×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
31. marts, 2014
Drukāt

Vilis Vītols: Kā māca ķīniešu sakāmvārds – krīze ir izdevība
 (21)

Foto - Līga VasiļūnaFoto - Līga Vasiļūna

Vilis Vītols

Kāds sens ķīniešu sakāmvārds māca: krīze ir izdevība. Vēlos mudināt uz pārdomām, vai Latvijai līdz ar Ukrainas krīzi ir pavērušās arī kādas izdevības, ne tikai draudi.

Notikumi kopš Putina nākšanas pie varas rāda mērķtiecīgu, labi sagatavotu un dāsni finansētu plānu, kā atkal sagrābt bijušās kolonijas. Latvijas gadījumā mērķis būtu jauna okupācija. Tā kā šis scenārijs diezin vai ir iespējams, tad redzam, ka tiek gatavots arī plāns B: pakļaut vismaz Latgali. Arī šī cerība varētu nepiepildīties, tādēļ jau gadiem ilgi tiek strādāts pie plāna C: izveidot Latvijā kaut kādu “ķiļķēnu un klimpu republiku” (apzīmējumu esmu ņēmis no Imanta Ziedoņa dzejoļa) ar krievvalodīgām skolām, Krievijas televīziju un pieminekļiem krievu varoņiem.

Patlaban neviens nevar precīzi paredzēt, kā atrisināsies Ukrainas krīze. Būs bezgalīgas runas un protesti, varbūt ieviesīs sankcijas, kas neko lielu nedos. Pret sankcijām cīnīsies visi, kam ir darījumi ar Krieviju, un arī atklātie un slepenie tās aģenti. Melos, draudēs ar zaudējumiem, ar pasaules galu. To jau esam piedzīvojuši pirms Latvijas neatkarības atgūšanas, pirms iestāšanās ES, NATO un eirozonā.

Medijos ir paustas bažas par mūsu drošību, par iespējamu militāru uzbrukumu Latvijai un par varbūtību, ka NATO tādā gadījumā mūs tomēr neaizsargās. Tās ir bailes, kas sēž mūsu zemapziņā gadu simtiem ilgas pieredzes dēļ, bet bailes neļauj racionāli domāt. Putinam ir un būs nopietnas problēmas. Iedrošināts ar naftas ienākumiem un uzvaru Gruzijā, viņš, tāpat kā Hitlers 1938. gadā, ir zaudējis sajēgu par spēku samēriem starp Krieviju un Rietumiem. Demokrātijas reaģē ļoti lēni, bet pienāk brīdis, kad to mērs ir pilns. Dažādu iemeslu dēļ Putinam vēl viena militāra avantūra šobrīd nav pa spēkam un arī vismaz tuvāko gadu laikā nebūs. Putins ir sabojājis Krievijas tēlu un pavairojis pretkrievisko noskaņojumu ārzemēs. Ar vēsu prātu pārdomājot, uzskatu, ka Baltijas valstu drošība kopš neatkarības atgūšanas nekad nav bijusi tik izteikta kā šobrīd, bet šāda situācija nepastāvēs mūžīgi, ja neko nedarīsim.

Par pirmo pozitīvo pavērsienu uzskatu draudu radīto apziņu, ka jāpalielina aizsardzības budžets uz 2% no IKP. Tam būs svarīgs psiholoģisks efekts. Ja tā nedarīsim, krīzes gadījumā mūsu sabiedrotie tiešām var sāk aizbildināties – ja jau viņi paši neko neupurē savas drošības labā, kādēļ tad tas jādara mums? Šo jautājumu var risināt tikai Saeima.

Mums, ierindas pilsoņiem, vienīgā iespēja iespaidot notikumus, ir ievēlēt Saeimā deputātus, kas bez lavierēšanas aizstāv Latvijas intereses. Bez kautrēšanās lieku pie sirds visiem, kam rūp Latvija, balsot par “Vienotību” vai Nacionālo apvienību. Lūdzu, nepārprotiet mani – jau labu laiku vairs nepiederu nevienai partijai, un man nav nekādu partijisko interešu. Mana pārliecība balstās vienīgi uz novēroto faktu, ka tikai šīs divas partijas Saeimā savos balsojumos konsekventi aizstāv valsti. Nekādā gadījumā ne latvietis, ne ukraiņu vai krievu izcelsmes Latvijai lojāls pilsonis nedrīkst balsot par “Saskaņas centru”. Sīkpartijas nepārsniegs 5% barjeru. Nedrīkst arī izniekot izdevību, balsojot par prokrievisko Sudrabas kundzi un prooligarhisko Šlesera kungu.

Īpašu izdevību situācija piedāvā partijai “Gods kalpot Rīgai” – aiziet no esošās koalīcijas ar “SC” un veidot jaunu – kopā ar Latvijas intereses aizstāvošām partijām. Amerika kungs kļūtu Rīgas mērs un nākamajām vēlēšanām iegūtu milzīgu atbalstu latviešu vēlētāju acīs.

Situācija prasa beidzot reāli uzlabot tiesiskumu valstī. Manā uztverē vienīgais veids, kā to panākt, ir nomainīt visus tiesnešus, kas ieņēmuši tiesneša amatu padomju laikā vai kas ir bijuši Latvijas komunistiskās partijas biedri. Jāpiešķir viņiem agras pensijas. Ar okupācijas režīmu nesaistītu juristu tagad ir pietiekami daudz, jo izaugusi jauna, pilnīgi citāda juristu paaudze. Dosim viņiem iespēju attīrīt valsti. Pašķirstot gan vecas, gan šodienas avīzes, var lasīt, kā tiesu sistēmā nepārtraukti uzpeld skandāli, kukuļdošana un dīvaini spriedumi. Divdesmit gados mūsu tiesneši nav spējuši notiesāt nevienu no lielajiem valsts apzadzējiem. Uzreiz pēc pilnvaru termiņa beigām bijušais Satversmes tiesas priekšsēdētājs Gunārs Kūtris ir iestājies Krievijai ļoti labvēlīgi noskaņotās Sudrabas kundzes politiskajā veidojumā.

Pieminēšu vēl divas izdevības. Pirmā – ieviest jau 2014./2015. mācību gadā pakāpenisko pāreju uz valsts valodu visos valsts un pašvaldību finansētajos bērnudārzos un skolās. Pretēji bailīgo domām, tieši šodienas situācija ir pareizais brīdis sakārtot šo problēmu. Esmu vairākkārt dzirdējis komentāru, ka 1991. gadā šī iespēja tika palaista garām. Pašreizējā starptautiskā situācija mums atkal piedāvā šādu izdevību, un mums nevajadzētu atkārtot to pašu kļūdu.

Otra – ar atbildīgās ie­stādes lēmumu anulēt Latvijas pilsonību gadījumos, kad tas nepieciešams, un izraidīt no valsts kādus desmit vai divdesmit Maskavas aktīvistus, kas ir atklāti kūdījuši par Latgales atdalīšanu, mudinājuši vai veikuši pretvalstisku darbību. Šīs personas ir drauds Latvijas un visa reģiona mieram un drošībai. Latviešu vēlētājs ilgojas pēc stingras, nosvērtas rīcības. Normālos ap­stākļos te varētu būt runa par cilvēktiesību pārkāpumiem, bet atcerēsimies Izraēlas Augstākās tiesas 2012. gada lēmumu, kas liedz jauktu laulību palestīniešu pusei automātiski iegūt Izraēlas pavalstniecību. Spriedumā norādīts: cilvēktiesības nav svarīgākas par drošības apsvērumiem un nedrīkst būt par priekšrakstu nacionālajai pašnāvībai.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. Vītola kungam!

 2. Kā parasti, Vilim Vītolam ir ļoti labs raksts.
  Daudzi komentātori ieteic dekolonizāciju, deportāciju, izssūtīšanu uc. Kā to var izdarīt ar vismaz 250.000 nepilsoņiem? Vispirms vajaga izmēģināt ar vismaz 20, un tos jau jūs ziniet nosaukt bez stostīšānās. DP viņus pazīst labi! Bet ja Krievija viņus neņem pretī? Lindermani izsvieda arī no Krievijas…

 3. ….cilvēktiesības nav svarīgākas par drošības apsvērumiem un nedrīkst būt par priekšrakstu nacionālajai pašnāvībai…. Lūk kas jāraksta Satversmes preambulā- nevis -kristieti, paldies par latvju zemes nolaupīšanu un verdzības iedibināšanu uz daudziem gadsimtiem.

 4. PASAKI MAN, VĪTOL, AR KO KRIEVMĪLE STRAUJUMA LABĀKA PAR KRIEVMĪLI SUDRABU ???

 5. Paldies.Labs priek’slikums un fOr’ss raksts! tikai m’usu m’iks’cau’li atkal nogul’es momentu un mod’isis,kad sve’stautie’si b’us vair’akum’a Saeim’a un nobalsos “”Par p’areju uz krievu valodu”.

 6. Politiskās krīzes rezultātā pie valsts darba tik pats Vītols un viņa bērni,pa tradi. man viņa vietā būtu kauns vsp te ko runāt.!

 7. Ivars Graudiņš Atbildēt

  Pamazām latvju tauta nāk pie saprāta ka Krievijas 5.kolona ir iespraudusies nevietās ar Kremļa (Vienotā Krievija) propagandas atbalstu; ir pārņēmuse varu Rīgā, ir izbiedējuse valsts varu no tautas pašnoteišanas un pieļau korupciju plašā mērogā.

  Kaut raksts piespiež pilsoņiem padomāt kuriem politiķiem uzticēties pārstāvēt varu, Ameriks nav starp tiem kam var pakļauties. Viņš ir pazīstams ar saviem 20%. Arī Šleseram ir izdevīgi piesavināties kukulīšus no Krievijas, kā arī vietēji. ASV pastāv pret korupcijas likums savas tautas ekonomiskās interesēs – United States antitrust law – kas aizbaida godīgus ASV investorus ieguldīt bizness pasākumus ārzemēs, īpaši kur prasa kukulīšus, kā Latvijā.

  Ja mēs nevēlamies pakļauties Krievijas uzkundzēšanai un vēlamies turpināt kā neatkarīga valsts mums ir noteikti janostājās pret nesodamu korupciju; jāmāca Latvijas oligarhiem angļu valodu (pasaules bizness valodu), jo viņi ar savu krievvalodību jūt lielāku komfortu nodarboties sev pazīstamā, bet ierobežotā krievu ietekmes sfērā.

 8. Padomju laika ideoloģiskie kadri skolās drīz būs bezdarbnieki ja turpināsis eksperments slodzes palielināšanas virzienā (kāMaxima veikalā) Latvijai līdz sabrukšanai. Jaunatnei spaiss, bezdarbs, maksas medecina (pie esošā algu līmeņa) skolu slēgšana. sk. Kuprava 1978 g. 364 sk. 2014 g. kautrīgi zem 20. Ne jau Sudrabas k-dze vai SC vainigi. Vaina galējā radikālismā un arī Jūsu rakstā Vītola k-gs.

  • tātad – tiek secināts, ka okupācijas palieku visatļautībā sāk izpausties “galējs radikālisms”…? Bet viņu revanšs nav pieļaujams.

 9. Ļoti viedi vārdi ! Bet vai būs kāds ,kas tajos ieklausīsies ??? Nospiedoši lielākā esošo un nākamo deputātu daļa ABSOLŪLI nedomā par Latviju ,bet gan tikai lai tiktu tuvāk silei. Kādreiz paskatieties tajos trulajos deputātu ģīmjos,kad notiek Saeimas sēdes ! Vistuvākais piemērs ir “spaisa” tirgošanas aizliegšanas nespēja vai negribēšana, jo kāds ( kādi) saeimā uzkrītoši acīmredzami ar to labi pelna ! Tauta — atceraties šos nobarotos purnus nākamajās vēlēšanās .

 10. Sos ieteikumus ir jaisteno.

 11. Vismaz 1 viedoklis, kas saskan ar loģiku. Paldies.

 12. Jautājumā par jaunatnes patriotisko audzināšanu jāglābj kas vēl glābjams. Jāpalielina uzmanība un līdzekļi Jaunsardzes paplašināšanai un audzināšanai’. Šo darbu ar sekmēm varētu darīt Zemessardzes veterāni, kas gadu dēļ vairs nevar pildīt ierindas zemessargu pienākumus.

 13. No Vītola kunga mutes (raksta) valdošās kliķes ausī! Bet tas jau būtu par daudz gribēts, jo valdošajā kliķē ir pārāk daudz tādu, kurus arī vajadzētu izmēzt un vēstures mēslaini.

 14. Paldies, Vītola kungs!
  Cienu un respektēju Jūsu padomus. Diemžēl skumji, ka to nesaka Latvijas prezidents…
  Pilnībā piekrītu, ka 2014./2015. mācību gadā ir jāuzsāk pakāpeniska pāreja uz valsts valodu visos valsts un pašvaldību bērnudārzos un skolās. Baisie starptautiskie notikumi norāda, ka kavēties nedrīkstam. Arī pilsonības jautājumi ir jāpaceļ lielākā atbildības pakāpē. Katrs pret Latviju vērsts pasākums ir jāizvērtē un pie atbildības jāsauc to organizatori.

 15. Straujumas vietā Vītolu.

 16. Vītola padomi būru pieņemami izraēliešiem ,Krimas tatāriem,tikai ne ne gļēvlatviešiem.

 17. Domāju, ka ne tikai padomju laika komunisti-tiesneši jāsūta pensijā, bet arī padomju laika ideoloģiskie kadri skolās, kas tur joprojām māca vēsturi un būtībā jauniešiem neko neiemāca. To apstiprina skolēnu aptaujas, kas liecina, ka skolēni ļoti vāji orientējas Latvijas vēsturē. Patriotiskā audzināšanā skolās ir atstāta pašplūsmā, Izglītības un Zinātnes ministrija par to visu neliekas ne zinis, jo arī tur netrūkst veco kadru. Tāpēc arī izaug kosmopolīti, no kuriem vienai lielai daļai tāda Latvija ir “pie kājas”.

 18. paldies Tev, Vili Vītol, par atklātu valodu! Saeimas vēlēšanas nav tālu, un cerams, ka tā arī nobalsosim.

Draugiem Facebook Twitter Google+