×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
19. augusts, 2016
Drukāt

Vai piedāvājat pircējiem pašiem vākt ražu savā saimniecībā? (4)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Māris Ozoliņš, Vestienas pagasta z/s “Jāņkalni” saimnieks: “Vēl aptuveni nedēļu mūsu saimniecībā varēs lasīt krūmmellenes. Tās šajā gadā ir labi augušas. Ogu lasītājiem piedāvājam no katriem pieciem nolasītajiem kilogramiem ogu vienu kilogramu. Var saimniecībā arīdzan pirkt krūmmellenes – tad par cenu vienosimies. Stundas laikā var salasīt aptuveni piecus kilogramus krūmmelleņu. Aicinu ogu lasītājus un pircējus paziņot par savu ierašanos iepriekš.”

Ināra Jansone, Aizputes pagasta z/s “Kūdrāji” saimniece: “Audzējam ar bioloģiskajām metodēm dārzeņus, kas šajā vasarā padevušies ļoti labi. Atrodamies tālu no Rīgas, tāpēc talciniekus no galvaspilsētas neaicinām. Uz Rīgu savus produktus vedam reizi nedēļā. Piegādājam dārzeņus arī nedaudzajiem veikaliem, kur pārdod bioloģiskos produktus. Patlaban māc bažas, ka lielajā mitrumā audzēto ražu ziemā nevarēs saglabāt labā kvalitātē.”

Ligita Rezgale, Jaunlutriņu pagasta z/s “Mucenieki” saimniece: “Mūsu saimniecībā šajā gadā ābolu raža būs virs vidējās. Ražas vākšanu varētu sākt pēc 1. septembra. Mums ir populārās ‘Auksis’, ‘Antejs’, ‘Kovaļenkovskoje’ un citas šķirnes. Izmēģinām arīdzan jaunās Dobeles institūta šķirnes. Esam kooperatīva “Zelta ābele” biedri un ražu liksim kooperatīva glabātavā, kur to ziemā šķirosim un pārdosim. Aicinām pircējus arī uz saimniecību. Ābolu cenu patlaban nosaukt nevaru, tāpēc ka neesam sākuši tos vākt. Kritušos ābolus pārdosim par pieciem centiem kilogramā.”

Edīte Strazdiņa, Madlienas pagasta z/s “Galiņi” saimniece un kooperatīva “Mūsmāju dārzeņi” vadītāja: “Mūsu saimniecība un citi kooperatīva biedri piegādā ražu veikaliem. Esam iesaistīti kvalitātes shēmās, kas neļauj nepiederošu cilvēku klātbūtni produktiem. Uz veikaliem sūtītie dārzeņi nedrīkst nonākt saskarē ar neveseliem cilvēkiem. Kad raža būs novākta, tad ļausim doties uz lauka cilvēkiem un vākt to, kas palicis vai izkritis no kombaina. Bet tie, kas vēlas, var dārzeņus pirkt mūsu kooperatīva saimniecībās, kur tie maksā par 20 – 50 procentiem lētāk nekā veikalā.”

Dace Drošprāte, Vilces pagasta z/s “Gaidas” saimniece: “Raža šajā gadā ir laba. Mēs ikvienam piedāvājam lasīt ābolus, rudens avenes un tomātus – to mums pavisam ir 30 šķirņu. Ābeļdārzs ir stādīts astoņu hektāru, bumbieres – četru hekt­āru platībā. Par vienu kilogramu nolasīto aveņu mūsu saimniecībā būs jāmaksā 3,50 eiro, par tomātiem – 1,5 eiro, bet par kilogramu ābolu 80 centi.”

Gundega Sauškina, Gaujienas pagasta SIA “Verry berry” saimniece: “Pavasarī 19 naktis laistījām liel­ogu dzērveņu stādījumus un nosargājām tos no salnas. Šā iemesla dēļ ogu ir ļoti daudz. Dzērvenes gatavojas rudens salnu laikā. Lēšam, ka ogas būs gatavas aptuveni septembra vidū. Cilvēkiem no malas tās vākt neļausim, varēs pirkt. Kad ogas ar kombainu būs novāktas, tad gan ļausim pārstaigāt lauku un savākt palikušās.”

Valdis Možvillo, Alojas pagasta z/s “Tēraudiņi” saimnieks: “Patlaban ir grūti novērtēt kartupeļu ražas lielumu. Nav vēl rakts un mērīts. Jūlijs tupeņu augšanai bija ļoti labs, bet augustā divu nedēļu laikā nolija pusotra mēneša norma. Miglot lakstus pret puvi lietus dēļ arīdzan nedrīkst. Mūsu saimniecībā aizvien gaidām pircējus. Var lasīt tos kartupeļus, kas izkrituši no kombaina, var arī pirkt jau novāktu ražu. Esam secinājuši, ka mūsu cenas uz vietas saimniecībā ir vismaz divas reizes mazākas nekā tirgū un veikalā. Drošāk un ērtāk būs, ja par ierašanos “Tēraudiņos” mums paziņos iepriekš.”

UZZIŅA

* Ieteicamais augļu un dārzeņu daudzums pieauguša cilvēka ikdienas uzturā ir vismaz 400 g jeb 5 porcijas dienā. Latvijā ik dienu piecas porcijas augļu un dārzeņu lieto tikai 11% pieaugušo (13% sieviešu un 9% vīriešu).

* Ik dienu augļus uzturā lieto 40% Latvijas iedzīvotāju, bet dārzeņus – 43%. Vismaz reizi dienā augļus lieto 46% sieviešu un 32% vīriešu, bet dārzeņus (izņemot kartupeļus) – attiecīgi 47% un 37%.

Avots: Centrālā statistikas pārvalde, 
apsekojums veikts 2014. gadā

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. vergu darba piedāvājums Atbildēt

  Ja kāds ir par slinku, lai savā saimniecībā novāktu un pārdotu ražu, tad drīkst pārdot saimniecību citam, kas grib un var strādāt. Savukārt, ja kādam ir vajadzīgas papildus darba rokas, lai novāktu ražu, tad derētu atcerēties, ka Latvijas Republikā par darbu ir jamaksā naudā. Gan vienā, gan otrā gadījumā stulbs paziņojums!

 2. idiotisma kalngali Atbildēt

  Bet tramvaja vadītājs ieteiktu Anitai pašai sēsties pie stūres un braukt, kur vajag…

 3. Ir doma madoniešus,kam nav sava dārziņa vai lauku,kur ņemt kartupeļus,saukt palīgā tos norakt un par darbu sanemt maisu kartupeļu. Redzētu kur auguši un kā vākti kartupeli un , apvienot patīkamo ar lietderīgo-ēst ugunskurā ceptus kartupeļus,iejusties laucinieka dzīvē,baudīt rudens tuvošanos…

  • kārtējā stulbā kampaņa Atbildēt

   Anita, kā jūs justos, ja mobilo telefonu pārdevējs atteiktos jums pārdot savu preci, bet piedāvātu no jauna atklāt mobilos sakarus, pašai atrast metālu rūdu, pašai to izrakt, bet pēc tam pašai uzbūvēt rūpnīcu un pašai sev izgatavot mobilo telefonu? Kārtējā stulbo reklāmu kampaņa, kuras autors nav neko dzirdējis par darba dalīšanu kā jebkuras attīstītas sabiedrības pamatu?

   Iegaumējiet, pircējs par jūsu preci dod naudu, bez kuras jūsu ”saimnieciskā darbība” nebūtu vajadzīga. Tā vietā lai vispār klausītos stulbas reklāmas, pircējs var nopirkt ābolus veikalā, bet jūs tad varēsiet dzīvot viduslaiku naturālajā saimniecībā un lasīt tik, cik vajag pasu patēriņam, bet pārējo sapūdēt.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Pirms Jāņiem skaidri zinām, būs sukas tā kā tā

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) kriminālprocesā par, iespējams, nelikumīgu partijas “KPV LV” finansēšanu aizturējis trīs personas un veicis kratīšanas. KNAB vakar Saeimā aizturēja arī šīs partijas pārstāvi deputātu, bijušo aktieri Artusu Kaimiņu. Saeima vakar deva piekrišanu Kaimiņa aizturēšanai un kratīšanai, nevis apcietināšanai. Deputāts pirms aizturēšanas vakarrīt žurnālistiem teica, ka viņam neesot skaidrības, par kādiem jautājumiem Ģenerālprokuratūra lūgusi parlamentam atļauju viņa aizturēšanai un kratīšanas veikšanai. Kaimiņš pauda uzskatu, ka viņa pārstāvētā partija ir “absolūti neizdevīga valdošajai varai” un pašlaik notiekošais ir domāts “priekš televīzijas kamerām”. Viņš gribot zināt, “kāpēc šī pompozitāte” ir dažus mēnešus pirms Saeimas vēlēšanām.

Kā vērtējat Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa aizturēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+