×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
27. augusts, 2012
Drukāt

Kritizē principa “nauda seko bērnam” ieviešanu

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) kritizē principa “nauda seko bērnam” ieviešanu bērnudārzu rindu likvidēšanai, kā to iecerējusi valdība, ja šī nauda būs jādala no pašvaldību budžeta, aģentūrai BNS atzina savienības līderis Andris Jaunsleinis.

Princips “nauda seko bērnam” paredz, ka pašvaldības finansējums par viena bērna uzturēšanu bērnudārzā sekotu bērnam uz vecāku izvēlēto privāto vai pašvaldības bērnudārzu. Valdības komiteja pirmdien apstiprināja rīcības plāna projektu “Ģimenes valsts politikas pamatnostādnēm 2011.–2017.gadam”, kas paredz šo principu ieviest nākamā gada beigās.

“Nezinu, kas ir domāts ar terminu “nauda seko bērnam” bērnudārzā. Vai to izdala valsts? Runa ir par valsts dotāciju? Ja to dala no pašvaldību budžeta, tad jau varam ieviest principu, ka nauda seko iedzīvotājam, sadalām budžetu katram cilvēkam. Tas ir muļķīgi. Tad vienu daļu sadalām bērniem, otru iedzīvotājiem un ejam mājās,” norādīja Jaunsleinis.

Viņš uzskata, ka bērnudārza rindas nevar likvidēt ar centralizētu lēmumu, bet katrai teritorijai varētu būt savs risinājums. Piemēram, kaut kur ilgtermiņā attaisnotos jauna bērnudārza uzcelšana, bet citā vietā ‒ pakalpojumu iepirkt, jo bērnu skaits ir svārstīgs.

“Kaut ko centralizēti nolemt un pateikt vienīgo pareizo risinājumu… tāpēc jau pašvaldību sistēma ir izveidota, bet mērķis ir viens ‒ atrisināt rindas,” sacīja Jaunsleinis.

“Ja valsts dotu pabalstu, ar ko vecāki varētu brīvi rīkoties, tā ir viena pozīcija. Ja mēģinātu iezīmēt no pašvaldību budžeta, tad nonākam pie situācijas, ka jāiezīmē visas lietas. Tad jau varam sadalīt arī valsts budžetu ‒ 1.janvārī uz visiem valsts iedzīvotājiem, un pats gādāju par aizsardzību, drošību,” ironiski minēja Jaunsleinis.

LPS uzskata, ka par šo ieceri vēl jādiskutē, jāsēžas pie galda un jāmeklē risinājums.

Princips “nauda seko bērnam” paredz, ka pašvaldības finansējums par viena bērna uzturēšanu bērnudārzā sekotu bērnam uz vecāku izvēlēto privāto vai pašvaldības bērnudārzu. Ja maksa par bērnu mēnesī privātajā pirmsskolas izglītības iestādē ir lielāka nekā pašvaldības finansējums, vecākiem būtu jāapmaksā starpība. Tas vecākiem ļautu brīvi izvēlēties bērnudārzu, ņemot vērā gan izmaksas, gan izglītības kvalitāti un atrašanās vietu, nezaudējot pašvaldības līdzfinansējumu. Šāda principa ieviešanu atbalsta vairākas vecāku organizācijas.

Latvijā rindā uz vietu bērnudārzā ir apmēram 12 tūkstoši pirmsskolas vecuma bērnu, jo pašvaldību pirmsskolas izglītības iestāžu skaits nav pietiekams.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+