×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
16. janvāris, 2014
Drukāt

Francijā krīze mīlā un ekonomikā

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Francijas prezidents Fransuā Olands piedalījies savā pirmajā preses konferencē, kopš franču izdevums “Closer” pagājušās nedēļas nogalē publicēja fotoreportāžu un septiņu lapu garu stāstu par viņa romantisko dēku ar franču aktrisi Jūliju Gajē. Preses konferences laikā Olands iepazīstināja plašāku sabiedrību ar viņa ieplānotajām reformām valsts ekonomikas atveseļošanai. Taču valsts ekonomiskās nedienas franču žurnālistiem šobrīd rūp mazāk. Viņi cerēja sagaidīt no valsts galvas 
paskaidrojumus par romantiskajām attiecībām ar Gajē, kuru dēļ slimnīcā nonākusi Francijas pirmā lēdija un Olanda draudzene žurnāliste Valērija Trīrvailere. Tiesa, Francijas prezidents nevēlējās viest skaidrību šajā mīlas trijstūrī, vien piebilda, ka savā privātajā dzīvē šobrīd piedzīvo “grūtus brīžus”.

Sola mazināt bezdarbu


Elizejas pilī tikšanos ar sešiem simtiem žurnālistu Olands sāka ar 40 minūšu garu monologu, kura laikā izklāstīja savas ieceres ekonomikas reformēšanā. “Ja Francija vēlas saglabāt savu ietekmi pasaulē, ja tā vēlas turpināt pieņemt lēmumus visā Eiropā un ja tā vēlas saglabāt atbildību par savu likteni, tai nekavējoties ir nepieciešams jauns ekonomiskais spēks,” paziņoja Olands, kura popularitāte kopš stāšanās amatā pirms pusotra gada piedzīvojusi strauju lejupslīdi.

Sabiedriskās domas aptaujas uzrāda, ka franči ir vīlušies prezidenta nespējā uzlabot ekonomisko situāciju. Pirmkārt, tas attiecas uz vienu no galvenajiem Olanda priekšvēlēšanu solījumiem – bezdarba samazināšanu. Līdz šim Sociālistu partijas līderis nav spējis izpildīt šo solījumu, un bez darba Francijā ir vairāk nekā trīs miljoni cilvēku jeb 10,3 procenti no valsts darbspējīgo iedzīvotāju skaita. Vienlaikus kritiku izpelnījās Francijas uzblīdušais birokrātiskais aparāts un pārliekais nodokļu slogs, ko īpaši smagi izjūt darba devēji, skaidro britu raidsabiedrība BBC. Atbildot uz aizrādījumiem par ekonomikas lēno izaugsmi un nemainīgi augsto bezdarba līmeni, Olands paziņoja, ka nākamajos trīs gados valdības tēriņi tiks samazināti par 50 miljardiem eiro un tēriņu uzraudzībai tiks izveidota īpaša valsts stratēģisko izdevumu padome. Savukārt uzņēmējiem tiks piedāvāts ar valdību noslēgt tā dēvēto “atbildības paktu”, kas paredzētu nodokļu atlaides firmām, kuras apņemtos algot vairāk darbinieku.

Olands runāja arī par Francijas un Vācijas īpašajām attiecībām, sakot, ka frančiem un vāciešiem jāvienojas ciešākai sadarbībai enerģētikas jomā un jāuzņemas līderu loma Eiropas Savienībā.

Ķidā Olanda mīlas dzīvi


Pēc vairāk nekā pusstundu ilgā un nopietnā izklāsta par politiku un ekonomiku Olands deva iespēju žurnālistiem tikt pie vārda, uzdodot savus jautājumus. “Vai Valērija Trīrvailere pavadīs prezidentu viņa vizītē uz Vašingtonu, kas paredzēta februāra sākumā?” tā skanēja kāda franču žurnālista pirmais jautājums. Francijas ekonomiskās likstas kopš pagājušās nedēļas aizēnojusi atklātībā nonākusī Olanda dēka ar franču aktrisi Gajē. Abu romantiskās attiecības sīki un smalki aprakstījis franču žurnāls “Closer”. Tas atklājis, ka valsts prezidents teju katru vakaru ar nelielu trīsriteņu mopēdu traucas cauri visai Parīzei uz Gajē dzīvokli. Olanda dēka lielas galvassāpes nodarījusi prezidenta drošības dienestam, jo naksnīgajos izbraucienos prezidentu pavada tikai viens miesassargs, kuram uzticēts valsts vadītāja mīļākajai nogādāt grozu ar kruasāniem. Skandālu paspil-gtinājis franču mediju atklājums, ka Olanda mīlas ligzdiņas – Gajē dzīvokļa – īpašnieks ir kāds korsikāņu mafijas boss. Tas viss pamatīgus pārdzīvojumus radījis par Francijas “pirmo draudzeni” nodēvētajai Trīrvailerei, kura kritusi depresijā un jau kopš pagājušās piektdienas ārstējas slimnīcā. Tieši Trīrvaileres dēļ 2007. gadā Olands aizgāja no savas bijušās draudzenes politiķes Segolēnas Rojālas, ar kuru viņš bija kopā 30 gadus un ar kuru viņam ir četri kopīgi bērni. 59 gadus vecais Olands ne reizi nav bijis precējies.

Saprotams, ka mīlas trijstūris un jezga ap prezidenta sirdslietām franču žurnālistiem šķiet aizraujošāka par piķa melno ekonomiku un nodokļiem. Taču Olands arī šīs preses konferences laikā negribēja daudz runāt par uzbangojušo skandālu. Viņš atzina, ka personīgajā dzīvē gadījušās likstas un ka tuvākajā laikā tiks skaidrībā ar to, vai Trīrvailere pavadīs viņu 11. februāra vizītē uz ASV un joprojām uzskatāma par valsts pirmo lēdiju, kurai no nodokļu maksātāju naudas tiek segti izdevumi par neliela sešu cilvēku biroja uzturēšanu. “Jebkura cilvēka personīgo dzīvi satricina pārdzīvojumi. Tie ir sāpīgi. Bet mans princips ir tāds, ka privātās lietas jākārto privāti,” sacīja Francijas prezidents, norādot, ka cieņas dēļ pret iesaistītajiem cilvēkiem vairs nekomentēs žurnāla “Closer” publicēto informāciju.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+