×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
29. marts, 2014
Drukāt

Krimas tatāri paziņo par nacionālās autonomijas veidošanu (8)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Krimas tatāru tautas padomes Medžlisa priekšsēdētājs Refats Čubarovs sestdien, 29.martā, Krimas pilsētā Bahčisarajā notiekošajā tautas sapulcē paziņoja par nacionālās autonomijas izveides uzsākšanu tautas vēsturiskajā teritorijā Krimā.

“Krimas tatāri kā Krimas pamata tauta grib izmantot savas pašnoteikšanās tiesības atbilstoši ANO deklarācijai par pamatiedzīvotāju tiesībām uz pašnoteikšanos. Mēs paziņojam par politisku un tiesisku procedūru uzsākšanu Krimas tatāru tautas nacionāli teritoriālas autonomijas izveidei vēsturiskajā teritorijā – Krimā,” paziņoja Čubarovs.

Bahčisarajā sestdien notiek Krimas tatāru tautas sapulces ārkārtas sesija Krimā esošās situācijas apspriešanai, tajā piedalās arī Tatarstānas prezidents Rustams Minnihanovs un Krievijas muftiju padomes vadītājs Ravils Gainutdinovs.

Jau vēstīts, ka Krievija kopš februāra beigām okupējusi Ukrainai piederošo Krimas pussalu.

Krievijas parlaments pagājušajā nedēļā ratificēja “līgumu” par Krimas aneksiju, un Putins parakstīja attiecīgu likumu par Ukrainai piederošās pussalas uzņemšanu Krievijas sastāvā.

Starptautiskā sabiedrība ir asi nosodījusi Maskavas rīcību un atteikusies atzīt Krimas aneksiju.

Krimā dzīvo ap 300 000 tatāru, kuri veido 12% līdz 15% no pussalas iedzīvotājiem.

Krimas tatāri boikotēja “referendumu” par pussalas pievienošanu Krievijai.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

  1. Nepūt te pīlītes! Palasi labāk padomju enciklopēdiju un tur tu uzzināsi, ka jau 15. gadsimtā Krimas tatāriem bija sava valsts – Krimas haniste. Krievija uz 70 gadiem okupēja Krimu 1783. gadā, bet turki un franči viņus no turienes padzina 1856. gadā pēc Krimas kara. Tālāk, ja palasīsi padomju arhīvus, tad uzzināsi, ka 1921. gadā Ļeņins un boļševiki nodibināja Krimas autonomo PSR. Vai tev liekas, ka autonomo republiku nodibināja priekš krieviem, vai tomēr priekš Krimas tatāriem, kuri tur dzīvoja jau gadsimtiem. Tā ka nejauc Krimas tatārus un viņu zemi ar tiem, kuri dzīvo Sibīrijā, jo Staļins deportēja daudzas tautas, bet krievi pēc tam ievācās viņu zemēs. Līdzīgi, kā Baltijas valstīs. Tā ka nevajag te melot!

  2. Tatāriem ir sava valsts,ko izveidoja Staļina laikā ,Tatarstana kur dzīvo tatāru tauta.Kara laikā šie loti cītīgi sadarbojās ar okupantiem(vāciešiem) Krimā.Vācu arhīvos tas ir atspoguļots.Tāpēc viņi tika izsūtīti no Krimas uz savu entisko dzimteni Tatarstanu.Bet tur ir jāstrāda pašiem,ko šitā tauta ne visai grib un tur ir diezgan auksti ziemā -30.Bet Krimā ir silts un var eksplotēt tur dzīvojošos ukraiņus un krievus,ko šie cītigi dara.

  3. Ļoti labs gājiens. Cīnās pret krievu fašistiskajiem okupantiem ar viņu pašu ieročiem!

  4. Cik zināms Krievjā Krimas tatāri un Pievolgas vācieši netika reabilitēti un tatāri bez tiesībām atgriezties Krimā. Tālākais jau izejot no Staļina rīkojuma…tas laikam nav atcelts?p

  5. Nu malači!!! Izturību,veiksmi JUMS.

  6. Lai tatāriem veicas! Novēlu veiksmi arī visām krievu apspiestajām tautam — baškīriem, burjatiem, čečeņiem, dagestāniešiem, ingušiem, kabardiešiem, kalmikiem, karēliešiem, čerkesiešiem, jakutiem, mariiem, mordoviešiem, osetiešiem, tatāriem un udmurtiem.

  7. Krima ir sena tatāru teritorija. No 15. – 18. gadsimtam tur bija tatāru valsts. 1783. gadā Krievija sagrābjKrimu un valda tur 70 gadus, bet 1853. -56.g. seko Krimas karš un Krievija Krimu zaudē. 1921.g. pēc boļševiku apvērsuma izveidoja Krimas autonomo PSR. Pat boļševiku vadonis Ļeņins respektēja Krimas tatāru tiesības un 1954. gadā Krimu iekļāva Ukrainas sastāvā, kā atsevišķu nacionālu apgabalu. Kā redziet, arī vēsturiski Krievijai nav nekādu tiesību uz Krimu, kā to deklarē Putins. Problēma ir pavisam citur. Krimas tatāri ir kļuvuši par minoritāti savā teritorijā. Viņu skaits ir ap 300 tūkstošiem, tikpat daudz tur ir ukraiņi, bet krievi – atbrīvotāji ir 1,5 miljoni, kas tur ieceļojuši pamatā pēc 2. pasaules kara. Jo tatārus gandrīz visus Staļins deportēja no Krimas. Krima ir uzskatāms šodienas piemērs, ko dara Krievija, ja pamattauta savā teritorijā kļūst par minoritāti. Krievijā tiek izspēlēta “tautiešu aizsardzības” kārts un teritorija ar militāristu palīdzību tiek anektēta.

Draugiem Facebook Twitter Google+