Latvijā
Sabiedrība

Kriminālprocess pret direktoru Boķi1


Juris Boķis noliedz, ka būtu veicis vardarbību pret bērniem.
Juris Boķis noliedz, ka būtu veicis vardarbību pret bērniem.
Foto no lsm.lv

Stāstam par bērnunamu “Līkumi” un tā nu jau atstādināto direktoru Juri Boķi ir gara priekšvēsture, kas rezultējusies kriminālprocesā pret viņu.

Šā gada 27. februārī Zemgales apgabaltiesa J. Boķi atbrīvoja no apcietinājuma. Kā ziņoja LETA, atsaucoties uz zvērināto advokāti Jeļenu Kvjatkovsku, viņam tikuši saglabāti pārējie drošības līdzekļi – aizliegums ieņemt noteiktu amatu, aizliegums pamest valsti un pienākums uzturēties dzīvesvietā. J. Boķim iepriekš tika piemērots apcietinājums, jo izmeklētāji tika secinājuši, ka Boķa rīcībā saskatāma pretdarbība, kas varētu kaitēt patiesības noskaidrošanai kriminālprocesā. Līdz ar aizturēšanu Boķim policijas iecirknī bija radušās veselības problēmas.

Krimināllieta par iespējamo vardarbību ierosināta jau 2015. gadā pēc diviem Krimināllikuma pantiem. Lietā esot identificēti vairāki cietušie. J. Boķis tiek turēts aizdomās par dienesta pilnvaru pārsniegšanu, kas saistītas ar vardarbību, kā arī par valsts amatpersonas bezdarbību. Par pirmo pārkāpumu var draudēt brīvības atņemšana līdz pieciem gadiem, bet par bezdarbību – līdz trim gadiem, taču iespējami arī citi sodi. Vairāk nekā divus gadus kriminālprocesā nenotika nekāda virzība, līdz to no Jēkabpils policijas iecirkņa pārņēma Valsts policijas Zemgales rajona pārvalde Jelgavā, ziņo LETA.

Bērnunams “Līkumi”, kuru vadīja J. Boķis, tagad ir reorganizēts un kļuvis par ģimenes atbalsta centru “Saulstari”. Šā gada janvāra beigās Salas novada domes ārkārtas sēdē J. Boķi atstādināja no amata.

2015. gada jūnijā aģentūra LETA vēstīja, ka Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) gadu gaitā bērnunama “Līkumi” direktora Jura Boķa darbībā ir konstatējusi nepedagoģisku rīcību pret audzēkņiem, tomēr direktors inspekcijas ieteikumus toreiz esot ņēmis vērā un labojies. VBTAI Bērnu tiesību aizsardzības departamenta direktore Inga Millere pirms trim gadiem skaidroja, ka Boķis esot bijis “paskarbs” savos izteikumos pret jauniešiem, kuriem bijušas problēmas ar iekšējo noteikumu ievērošanu, kuri lietojuši alkoholu un izvairījušies no izglītības iestāžu apmeklēšanas. Departamenta direktore uzsvēra, ka šāda izturēšanās nav pieņemama un arī pats Boķis to esot ņēmis vērā. Tajā pašā laikā ar bērnunama audzēkņiem, kuri noteikumus nepārkāpjot, Boķim problēmas nav bijušas. Millere arī stāstīja, ka “Līkumu” vadītājs pat naktī un brīvdienās ar mašīnu ir devies pakaļ audzēkņiem, kuri aizklīduši no bērnunama, jo šie bērni tomēr ir direktora atbildība. I. Millere gan piebildusi, ka ar audzināšanu būtu jānodarbojas audzinātājam, bet iestādes direktoram būtu jāpilda administratīvie uzdevumi.

Publiskā skaidrošanās par notiekošo bērnunamā “Līkumi” sākās 2015. gada pavasarī. Tiesībsargs Juris Jansons paziņoja, ka birojs sagatavojis Ģenerālprokuratūrai plašu materiālu par pārkāpumiem šajā bērnunamā – darbinieku psihoemocionālu un fizisku vardarbību pret bērniem. Tiesībsarga birojs pirms trim gadiem vēstīja, ka eksperti bija veikuši apjomīgu izpēti par bērnu tiesību ievērošanu bērnunamos, monitoringa vizītēs apmeklējot 21 šādu institūciju. Dati uzrādījuši ilgstošu un sistēmisku problēmu, kurā bez vecāku gādības palikuša un institucionālā aprūpē nonākuša bērna dzīve tiek salauzta, turklāt par to dāsni tiek maksāts no valsts un pašvaldības budžeta. Skaudrus faktus atklāja arī no internātskolām un psihoneiroloģiskajām slimnīcām iegūtā informācija. 2015. gada martā tiesībsargs J. Jansons pauda viedokli, ka nomainīšanu būtu pelnījusi lielākā daļa pārbaudīto bērnunamu vadītāju, jo viņi nenodrošina kvalitatīvas rūpes par viņiem uzticētajiem bērniem. Tiesībsargs toreiz sacīja, ka pirmajam savu vietu būtu jāpamet bērnunama “Līkumi” direktoram Jurim Boķim.

VBTAI pārstāve I. Millere, atsaucoties uz Jansona paziņojumu, ka “Līkumos” atklāta arī darbinieku fiziska vardarbība pret bērniem, toreiz gan norādīja, ka šādus pārkāpumus inspekcija savās pārbaudēs nav konstatējusi. Tāpat arī visas sūdzības tikušas saņemtas tieši par pašu Boķi, ne kādu citu darbinieku. Inspekcijā sūdzējušies tie jaunieši, kuriem ar Boķi radušies konflikti par alkohola lietošanu, noteikumu neievērošanu un izglītības iestādes neapmeklēšanu.

Pats J. Boķis toreiz noliedza, ka būtu veicis viņam inkriminētos pārkāpumus.

 

LA.lv