×
Mobilā versija
Brīdinājums +25°C
Vineta, Oļegs
Piektdiena, 17. augusts, 2018
12. jūlijs, 2017
Drukāt

Kriminologs: Ivana pazušanas gadījumu raksturo divas iezīmes (34)

Andrejs Vilks. Foto - LETAAndrejs Vilks. Foto - LETA

Liepājas pusē pazudušā zēna gadījums turpmāk sabiedrību varētu aktivizēt reaģēšanai uz aizdomīgām situācijām, kurās nokļuvuši bērni, uzskata Rīgas Stradiņa universitātes Juridiskās fakultātes dekāns, bijušais Kriminoloģisko pētījumu centra vadītājs Andrejs Vilks.

Eksperts uzsvēra divas iezīmes, kas raksturo šo gadījumu, proti, vecāku nepieskatīts piecgadīgs bērns pārvietojas pa ielu un ar sabiedrisko transportu, savukārt apkārtējie pieaugušie tam nepievērš uzmanību. Tajā pašā laikā tūkstošiem cilvēku brīvprātīgi devās palīdzēt policijai meklēt pazudušo zēnu.

“Zēna pazušana zināmā mērā fokusē sabiedrībā nozīmīgas problēmas. Zēns pārvietojās viens pa ielām un ar sabiedrisko transportu, un neviens sabiedrības loceklis nepievērsa tam uzmanību. Tajā pašā laikā, kad zēns jau pazudis, cita sabiedrības daļa izteikti aktīvi cenšas palīdzēt puikas atrašanā. Šī robežšķirtne ir ļoti kontrastējoša,” uzsvēra Vilks.

Viņaprāt, minētais kontrasts skaidrojams ar to, ka valstī kopumā nepastāv normālas morālas tikumiskās normas. Valstiskā līmenī institucionālais nodrošinājums bērnu tiesību aizsardzībā varētu būt pietiekams, taču bažas rada tā piemērošana reālajā dzīvē, sacīja pētnieks, piebilstot, ka šī atšķirība skaidrojama ar to, ka sociālekonomiskā situācija Rietumeiropā ir pietiekami konstanta un stabila, taču bijušajās padomju valstīs pēc neatkarības atgūšanas attīstība bijusi nevienmērīga un nestabila. Tas nosakot sabiedrības noslāņošanos, līdz ar to veicinot dažādu vērtību uztveri sabiedrībā un pieejas problēmu saskatīšanā attiecībā arī uz bērniem.

“Sociālajās grupās ir izteikta dezorganizētība, jo katrs atrod veidus, kā izdzīvot pēc saviem ieskatiem, un katram ir savi mērķi un uzstādījumi. Vienotas politikas veidošanā valsts atbalsts bērniem ir nepietiekams,” uzsvēra Vilks.

Viņš akcentēja, ka Liepājas zēna gadījums attēlo kopīgo saasināto situāciju ar bērnu tiesību aizsardzību un viņu stāvokli Latvijā. Bērns praktiski netiek uzskatīts par vērtību un Latvijas nākotni, tas vairāk paliek vecāku ziņā. “Taču vecāki ir dažādi. Man nav precīzas informācijas par Ivana ģimenes apstākļiem, taču šis gadījums varētu liecināt par to, ka nav bijušas normālas emocionāli psihiskās attiecības un gādība par šo bērnu, kurš viens pats spēj klīst apkārt bez pieaugušo uzraudzības,” norādīja eksperts.

Viņš gan aicināja sabiedrību uzmanīgi lietot terminu “nelabvēlīga ģimene”, jo ne vienmēr pie šādas kategorijas pieskaitāmas ģimenes, kurām trūkst naudas bērnu uzturēšanai. “Pastāv, protams, ģimenes, kurās bērni netiek izglītoti, netiek mīlēti, mitinās kriminālajā subkultūrā. Tajā pašā laikā ir ģimenes, kurām trūkst materiālo resursu, taču ģimenē valda normālas attiecības un atbildība par bērnu nākotni,” uzsvēra Vilks.

Ņemot vērā minēto, Vilks uzskata, ka aktīvākajai sabiedrības daļai šis bērna pazušanas gadījums varētu būt motivējošs faktors, lai turpmāk reaģētu uz kādām aizdomīgām situācijām, kurās iesaistīti bērni.

Jau ziņots, ka Liepājas pusē policija un brīvprātīgie desmit dienas meklēja bezvēsts pazudušu piecus gadus vecu zēnu, kurš no savas dzīvesvietas Liepājā, Pāvilostas ielā, bija izgājis 1.jūlijā ap plkst.8.30. Policija bija noskaidrojusi, ka puika viens pats, visticamāk, sajaucot pieturvietas, aizbraucis ar autobusu Grobiņas virzienā.

Vakar vakarā pazudušais zēns tika atrasts miris Grobiņas novada Dubeņos meža masīvā brikšņos. Pēc policijas sniegtās informācijas, šobrīd viss liecina, ka pareiza bijusi iepriekš izvirzītā versija par to, ka bērns varētu būt klīdis viens un apmaldījies.

Pievienot komentāru

Komentāri (34)

 1. Neviens neko neraksta par Ivana tēvu. Ne jau eņģelis apaugļoja Ivana māti. Kāpēc vīrietim neprasa atbildību par bērna audzināšanu? Tikai normālā ģimenē, kurā ir tēvs un māte, izaug labi bērni. Tad jau musulmaņu ģimenes ir labākas, kā Latvijas ģimenes. Musulmaņi mīl bērnus, mūsmāju vīrieši nerūpējas par bērniem.

  • Nemelo. Tēviem, kas grib audzināt savus bērnus, visbiežāk to neļauj darīt ar feminismu saindētas nelietīgas mātes.

 2. nevajag visu sabiedrību identificēt ar biomasu. Vecākiem piespiedu darbs mūža garumā. Viņi bija tajā mežā meklēt SAVU bērnu???????????????????????????????????????????????????

 3. debiloidu aizdomiibas prevalee Atbildēt

  “Ņemot vērā minēto, Vilks uzskata, ka aktīvākajai sabiedrības daļai šis bērna pazušanas gadījums varētu būt motivējošs faktors, lai turpmāk reaģētu uz kādām aizdomīgām situācijām, kurās iesaistīti bērni.”

 4. Par sabiedrības attieksmi: šodien katrs sabiedrības loceklis zina, ka nedrīkst otra bērnam ne aizrādīt, ne svešu bērnu izprašņāt, jo interese tiks iztulkota kā tiesību pārkāpums un viens otrs ir pat notiesāts, jo gribējis atturēt no palaidnībām.
  Kad mēs augām tā nebija. Mani vecāki bērnībā piesacīja visiem kaimiņiem, ja redzat, ka bērni dara blēņas, sabariet un ziņojiet mums. Vietējie tā arī darīja. Tagad viss notiek ačgārni. Atliek tikai meklēt vainīgos, kad jau notikusi nelaime.

 5. Manus komentārus izdzēš, jo es jau visu nedēļu policijas kungam norādīju, ka puika jāmeklē mežā, ne Liepājā. Redzot video kamerā puiku autobusa pieturā, skaidrs, ka nolēmis izbraukt no Liepājas. Kāpēc nepieņēmāt manu versiju, kurā norādīju, ka puikam vajadzīga steidzama palīdzība. Vai tad no šīs autobusu pieturas daudz autobusi izbrauc? Nē, visi muļļājās pa Liepāju, kamēr puika, nespēkā, odu nokosts guļ mežā.

  • Diemžēl jau pirmajā naktī mežā bērna dzīvība izdzisa ķermeņa atdzišanas dēļ. Izlasiet Elvitas teikto lapā domātājs lv

 6. Vai Dubeņos visi ciema iemītnieki dzīvo mucās un pa spundu barojas kā var nepamanīt mazu bērnu arī autobusa pasažieri un šoferia kaut kāds absurds!

 7. Es nekādi nevaru saprast,kāpēc bērns nevērsās pie cilvēkiem,bet gāja mežā.Lai tur apmaldītos?Ja jau māte teica,ka viņš ir,, patstāvīgs,,tad šo es nevaru saprast,kaut nošaujiet.

 8. Visvainīgākā visā šajā lietā ir mamma un tēvs, ja tāds vispār dzīvo kopā ar ģimeni. Puisēns izskrien no mājas no rīta un mamma bez uztraukumiem dzīvo gandrīz 2-as dienas un neliekas traucēties. Un tagad liekam svecītes….
  Paldies visiem, kas meklēja. Fantastiski cilvēki.

 9. Tur pasu vecaku vaina un viss ka vini nevar bernu pieskatit.

 10. Nevainojiet NEVIENU citu kā VIENĪGI ĢIMENI!!! Galu galā – KAS NOTIEK??? Nevarēju nobrīnīties – NEVIENS meklēšanas laikā nerunā par ĢIMENI, to pat gandrīz NEPIEMIN!?? Kāda SABIEDRĪBA ATKAL PIE VISA VAINĪGA??? POLICIJA un BRUŅOTIE SPĒKI bija sava uzdevuma augstumos VISU LAIKU! PALDIES VIŅIEM!!! Vienīgais iebildums pret autobusa šoferi – vai NESAPRATA UN NEREDZĒJA, KA TIK MAZS BĒRNS IR VIENS????????????????

  • šmucūdens > neģimene Atbildēt

   LABĀK BŪTU PAKLUSĒJUSI – LAI KAUT TAVUS RADUS TAVI IZTEICIENI RIKOSHETĀ NEĶJER .
   – Gan jau parādnieku-dzintaru …… pilna spektra nelatviešu iznīcinātāju ģimenes
   gan jau … Dieva priekšā norēķināsies .

 11. Palasiet lūdzu manā.FB lapā ,kā uz manu rīcību”aizdomīgā gadījumā ar mazu bērnu”reaģē viena sabiedrības daļa.Nosodījums.
  Man prieks,ka vairums komentētāju tomēr atbalsta manu rīcību.
  Es atsakos saprast,kā autobusa šoferis Dubeņos varēja izsēdināt mazu bērnu nepamanot,ka viņš ir viens.
  Gribētos ticēt ,ka šis skumjais gadījums salauzīs vienaldzības bruņas,kurās daudziem ir tik ērti dzīvot.

  • Ko nozīmē “izsēdināja”? Šoferis pēc pasažieru izkāpšanas palūkojas, vai kāds vēl nav palicis salonā. Ja viņš būtu pavēlējis puikam vākties ārā no autobusa, tad varētu runāt par izsēdināšanu.

 12. Tādu kā boss komentāri parāda, kādi lopi esam……l

 13. Kaut viens no gudrajiem komentētājiem,aizdomājās,ko pārdzīvoja mazais zēns,nomirstot no slāpēm un bada,šausmīgi,piesaukt šeit nacionalitāti,lai mūžīgs miers mazajai dvēselītei tajā saulē…

 14. Tik tiešām , divas svarīgas iezīmes,lai cik nožēlojami tas arī nebūtu.
  1. Novērst sabiedrības uzmanību no daudz būtiskākām lietām,kas tajā pat laikā tiek virzītas un skars visu sabiedrību.
  2. Lai ar , visā pasaulē sasmērējušos, juvinālās justīcijas smirdīgo degunu varētu rakāties pa ģimenēm un, tēlojot nevainīgus jēriņus,savākt bērnus.
  Plaši pielietota prakse trešajās valstīs.

 15. Kpc cietumnieks? Vrb gluzi otradi butu izaudzis jauks un gadigs cilveks. Vins jau nevienam neko nenodarija,nenozaga lai izdzivotu… vins vnk aizbega un apmaldijas jo zinaja ka majas nevienam nav vajadzigs 🙁

 16. Par līdzcilvēku vienaldzību piekrītu. Diezin cik šobrīd saldā miegā guļ autobusu šoferis, kurš vienaldzīgi izsēdināja puiku no autobusa. Kāpēc netika paziņot ātrāk no paša šofera puses, ka puika ir ticis atvests uz pilsētu.

  • Šoferis labāk nebūtu runājis, tagad pateica un sev tik nepatikšanas sagādāja. Būtu teicis ka neko aizdomīgu nemanīja un viss. Tagad būs jezga.

 17. >Varbūt nevietā! Šoreiz tavs komentārs tiešām nevietā

 18. Loti piekritu sim skaidrojumam.

 19. Nepiekrītu, ka visā tikai vainot valsti. Pirmkārt šī ir vecāku atbildība par savu bērnu, neatkarīgi no materiālās situācijas ģimenē.Ģimene!!

 20. Man šis notikums asociējas ar valsts varas vienaldzību pret parastajiem iedzīvotājiem!

  • Kur Jūs redzat valsts vienaldzību? Cik dienas puika tika meklēts? Policija, bruņotie spēki… ko vēl valsts varēja darīt? Atņemtu bērnu vecākiem kā Lielbritānijā bez ceremonijām, lai atkal visi varētu bļaut, ka Valsts neļauj bērnam augt ģimenē…?

 21. Tagad analizē sabiedrību, vecākus, attiecības ģimenē ……….. fū !!! Analizējiet policijas darbu – tādi cilvēkresursi, tāda brīvprātīgo atsaucība – super ! Un tas viss nepareizā virzienā. Neprofesionāli.

 22. Kamēr pērkons negrandēs, zemnieks, t.i., latvijci krustu nepārmetīs.

 23. Visa valsts meklē vienu piecgadīgu zēnu… Tas man atsauc atmiņā 1949. gadu, kad mazus zīdaiņus iemeta lopu vagonos un izsūtīja uz Sibīriju nomiršanai badā un aukstumā. Toreiz nevienam nepacēlās roka aizstāvībai…

 24. Loti logisks un sakarigs komentars Andreja Vilka par tam sabiedribas zemajam moreales un tikumibas normalm, kas tka okupantu varas laikaa radiitas. Tiesi taada ari ir Latvijas sabiedriba – vienaldziga, rupja un naidiiga viens pret otru, kad nu suu sasmeelushies mutee tad nu gan visi skrien, kjer un graabij, bet pirms tam, lai veiktu profilaksi, visiem pie kaajas, visi gudri lej no diivaaniem internetaa. Skumja prakse tikai liek cilvekiem pamosties no letargiskaa miega.
  Andrejs Vilks ir loti gudrs viirs, ieklausieties vinjaa un uzlabojiet sistemu, atticigaas valsts iestaades.

Draugiem Facebook Twitter Google+