×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.2°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
29. augusts, 2013
Drukāt

Kristapa Epnera mākslas maratons 


ReklāmfotoReklāmfoto

Laikmetīgās mākslas centrā “kim?” no 16. augusta skatāma multimediju mākslinieka Kristapa Epnera personālizstāde. Tās centrā video ierastu un attēlu darbu grupa – instalācija bez vienota nosaukuma. Izstādē apskatāmi arī citi mākslinieka darbi. 


 

Kādā ierakstā redzams autors, skrienot maratonu pilsētas ielās, otrā viņš dokumentējis sagatavošanos tai ar galvai piestiprinātu kameru. Attēli ir ekrānšāviņi no video materiāliem, tajos redzamas ainavas, kādas paveras skrējējam treniņu laikā. Ar video materiāliem notikušas tikai nepieciešamākās manipulācijas, atsakoties no montāžas, īpaša kadrējuma un attēla apstrādes. Tādēļ tie ir vairākas stundas un pat diennaktis gari. Skatītājam ir iespēja pieslēgties mākslinieka sportista pieredzei dažādās epizodēs. “Es skrienu gandrīz katru dienu. Galvenokārt vienatnē, reizēm ar draugu, vienmēr ar video kameru. Tas ir laiks, kas pieder tikai man. Daudzi reisi ir diezgan līdzīgi, bet tie nekad nav vienādi,” tā savu sportisko un māksliniecisko aizraušanos raksturo K. Epners.

Mākslas kritiķis Vilnis Vējš par Kristapa darbiem sacījis: “Maratons kā sportista paša izvēlēts mērķis sasaucas ar Kristapa Epnera brīvo izvēli – darba tēmu un formu. Pakļaujot radošo izpausmi fiziskas aktivitātes nosacījumiem, tiek aktualizēti jautājumi, kas saistīti ar cilvēka iekšējo resursu ekonomiju, izmantošanas lietderību un mērķtiecību; ar žestiem un to pasniegšanas veidu, jo tā fiziskā slodze un piepūle, kas nepieciešama maratona veikšanai, nepieļauj, ka mākslas darba modelis (autors) izskatītos skaistāk, pozētu, izpildītu liekas kustības kameras priekšā. Īpaši tas manāms, tuvojoties spēku izsīkuma robežai.

Skrējēja skatiens nemēdz kavēties pie skaistām ainavām un izlaist mazāk glītās, un caur to Kristapa Epnera lakoniskais darbs ir izaicinājums skatītāja empātijai, vēlmei iepazīt pieredzi, kas, iespējams, stipri atšķiras no pierastās izstāžu zāļu realitātes.”

K. Epners ir multimediju mākslinieks, kurš galvenokārt strādā ar video, instalāciju mākslu un fotogrāfiju. Viņa vārds pazīstams arī ārpus Latvijas robežām, pēdējo aktuālo projektu vidū minama dalība izstādēs “Canvascollectie” un “Confining Spaces” Beļģijā. Kristapa Epnera darbi iekļauti “Noass” Latvijas video mākslas arhīvā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+