×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.0°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
4. novembris, 2017
Drukāt

Krievvalodīgie vecāki vāc parakstus par krievu valodas saglabāšanu izglītībā un sola protestus (25)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Krievvalodīgie vecāki portālā “change.org” sākuši vākt parakstus par krievu valodas kā mācību valodas saglabāšanu izglītībā Latvijas skolās.

Petīciju portālā ievietojusi Vecāku iniciatīvas grupa, kas sevi raksturo kā skolēnu un pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņu vecākus, kuru dzimtā ir krievu valoda. Vecāki protestē pret “kārtējiem plāniem” izglītību Latvijā nodrošināt latviešu valodā. Petīcijā norādīts, ka to parakstījusi tā dēvētā “Nepilsoņu kongresa” juriste Jeļena Bačinska, oktobra beigās pie Izglītības un zinātnes ministrijas notikušās protesta akcijas organizators Degi Karajevs, Eiropas Parlamenta deputāts Andrejs Mamikins (S), Jūrmalas domes deputāte Elizabete Krivcova (S) un citi.

Parakstu vācēji ir pārliecināti, ka šāda reforma ir “etniska izrēķināšanās”, kas nav saistīta ar rūpēm par bērnu nākotni.

Petīcijā uzsvērts, ka vecāku atmiņā ir nelokāmi mēģinājumi likvidēt izglītību krievu valodā, meli, falsifikācijas un manipulācijas, kuru mērķis ir lemt bērnu nākotni, kā arī skolotāju iebiedēšana un “totalitārās kontroles” ieviešana skolās.

Vecāki netic, ka reformas iniciatorus patiesi virza rūpes par bērnu izglītību un ka šāda reforma uzlabos izglītības kvalitāti un veicinās sabiedrības saliedētību. Parakstu vākšanas iniciatori ir pārliecināti, ka “izglītība pieder visai sabiedrībai, nevis valstij, turklāt nekāda vara nav tiesība pakļaut skolas tikai savām iegribām”.

Vecāki pieprasa izsludināt moratoriju jebkādām pārmaiņām, kas saistītas ar esošajām programmām un metodiku pirmsskolā, sākumskolā un vidējā izglītībā. Tāpat tiek pieprasīts norobežot izglītību no politiķu “īslaicīgajiem mērķiem”, jo īpaši pirmsvēlēšanu laikā. Visbeidzot viņi prasa nodrošināt vecāku pārstāvju dalību visās diskusijās, kas attiecas uz bērnu izglītošanu.

Ja šīs prasības tiks ignorētas, vecāki sola “garantētu protesta kustības pieaugumu”. “Mēs esam pilnvērtīga Latvijas daļa, mēs necietīsim mūsu interešu ignorēšanu,” uzsvēra petīcijas autori.
Līdz ar to vecāki gatavi informēt cilvēkus kā Latvijā, tā arī ārpus tās par esošajām problēmām, vērsties Eiropas un starptautiskajās organizācijās, kā arī īstenot protesta akcijas.

Informācija vietnē “change.org” liecina, ka par šādu aicinājumu savākti vairāk nekā 500 parakstu.
LETA tāpat ziņoja, ka arī sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” notiek parakstu vākšana par bilingvālās izglītības saglabāšanu. Šajā vietnē tiek vākti paraksti arī par “bilingvālās izglītības izskaušanu” valsts un pašvaldības izglītības iestādēs.

Kā ziņots, 6.oktobrī izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (V) paziņoja, ka 2020./2021.mācību gadā vispārizglītojošajās vidusskolās visus vispārizglītojošos mācību priekšmetus iecerēts mācīt tikai latviešu valodā, saglabājot mazākumtautību skolēniem iespēju dzimtajā valodā apgūt mazākumtautību valodu, literatūru un ar kultūru un vēsturi saistītus priekšmetus.
Īsi pirms tam nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK) paziņoja, ka aicinās koalīcijas partijas atbalstīt valsts un pašvaldību skolu pāreju uz mācībām tikai valsts valodā. Vēlāk VL-TB/LNNK vienojās kopā ar Izglītības un zinātnes ministriju izstrādāt likuma grozījumus par pāreju uz izglītību latviešu valodā.

Pievienot komentāru

Komentāri (25)

 1. Man nav zinåma neviena valsts. kura sponsorėtu citas valsts valodå apmåcåmås valsts iestådes. Priekś tam lai veido svėtdienas skolad

 2. Viens no Valstiskuma stūrakmeņiem ir VALSTS VALODA. Lai saglabātu Latviju kā valsti, latviešiem ir jāvāc paraksti par vispārējo izglītību latviešu valodā !

 3. rudās Taņas zelta rasa mamikinu acīs Atbildēt

  Paaudžu stafete privilēģijai būt stulbam. Vecie ēzeļi, vai jaunajiem paprasījāt?

 4. Vai tad krievvalodīgie ir tautība, ka viņi piesauc kaut kādu mistisku “etnisku izrēķināšanos”?

 5. d e k o l o n i z ā i j u ! Atbildēt

  Krieviem imperiālisms ir slimība. Kāpēc Impērijā nav skolas baškīru, čečeņu, ingušu, dagestāniešu, kabardiešu, kalmiku, karēliešu, čerkesu, jakutu, mari, mordoviešu, osetiešu, tatāru un udmurtu valodā ??

  • Eto tvoj tupoj nacionalizm – boleznj! Uchi predmet snachala! V Rossiji kak raz estj shkoli s prepodavanijem na veh etih jazikah! Vot tak, a ti ne znal!

 6. Stulbeņi nevienā citā valstī svešvalodīgie neuzstāda noteikumus, ja tā nav otra valsts valoda. Ja mēs aizbrauksim uz Vāciju Franciju Angliju vai citu valsti un pieprasīsim latviešu skolu mūs pasūtīs konkrēti DIRST !!!

 7. ka biedrs Durskis , cer pie siles vēl 4 gadus sēdēt….

 8. OKUPACIJAS TURPINAJUMAM-NE! Ne Vacija,ne Anglija,ne Amerika so nekaunibu ruskojazicniki neatlaujas,ja esi neapmierinats tad brauc uz savu etnisko rodinu.

 9. lumpenizēto marginālu ,analfabētiskie bidlo sartakojušies .VĪZES LABĀK PINIET , mūžīgi pa dzīvi abižotie nabadziņi 😀

 10. Šie krievnacisti ir okupantu pēcteči. Iģi damoi, vaņka !

 11. Vispirms gribētos uzzināt šo parakstu vācēju patiesās dzimtas saknes. Esmu pārliecināts, ka 99% no viņiem, ne viņu senčiem pirms 1940.g. Latvijā nav dzīvojuši. Pats būtiskākais ir tas, ka vislielāko negatīvismu pret valsts valodu izrāda tieši KRIEVI un nevajag jaukt to ar krievvalodīgajiem, kuri Latvijā nokļuvuši pēc 1941.g. Pierādījumus? Noskaidrojiet, kad, kur un uz kāda pamata Jeļizaveta Krivcova ieguva pilsonību. Ja viņa sakās, ka nav pilsone, tad jo vairāk, kādā veidā viņa var protestēt pret valsts valodu. Īsāk sakot, tas bazars ap un par tiem krieviem ir jāizbeidz. Neredzu, ka poļu, leišu, ēbreju “vecāki” tik briesmīgi ar putām uz lūpām iestātos pret mācībām valsts valodā. Visi redzamie, atļaušos izteikties dzīvnieciski, purni, kuri redzami mītiņos, ir īstas padomijas paliekas, kuri joprojām sapņo un iedvesmojas ar padomju laikiem, slavina Putinu un Krieviju, kā lielu un bagātu valsti. Tas ir absurds, ka vēl joprojām mūsu valstī tik izteikti darbojas šādi zombiji. Laiks viņiem doties uz ETNISKO dzimteni.

 12. ļoti labi.Lai tik vāc.Kad pienāks laiks ,pēc šiem sarakstiem atradīsim.
  Ceru ka nākošo reiz nepieļausim to kļūdu ko 1991 gadā,kad auklējamies ar tiem okupantu paliekām.

 13. krievini..jums tacu vienreiz japrot ka dzivio jus te…ISLAICIGI..NEGRIBI TE DZIVO T…TINIES UZ SAVU BAGATO KRIEVZEMI…SEIT BUS JARUNA ..LATVIESU VALODA…….

 14. Kāpēc nevar mācīt latviesu valodu katru dienu 2 stundas. Mes krievu laikā ta mācījāmies krievu valodu katru dienu 2 stundas ?

 15. Par Letas idiotismu, neizglītot;ibu Atbildēt

  Kas tie tadi krievvalod’īgie? Latvijā ir mazākumtautības, un tikai! Ko, vai Leta piebalso t.i. lej ūdeni uz krievijas impērisko valsts programmu “ruskij mir”? Vai idiotisms, žurnālistu neizglītotība vai arī apzināta rīcība, pretnostatot valsts nāciju iepretim kaut kādai tur “krievvalodīgo” nācijai?

 16. Po komuta vokzal plachit…

 17. VAI TAD,KRIEVIJAS SKOLAS LATVIESU BERNUS MACA LATVIESU VALODA.RUNA IR PAR KRIEVIJU.ARI TUR DZIVO LATVIESI.

 18. Nesaprotu,ko var nemties.Lai brauc uz savam saucajam majam un macas.Nezkapec Krievalodigie citas valstis necel traci un nepieprasa Krievu valodu.Jo tur ir oficala valoda un vini vinu ciena un macas.Tatad jasak domat kas notiek valdiba ja var celt tadu traci.

 19. Prieks, ka beidzot būs vienota valsts izglītības sistēma valsts valodā!

  Arī bērniem pēc tam nav jāmocās!!

 20. Ja DP rīkotos tikpat enerģisski kā pirms 16. marta, izolējot helsinkiešus un dažu vecu leģionāru, nebūtu problēmu.

 21. Krievi krieviski var mācīties no Keninsbergas rietumos līdz vlaģei vostokom – Vladivostokai austrumos,no Novaja zemļa ziemeļos līdz vlaģei kavkazom dienvidos.bet tas ir par maz ,jo krievijai robežas nebeidzas ne kur ,tā saka cars Putins.

 22. Privātskolās nav problēmas.

 23. Tikpat stundas cik jebkurai svesvalodai.Kas tur ko nesaprast.

Draugiem Facebook Twitter Google+