×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Emīls, Egita, Monvīds
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
5. decembris, 2013
Drukāt

Krievu valodu bīda uz ES (8)

Foto - Scapix/ITAR-TASSFoto - Scapix/ITAR-TASS

Pagājušās nedēļas beigās Krievijas parlamenta apakšpalātas jeb Valsts domes deputāts Aleksejs Žuravļovs iepazīstināja likumdevējus ar plāniem izveidot kustību, kuras mērķis ir panākt, lai krievu valodai tiktu piešķirts Eiropas Savienības oficiālās valodas statuss. Jau vairākus gadus ES dalībvalstīs dzīvojošās krievu kopienas shēmojušas iespējas blokā stiprināt krievu valodu. Tagad par to sola parūpēties arī Krievijas parlaments.

“Iniciatīva par oficiālās valodas statusa piešķiršanu krievu valodai var kļūt par realitāti, pamatojoties uz labojumiem ES likumos, kas paredz, ka dalībvalstu pilsoņi var rosināt kādai valodai piešķirt oficiālās valodas statusu, ja par šādu priekšlikumu parakstījies viens miljons bloka iedzīvotāju,” Krievijas laikrakstam “Izvestija” skaidroja Žuravļovs. Savu iniciatīvu par parakstu vākšanu viņš virza caur Krievijas valsts aģentūru sadarbībai ar NVS valstīm, kas ir atbildīga arī par tautiešu politiku ārvalstīs. Žuravļovs iecerējis tuvākajā laikā izveidot darba grupu un tad arī pilsonisko komiteju, kurai būs jāvāc paraksti atbalstam par to, lai krievu valodai ES tiktu piešķirts oficiālās valodas statuss. Sarunā ar Krievijas medijiem Valsts domes deputāts izteicies, ka viņa aktivitātes, visticamākais, gūs atbalstu visās ES dalībvalstīs. Lielākās cerības viņš liek uz Baltijas valstīm un Vāciju, kuras iedzīvotāju daļa arī zinot krievu valodu, informē ziņu aģentūra “RIA Novosti”. Žurovļovs, kurš ir arī Krievijas Valsts domes aizsardzības komitejas loceklis, nesen nodibināja “mēreni nacionālistisku” partiju “Tēvzeme”.

Tiesa, Krievijas parlamentā atrodami arī šādas iniciatīvas kritiķi. Deputāts Igors Morozovs uzskata, ka ES amatpersonas jebkurā gadījumā atrastu ieganstu nepiešķirt krievu valodai oficiālo statusu, tāpēc šādām iniciatīvām nav lielas jēgas.

Jau vairākus gadus Eiropas Parlamentā par to, lai krievu valodai ES tiktu piešķirts oficiālās valodas statuss, mēģina cīnīties EP deputāte no Latvijas Tatjana Ždanoka, kura ir arī 2005. gadā izveidotās Eiropas krievu alianses priekšsēdētāja. Ar viņu šajā sakarā aprunājusies raidsabiedrība “Voice of Russia”. Sarunā ar to krievu valodas aktīviste prātoja, ka parakstu vākšana par oficiālās valodas statusa piešķiršanu krievu valodai varētu sākties nākamā gada pavasarī.

Saskaņā ar ES likumiem paraksti par oficiālās valodas statusa piešķiršanu jāsavāc vismaz septiņās bloka dalībvalstīs. Turklāt katrā valstī obligātais parakstu skaits ir atšķirīgs. Piemēram, Latvijā nepieciešami vismaz 5000 parakstu, Igaunijā – 4500, bet Vācijā – 74 tūkstoši. Ja nepieciešamais parakstu skaits tiks savākts, iniciatīvu izskatīšanai varēs iesniegt Eiropas Komisijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Krievu valodai ir tikai tad jēga, ja Krievija un krievi būtu demokrātiski domājoši cilvēki, kuri šo stāvokli neizmanto ļaunprātīgi un egojistiski tikai savās interesēs! Vēl apmēram 30 gadus tas nebūs iespējams!!

 2. Ja var uztaisīt ka krievu valodu ievieš ES, tad var arī savākt parakstus ka šo valodu svītro no ES oficiālu valodu saraksta.

 3. Nu ko var b’;azties ar to krievu valodu, Latvija neprasa kā oficiālo ES valodu- latviešu valodu, kaut gan ir ES valsts . Mums ir sava zeme, kur runāt latviešu valodā, bet tas lielkrievu šovinisms neliek mieru, kaut gan Krievija nav ES satāvā.

  • Latviešu valoda ir starp 24 oficiālajām ES valodām. Ja šodien ES uzņemtu Ukrainu, tad arī krievu valoda kļūtu par oficiālu savienības valodu, jo šajā valstī ukraiņu un krievu valodām ir vienāds statuss.
   Nav ko slēpt, ka jautājums par krievu valodu ir pirmkārt politisks jautājums. Ne jau krievu “tiesības” rūp Krievijai un arī ES ir savi iemesli, kāpēc krievu valodas ietekmes pastiprināšanās savienībā ir nevēlama.

 4. Tas ir veel viens veids kaa krievi sev grib iestaastiit,ka ir pasaules superlielvara.

 5. Lai cīnās, ja viņiem to vajag, lai tikai nespiež savu valodu virsū citām valstīm.

 6. Un, ja likumprojekts neizies cauri, tad Krievija atkal varēs sludināt, ka Eiropa Krieviju ienīst.

 7. rusofobs, reālists Atbildēt

  Pat ja parakstus savāktu, krievu valoda nekad nekļūtu par oficiālo ES valodu. Ja kāds, teorētiski, arī var izcīnīt krieviem krievu valodu, tad tie ir ukraiņi.. Taču Ukraina, pievienoties ES būs gatava tikai tad, kad Krimu būs atstājusi krievu armija un vienīgā oficiāla valsts valoda būs ukraiņu valoda. Citiem vārdiem sakot – nekad.

Draugiem Facebook Twitter Google+