×
Mobilā versija
+2°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
17. marts, 2016
Drukāt

Krima ir un būs Ukraina. Divi gadi pēc viltus referenduma un pretlikumīgās aneksijas (15)

Foto - Scanpix/TASSFoto - Scanpix/TASS

Krievijas patvaļīgi izveidotais robežkontroles punkts Džankojā Ukrainai piederošajā Krimas apgabalā.

Šodien aprit divi gadi, kopš Krievija pretlikumīgi anektēja Krimu un Sevastopoli. Ar šo notikumu sākās Krievijas uzbrukums Ukrainas teritoriālajai nedalāmībai, un vairāku gadu desmitu laikā tas ir spilgtākais ANO Statūtu, starptautisko tiesību aktu un galveno dokumentu, kas nodrošina drošību Eiropā, piemēram, Helsinku Nobeiguma akta un Parīzes Hartas, pārkāpums.

Kopš tā brīža cilvēktiesību pārkāpumu skaits Krimā ir būtiski palielinājies. Krimas iedzīvotājiem tiek uzspiesta Krievijas pilsonība. Plaši tiek ziņots par ukraiņu un tatāru spīdzināšanu un pakļaušanu vardarbībai. Tiek apspiesta ukraiņu valoda, kā arī ierobežota plašsaziņas līdzekļu vārda brīvība. Gandrīz visi Ukrainas televīzijas kanāli ir bloķēti un aizstāti ar Krievijas kontrolētajiem kanāliem. Pretlikumīgi veiktā režisora Oļega Seņcova un aktīvista Aleksandra Koļčenko aizturēšana ir spilgts piemērs Krievijas īstenotajai vārda brīvības apspiešanai Krimā.

Visievainojamākā un visvairāk ietekmētā grupa Krimā joprojām ir Krimas tatāri – šīs tautas pagātnē netrūkst ciešanu un vajāšanu. Krievijas de facto iestāžu vajāšanas dēļ Krimas tatāru televīzijas stacija “ATR” bija spiesta pārcelties uz Kijevu. Krimas tatāru valodas lietošana tiek ierobežota. Krimas tatārus vajā un patvaļīgi arestē par šķietamu dalību teroristu organizācijās. Krievijas ieceltais Krimas prokurors nesen ir pieprasījis Medžlisa, 1991. gadā izveidotās Krimas tatāru tautas sabiedriskās izpildinstitūcijas, darbības aizliegumu ar mērķi pasludināt to par ekstrēmistu organizāciju. Bieži tiek ziņots par arvien jauniem vārda un uzskatu brīvības, kā arī ticības brīvības tiesību pārkāpumiem. Īpaši satraucoši ir ziņojumi par piespiedu pazušanām un slepkavībām, par kuru izdarīšanu aizdomās tiek turētas Krievijas de facto iestādes.

Krima nav aizmirsta. Krievijai jāuzņemas atbildība par nodarīto. Krimas tatāriem un citiem Krimas iedzīvotājiem, kurus ir skārusi Krievijas īstenotā apspiešanas politika, nepieciešams atbalsts.

Pieminot Krimas pretlikumīgās aneksijas gadadienu, mēs vēlreiz apliecinām mūsu nezūdošo atbalstu Ukrainas teritoriālajai nedalāmībai un suverenitātei visā tās teritorijā. ES īstenotā Krimas aneksijas neatzīšanas politika ir skaidrākais un efektīvākais mūsu atbalsta izrādīšanas veids. ES ir ieviesusi produktu, kas tiek ražoti Krimā, importa aizliegumu, tā ir arī aizliegusi ieguldījumu veikšanu un noteiktas kategorijas preču un pakalpojumu eksportu uz Krimu. ES sankcijas jo īpaši skar Krievijas uzņēmumus, kas darbojas Krimā; sešdesmit personām, kuras ir iesaistītas šo teritoriju pretlikumīgajā aneksijā, ir liegta ieceļošana ES un to aktīvi ES ir iesaldēti.

Tomēr mēs nedrīkstam zaudēt modrību. Sadarbojoties ar citām valstīm, kas ir sekojušas ES paraugam, piemēram, Norvēģiju, Islandi, ASV, Kanādu, Austrāliju u. c., mums pastāvīgi un nepārprotami jāapliecina nelokāma starptautisko tiesību aktu un Eiropas drošības pamatprincipu ievērošana. Ja Krievijas darbības paliktu nesodītas, mēs ļautu vaļu vēl lielākai nestabilitātei un starptautisko tiesību aktu ignorēšanai, jo nākamos agresorus vairs nebaidītu šādas rīcības sekas. Tādējādi ES Krimas aneksijas neatzīšanas politika un sankcijas regulāri jāpārskata, lai nepieļautu nepilnības, novērstu iespējas tās apiet un pārliecinātos, ka tās efektīvi darbojas. Sankcijas turpināsies tik ilgi, cik ilgi turpināsies pretlikumīgā Krimas aneksija.

 

Edgars Rinkēvičs, Latvijas Republikas ārlietu ministrs,

Kristians Jensens, Dānijas Karalistes ārlietu ministrs,

Marina Kaljuranda, Igaunijas Republikas ārlietu ministre,

Timo Soini, Somijas ārlietu ministrs,

Lins Linkevičs, Lietuvas Republikas ārlietu ministrs,

Margota Valstrēma, Zviedrijas Karalistes ārlietu ministre

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Labi ka vēl Krievija paspēja izglābt Krimu, citādi tā būtu bankrotējusi ka Ukraina

 2. :)))))))))))))

 3. nu tad vajag pieteikt karu krievijai ,bet ja nav duhas tad nav ko gaudot. putina kungs ir super lielvalsts prezidents unkrieviju neviens nav uzvarejis. slava krievu ierocu spekam.

 4. Kaut kā uzvēdīja padomu laika propagandas smārds. Diez vai ”nabaga” tatāriem labāk dzīvojās Ukrainas Krimā. Krievi vismaz tatāru valodu par 1 no 3 valsts valodām Krimā noteica. Ak, jā tatāri ukraiņu laikos varēja patvaļīgi sagrābt ”senču” zemes.

  • Krimas tatāru radinieks Atbildēt

   Kāpēc krievu okupanti tatāriem uzspiež krievu valodu ieviešot krievu valodu kā oficiālu valsts valodu?
   Kāpēc okupētajā Krimā, kur it kā tatāru valodai ir valsts valodas statuss – ielu uzrakstu nav tatāru valodā, televīzijas nav tatāru valodā, radio nav tatāru valodā, skolu nav tatāru valodā. Kāpēc krievu okupanti okupētajā Krimā īsteno rusifikācijas politiku? Kāpēc krievu okupanti okupētajā Krimā slepkavo tatārus un ukraiņus?
   Un tatāriem dzīvojās labāk kopā ar ukraiņiem. Ukraiņi pret tatāriem neveica genocīdu, bet krievu okupanti veic.

   • Latvietis Krima tataru radiniekam Atbildēt

    Svaks radinieks- ja nezini par tataru TV Krima,saucas kanals Milet, izdod avizes tataru valoda.Valsts valoda visa Krievija ir krievu valoda,Krima jau divus gadus ir Krievijas teritorija.Kada bija tataru dzive Ua laika var teikt ka ukraina tatarus izmantoja politiskas speles, nekadu neatkaribu tatariem nedeva.

 5. Хорошая агитка, только очень уж прямолинейная и однобокая. Взрослые же люди, но такие наивные. Господа, мечтать не вредно!

 6. Krievu okupanti un kolonisti – vācieties ārā no Ukrainas un Krimas, no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Gruzijas, Čečenijas, Sibīrijas, Japānas un citām valstīm un zemēm!

  • Господин учитель, вы бы поосторжней в своих оценках. А то как то хочется усомниться в ваших профессиональных качествах. Чему ж вы детей то учите, ненависти?!

 7. Sadu murgojumu par Krimu var uzrakstit tikai loti slimi cilveki ,protams uz pasutijumu.Krima nav bijusi Ukrainas ,ka Kijeva veda valsts politiku Krima, ta bija koloniala politika. Par gadiem nezaleznosti iznicinaja visu lausaimniecibu ar rupniecibu.Visur kliedzaka Krima nevar sevi uzturet,vajaga dotacijas no Kijevas,protams ,visu ko var sagrabt sagrab ,pec tam atdod kripatas no kunga maka.Tatari tagad ir jau par 1944 g.reabiliteti, sanem valsts izmaksas.Krima valsts valodas-krievu- ukrainu-tataru.Saja jautajuma problemas ir Dzamilovam, atnema dolaru siliti.Visa blokades ir cietusas fiasko.Uzcels tiltu, vis bus OK!

  • Krimas okupētāja nacistiskā krievija nekādu tiltu neuzcels! krievijai draud bankrots, naudas nav, Sīrijā krievu armija dabūja pa purnu un bēg prom, ar naftu un gāzi aplauziens, aplauziens arī Austrumukrainā. Drīzi Krima atgriezīsies Ukrainas sastāvā, bet bez krievu okupantiem un bez krievu okupantu karabāzēm.

Draugiem Facebook Twitter Google+