paredzēta krievu skolēnu, kas mācās krievu skolās, aizstāvībai, klātesošo vidū bijuši tikai aptuveni 20 jaunieši, no kuriem pieci bija skolas vecumā.

Rīgas 33.vidusskolas skolniece, kura rokās turēja plakātu ar tekstu “Ukraina: sākums – valodas diskriminācija, iznākums – apvienošanās ar Krieviju!”, stāstīja, ka ir ieradusies piketēt, jo viņai ir bail par to, ka mācības latviešu valodā būs pārāk sarežģītas. “Jau tā grūti izprast tādus mācību priekšmetus kā ķīmija vai fizika, bet, ja tos pasniegs ne dzimtajā valodā, tad būs pavisam nesaprotami,” sacīja aptuveni 14 gadus vecā meitene, kura uz demonstrāciju atnākusi ar savu mammu.

“Krievu skolu piespiedu transformēšana par latviešu skolām ar padziļinātu krievu valodas apguvi mazinās skolēnu vēlmi apmeklēt skolu, jo būs vēl sarežģītāk, nekā jau ir šobrīd,” norāda meitenei līdzi nākusī mamma. Viņa saskata krievvalodīgo diskrimināciju arī pirmsskolas izglītības iestādēs.

Aleksejs, kurš studē Transporta un sakaru institūtā (TSI), 2004.gadā esot piedzīvojis toreizējās izglītības reformas. “Sāku mācīties 10.klasē, kad tas notika, tāpēc nācu izteikt savu pretestību jaunajām reformām,” ierašanos uz piketu skaidroja jaunietis.

Pliners apgalvoja, ka demonstrācijā galvenokārt piedalījās skolēnu vecāki un vecvecāki. Jautāts par to, kāpēc akcijā nepiedalās izglītības iestāžu pārstāvji, paužot savu nostāju par iespējamām reformām, viņš aģentūrai LETA izteicās, ka skolas baidoties no iespējamām sankcijām. “Uz skolām uzsūtīs valodas, finanšu pārbaudi, un tad tiks domāts nevis par to, kā izglītot bērnus, bet gan par to, kā izvairīties no sodiem,” sprieda akcijas organizētājs.

Demisionēt klātesošie piedāvāja arī premjerministrei Laimdotai Straujumai (V), paziņojot, ka viņas vadītā valdība pieņemot diskriminējošus un cilvēktiesības pārkāpjošus lēmumus. Eiropas Parlamenta (EP) deputāte Tatjana Ždanoka (LKS), kura esot attiekusies no aicinājuma šodien doties uz Odesu, lai svinētu 70.gadadienu uzvarai pār fašismu, uzrunā Ministru kabineta priekšā sanākušajiem uzsvēra, ka “šī valdība ir parakstījusi lēmumu, kas ļauj izvirzīt jautājumu par krievu skolu likvidāciju, un tik ilgi, kamēr šī frāze būs deklarācijā, mēs cīnīsimies”.

Ždanoka solīja EP sēdē runāt arī par informācijas pieejamības liegšanu, norādot uz telekanāla “RTR” raidīšanas pārtraukšanu “Lattelecom” tīklā, kas pārkāpjot tiesības uz vārda brīvību un cenzējot pieejamo informāciju. Šis solis, pēc Ždanokas domām, esot pretrunā ar demokrātijas pamatvērtībām.

Nākamā Krievu skolu atbalsta štāba akcija plānota 16.aprīlī, un tās laikā tiks pausta neapmierinātība ar tiesībsarga darbu mazākumtautību kontekstā.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. skolotāja
  Vajag atcelt pērn vasarā,skolotājiem nezinot pieņemto MInistru kabineta lēmumu par B klases kursu apmeklēšanu obligātā kārtā skolu bibliotekāriem, skolotājiem. Iznāk pārāk bezkaunīgi.Algas tiek samazinātas,bet kursus taisa par pilnu klapi – 200 jevro.Kam tāda lieka nauda ir? Skolu vadība netaisās maksāt,skolotājs nevar aiziet uz veikalu un teikt,ziniet, man šodien neiznāk,jo jāiet kursos,iedodiet man tāpat.Bet IZM un kaut kādi augstskolu klerki,kas nespēj sev nodrošināt studējošo kontingentu, tā,acīm redezot,domā.Skolotājiem ir pienākumi pret savu ģimeni,jāmaksā bērniem augstskolu kredīti utt. Nedrīkst skolotājus tā depresēt! Lūdzu ministres loģisko iebildi šīs neloģiskās kursu kampaņas atcelšanā!

 2. Neesu Druvietes fans, bet ne jau šis salašnu bars noteiks kurš būs izglītibas minitrs. Viņus vienkārši vajag ignorēt un šoreiz Druviete darija pareizi neejot pie šiem idiotiem.

 3. Kad tad būs Latvija?

 4. Šitie bezzobainie… rīt prasīs arī Latvijas valsts demisiju…Nešaubieties!Notiek diversija valstī.Krimas,Ukrainas scenārijs.Jo vairāk nekārtību,jo to mērķis sasniegts.

 5. Ne jau padomju okupanti te kaut ko regulēs.

  • Nenovērtē situāciju tik pārliecinoši! Krimas,Ukrainas darbību secību zini.Pat armijā un policijā pietiekoši pēc nacionālā sastāva,kuri padosies tāpat, kā Ukrainas armijā Krimā.Un Latvijā taču godmaņi un sūdmaņi atstāja krievu atvaļinātos virsniekus un visu šo varzu ar krievu pasēm.Bija tikai viens tautfrontietis tajos gados,kurš kādu augstu PSRS virsnieku arestēja un nogādāja līdz robežai.Pārējie šodien bļaustās ielās, vicina krievijas karogus, “demokrātiski”draud…

 6. Savukārt visi pārējie – krievu skolu aizstāvju demisiju.

 7. Vecenes tikušas pie bļaušanas.Ždanokas kundze,bet Krievijā un Krimā nerāda Ukrainas kanālus tur arī ir pārkāptas tiesības uz vārda brīvību?!?Pretrunā ar demokrātiju ir bļaustīšanās un valodu nemācīšanās.Nevajaga melot neviens krievu skolas netaisa ciet….Druvienes kundzei jāsauc pie atbildības bļāvēji iepriekšējā piķetā,kas viņu nosauca par zagli.Arī Ždanokas aktivitātes un izteicieni ir jāizvērtē drošības dienestam.

 8. latviešu skolu aizstāvis Atbildēt

  Es vēlos Usakova demisiju — .., ja nepieciešams.

 9. Gaidiet ar maisu!

 10. Nu vienkarsi kauns… Kadaa sakaraa krievijas karogs… pashi nezina par ko piketee…

Draugiem Facebook Twitter Google+