×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
18. marts, 2015
Drukāt

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs: Krima ir Ukraina (20)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Latvijas Republikas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs

Pirms gada līdz ar Krievijas īstenoto nelikumīgo Krimas pussalas okupāciju un aneksiju ir radikāli mainījusies visa drošības situācija Eiropā. Latvija, tāpat kā visa starptautiskā sabiedrība, nosodīja šādu Krievijas soli. Jau 2014. gada 17. martā Eiropas Savienības Ārlietu padomes sanāksmē Briselē tika lemts par pirmajām sankcijām pret Ukrainas un Krievijas amatpersonām, kuras bija atbildīgas par šo prettiesisko rīcību. Arī ANO Ģenerālā Asambleja 2014. gada 27. martā ar pārliecinošu balsu pārsvaru pieņēma rezolūciju par Ukrainas teritoriālo integritāti. Rezolūcija skaidri apliecina starptautiskās sabiedrības nosodījumu Krievijas agresijai pret Ukrainu. Tā arī apliecina saistības attiecībā uz Ukrainas suverenitātes, politiskās neatkarības, vienotības un tās teritoriālās integritātes saglabāšanu starptautiski atzītajās robežās.

Tāpat ES tā saucamo referendumu par Krimas pievienošanos Krievijai atzina par nelikumīgu, jo tas ir klajā pretrunā ar Ukrainas konstitūciju. Starptautiskā sabiedrība daudz dara, lai Krieviju atturētu no tālākas agresīvas rīcības. Taču ir skaidrs, ka starptautiskajai sabiedrībai jārīkojas aktīvāk, lai stabilizētu situāciju Austrumukrainā un nodrošinātu starptautisko tiesību principu atjaunošanu.

Vienlaikus jau ar ES 2014. gada 17. marta lēmumu Latvija līdz ar citām ES un pasaules valstīm ir likusi Krimas aneksijas neatzīšanas politikas pamatu. Piemēram, vienas no noteiktajām ES sankcijām ietver noteiktus finanšu ierobežojumus (finansēšana, finansiāla palīdzība, apdrošināšana, pārapdrošināšana) saistībā ar Krimas vai Sevastopoles izcelsmes preču importu ES. Savukārt saskaņā ar 2014. gada 31. jūlijā pieņemtajiem grozījumiem noteikts aizliegums jauniem ieguldījumiem saistībā ar infrastruktūru, transporta, telesakaru un enerģētikas, kā arī dabas resursu ieguves nozarēs Krimā un Sevastopolē. Eksporta aizliegums ir arī ar minētajām nozarēm saistītām svarīgām iekārtām un tehnoloģijām. Latvija un ES neatzīs Krimas aneksiju tik ilgi, kamēr Krima atkal nekļūs par pilnvērtīgu Ukrainas valsts daļu. Krima ir Ukraina.

Līdz ar Krimas okupāciju un aneksiju ir konstatēti masveidīgi cilvēktiesību pārkāpumi – Krievijas pilsonības uzspiešana, Ukrainas pilsoņu tiesību ierobežošana un sodīšana. Jaunais režīms no teritorijas izspiež Krievijai nelojālos iedzīvotājus un neatkarīgos medijus. Notiek Krimas vēsturisko pamatiedzīvotāju – tatāru – apspiešana un īpašumu masveida ekspropriācija. Latvija vairākkārt starptautiskajos forumos ir norādījusi uz nepieciešamību nodrošināt starptautisko atbalstu Krimas tatāriem. 2014. gada 30. augustā ES neformālajā ārlietu ministru sanāksmē Milānā es īpaši vērsu uzmanību uz nepieciešamību ES dalībvalstīm arī ANO un EDSO formātos regulāri iestāties par Krimas tatāru tiesībām. Latvijas prezidentūras laikā ES Padomē šī tēma tiek aktīvi atgādināta un aktualizēta praktiski visos sarunu formātos. Krievijas bruņoto spēku pieaugošā klātbūtne Krimā tiek demonstratīvi apliecināta, regulāri īstenojot militārās mācības. Piemēram, 2015. gada 12. martā Krievijas bruņotie spēki uzsākuši kārtējos provokatīvos manevrus, rīkojot vērienīgas raķešu artilērijas mācības Krimā, kas uzskatāms par klaju Ukrainas suverenitātes pārkāpumu.

Esmu pārliecināts, ka Ukrainai izdosies atjaunot savu teritoriālo vienotību. Latvija turpina atgādināt par prettiesisko Krimas aneksijas faktu visos starptautiskajos forumos.

Vēlos uzsvērt, ka Ukraina ar aizvadītajā gadā notikušajām prezidenta un parlamenta vēlēšanām ir skaidri definējusi savu izvēli. Ukraina ir nostiprinājusi Eiropas integrācijas kursu, kā arī radījusi būtisku pamatu reformu turpināšanai.

Ir nepieciešama vienota, daudz aktīvāka un atbalstošāka ES politika Ukrainai, lai sniegtu atbalstu demokrātisku reformu īstenošanai, kā arī dotu finansiālu ieguldījumu valsts atveseļošanā. Mēs turpināsim atbalsta politiku Ukrainai gan divpusēji, gan ES līmenī. Principi un patiesība ir stiprāki par viltu vai meliem. To spilgti pierādījusi mūsu pašu vēsture. Demokrātisko valstu vairākuma realizētā principiālā Baltijas aneksijas neatzīšanas politika veicināja Latvijas, Igaunijas un Lietuvas valstiskās neatkarības atjaunošanos 20. gadsimta 90. gadu sākumā.

Baltijas valstu okupācija bija ilgstošs 20. gadsimta negods starptautiskajām tiesībām un kārtībai, bet savukārt Krima 21. gadsimtā ir kļuvusi par trauksmes zvanu, par modinātāju civilizētajai un demokrātiskajai pasaulei.

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. zilais krima nav ukraina

 2. Ar Krieviju ir jāizlīgst un Krievijai jāatdot visa Ukraina. Ukraiņi paši nav mierā ar Porošenko un ši starptautiskā valdība neviesīs uzticību tai. Kāmēr daži karos ar Krieviju, Eiropas Savienība izirs pa vīlēm. TUR TIEM AUGSTIEM IERĒDŅIEM NOTEIKTU Latvijas vidējās algas, tad attiecības ar Krieviju tiktu sakārtotas ātri.Kaut mūsu pašu EP deputātiņiem noteikt aigas kaut 1500 eiras mēnesī, uzreiz sāks mazāk dirst un sāks vairāk domāt ar galvu!

 3. Informējat , ja rādīsiet pederastu . Jāsagatavo trauks kur apvemties.

 4. Kamēr Kosova nebūs Serbija – tikmēr Krima nebūs Ukraina.

 5. Krima NAV Ukraina un nekad tāda nav bijusi. Pievienošana Ukrainai no piedzēruša Hruščova bija pārpratums un kļūda. Nu loti kādam gribējās, lai arī Krimā būtu tas, kas tagad Ukrainas austrumos – karš un iznīcība. Bet Krimā neizskanēja neviens šāviens.

 6. Krima ir Ukraina! Abrene ir Latvija!

 7. atzisim ka krima ir tomer krievu.es piemiektu acis uz visu to rinkevica maigosanos ja vins butu tapat ar putam uz lupam cinijies par abrenes neatdosanu ,bet tagad izskatas ka atstrada sau partneru uzticibu. ta ir starptautiska banda kas atbalsta fasismu, bet tapatas bus jaatbild visiem agri vai velu un nepalidzes te abramsu brunas.

 8. Andrejs Bubinduss Atbildēt

  Tā saucamajam LR Ārlietu ministram Rinkēvi’cam atgādinu par prettiesisko Lībijas aneksijas faktu un Lībijas radikāļu bandu valdības atzīšanu

 9. Rinkēvič, tu laikam dzīvo uz citas planētas. To , ko jums tur, valdībai un saeimai diktē amerikāņu melīgie onkuļi vēl nenozīmē Latvijas iedzīvotāju viedokli! Neuzdrošinieties runāt visu vārdā, var slikti beigties! Jūs ar tiem ciniskajiem, melīgajiem uzurpatoriem variet skūpstīties un seksot, bet viedokli izteikt tikai savā, jau arī pilnīgi melīgajā, vārdā.
  Nekāda aneksija nebija un nav notikusi! Ja tu , ar saviem melnādainajiem draugiem, nezini lietas būtību, tad nežvadziniet tos melus pa pasauli, jau esiet bez tā pietiekami smieklīgi!
  Krievi izdarīja to, kas būtu jādara jebkurai sevi cienošai valstij! Nepieļāva genocīdu, fašismu, nacionālisma konfrontāciju un gala beigā karadarbību vienā reģionā kura iedzīvotāji izteica savu gribu!!!!
  Paldies par to Krievijai un Putina kungam personiski!

 10. Vai Katvija turpina šim atgādināt par prettiesisko homoseksualitātes daktu?

 11. lai kremlis ieliek par krimas gubernatoru kādu smuku zilo, un rinka sāks vel slavet aneksiju

 12. Par politisko farsu pie Brīvības pieminekļa galva nesāp?

 13. Bobitis rej-karavana iet.

Draugiem Facebook Twitter Google+