×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Rudīte, Everts
Trešdiena, 22. augusts, 2018
9. marts, 2018
Drukāt

Krišjānis Kariņš: Latvija ārzemēs guvusi milzu uzmanību. Diemžēl ziņas nav labas (21)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Krišjānis Kariņš

Katra krīze ir arī iespēja. Iespēja kaut ko mainīt. Pēdējās nedēļās Latvija ir guvusi milzu uzmanību starptautiskajā presē. Diemžēl ziņas nav labas. Tās skaidri pauž vienu domu – Latvija nav tikusi galā ar korupciju un naudas atmazgāšanu caur tās bankām. Esot atklāts gadiem ilgi zināmais “noslēpums” – Latvija ir naudas atmazgāšanas centrs starp Austrumiem un Rietumiem. Šis skarbais apgalvojums grauj mūsu valsts reputāciju, kas savukārt atbaida potenciālus investorus un kavē ekonomikas attīstību kopumā. Lai uzlabotu kopējo (ne tikai dažu baņķieru) labklājību, mums ir kardināli jāmaina šī negatīvā valsts tēla uztvere, uzlabojot banku uzraudzību tā, lai “netīra” nauda nemēģinātu ieplūst Eiropā caur Latviju. Tas faktiski nozīmē pilnībā atbrīvoties no biznesa modeļa, kas veido Latviju kā finanšu tranzītvalsti starp Austrumiem un Rietumiem.

Pēc valsts neatkarības atgūšanas Latvijā banku sistēma tika izveidota pilnībā no jauna. Sākuma gados valstī likuma uzraudzība kopumā bija vāja un to izmantoja daudzi, tajā skaitā atsevišķas bankas. Laika gaitā mūsu banku sistēma ir sadalījusies divās daļās. Bankas, kas pamatā apkalpo vietējos iedzīvotājus un uzņēmumus, un bankas, kas izauga ar mērķi apkalpot trešās valsts (Krievijas, Baltkrievijas, Ukrainas un citu bijušo PSRS valstu) klientus. Protams, ne visi trešo valstu klienti ir naudas atmazgātāji, taču šajā sektorā risks ir krietni augstāks. To norāda arī uzraugi. Tieši šīs grupas atsevišķas bankas ir saņēmušas sodus par pārkāpumiem, smagākais no tiem – licences anulēšana.

Kādi ir ieguvumi un riski dažādiem banku biznesa modeļiem? Viens arguments par labu bankām, kas apkalpo trešo valstu klientus, – tas esot kā tīrais “eksports”, proti, nauda un peļņa nāk no ārzemēm. Tā ir tiesa, taču pārsvarā šīs naudas mērķis nav ieplūst Latvijas tautsaimniecībā, bet izmantot mūsu piedāvāto tranzīta pakalpojumu, lai tālāk naudu, droši legalizētu, sūtītu uz citu ES valsti. Tas nozīmē, ka (ierobežotā) peļņa paliek tikai bankai, bet valstij labuma kopumā maz. Taču risks Latvijai ir acīmredzams – sliktā slava, ko šāda darbība izraisa, atspoguļojas uz ikvienu Latvijas pilsoni un uz mūsu ekonomiku kopumā. Ļaujot dažiem pelnīt uz apšaubāmas naudas rēķina, nozīmē atbaidīt vēlamas investīcijas citās tautsaimniecības nozarēs. Cilvēki emigrē no Latvijas darba meklējumos. Ja kvalitatīvu investīciju ekonomikā būtu vairāk, būtu arī vairāk labi apmaksātu darba vietu.

“ABLV” bankas gadījums ir īpaši graujošs mūsu reputācijai, jo smagie pārmetumi par sistemātisku naudas atmazgāšanu nāk no ASV puses, ne no Latvijas banku uzrauga – Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK). Ja ASV pārmetumi ir pamatoti, tas nozīmē, ka mūsu banku uzraugs netiek galā ar saviem uzdevumiem. Eiropā lielākās bankas (tajā skaitā “ABLV”) uzrauga arī Eiropas Centrālā banka Frankfurtē. Taču kārtība Eiropā paredz, ka naudas atmazgāšanu uzrauga katra dalībvalsts, mūsu gadījumā – FKTK. Latvijas gadījums ir izraisījis plašu diskusiju visās Eiropas institūcijās: kā uzlabot banku uzraudzību, lai “vāji” uzraugi nevarētu pieļaut netīras naudas ieplūšanu Eiropas banku sistēmā.

Kamēr Eiropā diskutēs, kā uzlabot sistēmu kopumā, mums ir jārīkojas nekavējoties. Pirmkārt, ir jāveic pilns FKTK darbības audits, lai saprastu, vai tā ir nespēja vai nevēlēšanās rīkoties tā, lai apturētu naudas atmazgāšanu atsevišķās bankās. Otrkārt, no valdības būtu jāizskan skaidram politiskam signālam, ka Latvija vairs nebūs naudas tranzīta centrs starp Austrumiem un Rietumiem. Latvijai ir vajadzīgas kvalitatīvas investīcijas ekonomikā kopumā. Apšaubāmais banku tranzīta bizness kavē šīs investīcijas. Reputācijas graušanas risks ir pārāk liels. Ir jārīkojas.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. Kāpēc ir sodīts Rimšēvics bet ne FKTk? Kāds sakars ASV un LV? Jādzīvo godīgi. Cik tad skan muļķīgi.

 2. Ko, vai Latvija ir prostitūta?? Atbildēt

  No šī raksta ir jaušams tikai viena mācība. Proti, – “Tas kas ir atļautas saimniekam, nav atļauts bullim.” …. atliek tikai pasmīnēt par kailo patiesību. … mēs (Eiropa) esam iespiesti starp divām impēriskām filosofijām. Starp impērisko anglo-amerikānisko analītisko filosofiju (pārspīlēts individuālisms – neoliberālisms) un krievijas impērisko filosofiju (pārspīlēts kolektīvisms). … Un šis Kariņš patnekautrējās aizstāvēt pieslieties anglo-amerikāniskajai analītiskajai filosofijai, noliedzot to filosofiju, par kuras pārstāvēšanu viņam tiek maksāts. Proti par Eiropas kontinentālās filosofijas pārstāvēšanu. Kariņ, kāpēc tu Latviju gribi padarīt par prostitūtu, kura ir pārdevusies svešai ideoloģijai? Tu , Kariņ, arī esi tātda pati prostitūta, kura ir pārdevusies svešai ideoloģijai.

 3. “Katra krīze ir arī iespēja. Iespēja kaut ko mainīt. Pēdējās nedēļās Latvija ir guvusi milzu uzmanību starptautiskajā presē. Diemžēl ziņas nav labas.
  —————————————————–
  Viss pareizi, izņemot to, ka “ziņas nav labas”. Tās ziņas nav labas priekš tiem, kuri šīs autora minētās pārmaiņas nevēlas, bet ne priekš tiem, kuri šo pārmaiņu nepieciešamību apzinās… Un, jo labāk to izprot mūsu sabiedrotie Rietumos, – jo labāk tas ir arī mums priekšā stāvošo pārmaiņu atbalstam un norisei!

 4. Latvijai nav vajadzīgas 20 bankas, no kurām liela daļa atmazgā Krievijas naudu (pat pēc 25 gadiem!).Bet
  galvenais, šo banku spices vīri te diktē Krievijas noteikumus Latvijas valdībai, dāsni ziedojot vietējām partijām un tās uzpērkot. To apliecina šodienas skandāls finanšu sektorā un sekojošais scenārijs ar Rimšēviču. Kāpēc žurnālisti par to neko neraksta? Bez ASV iejaukšanās, ABLV tas viss turpinātos, neviens cits to nelikvidētu un baņķieri turpinātu raustīt valdību aiz diedziņa. Tas tev kaut kā nepielec, miku! Un otrkārt, tur ir arī politisks zemteksts – cīņa starp ASV un Krieviju notiek arī finanšu jomā, neesiet ar tik īsu prātu un neaizmirstiet, ka PSRS sabruka arī tādēļ, ka nespēja vairs dzēst savus ārzemju parādus. Bet stiprākais diktē arī politiskos noteikumus.

 5. Paldies musu mamulinai,masonietei V.V.Freibergai.Vina savu melno darbu ir padarijusi.Tapec jau ASV vinu seit ielika,lai pilnveidotu savas ambicijas pret Krieviju.Un kas tagad iznaca,ka Latvijai jaatsakas no banku sistemas.ASV to iznicinaja.Jo naudu drikst atmazgat tikai un vienigi ASV bankas.Tas ir vinu monopols,un citiem tas nav atlauts.Visas pasaules bankas atmazga naudu lielos apmeros,sadi pelnot lielu naudu.Un pati doma par banku valsti ka Sveci nebija slikta,tikai viens mazs sikums,Sveice ir neatkariga valsts,bet Latvijai ir 2 kaklakungi,ASV HATO un ES.Un vel musu zemi izsaimniekoja Godmanis,Skele,un vinam pietuvinatie cilveki,kas izmantoja parejas periodu la apzagtu savu tautu.Kad vinus tiesas,un atnems sazagto,un nacionalizes vinu izsaimniekotas rupnicas un fabrikas un atdos tautai to kas pieder vinai tad ari saksies augsupeja.Jaunu maju nevar celt uz brukosiem pamatiem.

 6. 27 gadus nekas nav uzlabojies Atbildēt

  Aizsēdējies esi kariņ tai briselē rafus jn draugus pa velti izmitinot ārzemēs. Iekārtojies labi bet nu ir laiks tavs pagājis neko nedarot tik iztapt asv.

 7. Putniņam jālido.
  Un tad Reizniecei.
  Un tad Kučinskis.
  Tad var sākt reputāciju veidot. Jo reputācija ir neatjaunojama.

 8. kaa saimnieks liek,tadu meldinju Karins speelee.nekas personisks,

  • Iemåcies, saproti, Atbildēt

   ka tu pats drīksti būt saimnieks savās mājās… kautgan ir tie kuriem vieglāk sańemt kalpa algu nekā pašiem izkulties no nabadzības.

 9. Drīz sāksies ! Atbildēt

  Redzēsiet , ka drīz kangari , kuri dēĻ savas alkatības un deģenerētības pakāpes 27 gadus spīdzināja latviešus ,sāks dziedāt citu dziesmu un sāks pārkrāsoties .
  Bet ak vai , jūsu personīgie paraksti stāv uzlikti uz modernās čeka vai kā tautā saka KGB dokumentiem .
  Darba devējs – Latvijas tauta , nebija jums devusi tādas pilnvaras !

 10. Trauma , Kariņ , esi tu un tādi paši kangari , kuri 27 gadi nīcināja latviešus .

 11. Sliktas zińas?? Atbildēt

  Kā nu kuram. Ne jau kremlistiem un vińu darbońiem. Latvijas tēla nomelnošana un valsts destabilācija ir vińiem kā medus mutē…. salds ieguvums. Un tā tas notiek tik pat kā katru dienu. Redzam ka Latvijas iestādes pašas ar to nespēj tikt galā. Citiem labiem cilvēkiem jānāk palīgā lai lietas savestu kārtībā… kā tālajās brīvības cīńās…..

 12. Nu nē, pilnīgs prāta aizbraukums.
  1.Visu laiku kladzināja, ka Latvija mazā Šveice, banku zeme. Ideāla pozīcija austrumi, rietumi.
  2.Uzturēšanās atļaujas, jeb investīcijas.
  NU un finišā –
  # Par uzturēšanās atļaujām līdz PIKam.
  # Un tagad arī mazā šveice.
  Nu velns ar ārā. Diametrāli pretēji. Bet muldētāji tie paši.
  Jautājums ir, vai viņi vispār zin uz kurieni Valsti ved?
  Reizēm šķiet, ka no politiķiem vairāk nekā nav, kā nekaunība nostāties priekšā un nerimstoša verbālā caureja, kura nav saisaistīta ar smadzenēm.
  Aizmuldēties no bankām, līdz emigrācijai. Lai būtu investīcijas ir jābūt darba spēkam. Ir taču tajā jēga dziļāka?
  Atnāks investors uzbūvēs pilsētā Y rupnīcu un tad sāks lūkosies pēc darba spēka? Vai tomēr investors pirms investīciju veikšanas noskaidros, ka pilsētā Y ir pieejami 100 radiomehaniķi un 200 viņš vēl varēs piesaistīt no tuvējās apkārtnes. Protams citi aktuāli jautājumi, kuri ir saistīti ar pirmsinvestīciju izpēti.
  Intervija ir tikvien kā zināmo faktu pārstāsts. Tukšs.

 13. “mums ir jārīkojas nekavējoties” – nu ko tu, Kariņ, muldi? Ja tev ir pierādījumi, kādēļ līdz šim klusēji? Ja nav, huļi paniko? Onka Sems pasvilpj, pastalnieki danco?

 14. Latviešiem beidzot ir jāņem vara savās rokās. Un jāievieš kārtība. Pierādās, ka svešinieki nerezidenti ir nodevēji, pašlabuma guvēji.

 15. Skaidris ir viens -rudenī nebalsot ne par vienu saimā esošo pie
  varas partiju………

 16. Izskatās ka Molotova- rībentropa pasaules dalīšana nav zudusi. Un daļa valstiņu lomas maz mainās.

 17. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 18. Par ko tad līdz šim saņēmāt prēmijas??!

 19. KNABAm stingri jākontrolē ziedotājus vietējām partijām no komercbanku spices gala gan pozīcijai, gan opozīcijai! Tas ir āķis, pie kura pēc tam var turēt gan valdību, gan Saeimu! Cik bankas, viņu darbinieki, ģimenes locekļi vai tām pietuvinātas personas ir ziedojuši Vienotībai, ZZS, NA, Saskaņai pa šiem gadiem? Simtiem tūkstošiem, ja ne miljoniem eiro? Jūs domājat, tas tāpat vien, aiz liela patriotisma? Naivie! Pretī tiek bīdīti vajadzīgie cilvēki, atbilstoša valdība un panākti vajadzīgie lēmumi banku netraucētai darbībai Latvijā. Tīrai un arī netīrai naudai! Jo nauda jau nesmird un noder visiem, vai tā nākusi no Krievijas, Ukrainas vai Luksenburgas! Ievērojiet, cik liela vienprātība valdībā un Saeimā attiecībā uz cilvēku, kurš uzdrošinājās iebilst pret šo kārtību! Tas jau vien par kaut ko liecina.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Vai pretnoklausīšanās ierīces jums ir?

Mediju vidē sākušās baumas, ka drīzumā varētu nākt atklātībā tā sauktās “pirts sarunas”, kurās esot piedalījušās vairākas nozīmīgas valsts amatpersonas, politiķi un uzņēmēji, viņu vidū arī atstādinātais Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs, pret kuru sākta kriminālvajāšana, un uzņēmējs Māris Martinsons. Pierīgā pie Božu ezera esošajā atpūtas kompleksā “Taureņi” runāto pirms vairākiem gadiem esot ierakstījis Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs. Ļoti iespējams, šie audioieraksti no biroja kaut kad noplūduši un pirms Saeimas vēlēšanām tiek gatavoti publicēšanai.

Vai jums ir bažas, ka novecojusi aparatūra medicīnas iestādēs var apdraudēt veiksmīgu jūsu ārstēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+