×
Mobilā versija
Brīdinājums +13°C
Jānis
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
18. maijs, 2015
Drukāt

Vai plānotā budžeta konsolidācija ir neizbēgama? Vērtē bijušie finanšu ministri (8)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Tiek prognozēts, ka 2016. gada budžeta sagatavošanā būs jāveic konsolidācija 0,4% apmērā no iekšzemes kopprodukta. Finanšu ministrijas amatpersonas norāda, ka konsolidāciju var veikt, gan samazinot izdevumus, gan palielinot ieņēmumus, taču abi šie soļi būs sāpīgi un sabiedrībā nepopulāri. Kā uz aktuālo situāciju raugās mūsu bijušie finanšu ministri.

Aivars Kreituss, finanšu ministrs no 1995. gada 21. decembra līdz 1996. gada 10. janvārim: “Nebūtu konsolidācija vajadzīga, ja nebūtu tik īsā laikā palielināts aizsardzības budžets, kas, manuprāt, nav vajadzīgs. Lēnām jāvirzās uz priekšu, kā iepriekš nolemts, nevis trieciena tempā. Mums ir jāpastāv uz savām interesēm, kā to dara citas valstis, piemēram, Grieķija. Eiropas Savienība beigās viņiem piekāpjas, bet Latvija ir pirmajās rindās, lai tikai visu izpildītu. Otrs ir budžeta izzagšana. Piemēram, kaut kam ir jāmaksā mistiski 20 miljoni “Air Baltic” lietā, tikai nav zināms – kam! Šādi salasās lielas summas. Noteikti ir jāorganizē valsts pārvalde, kas ir pārlieku milzīga. Vēl arī dažādās organizācijās ir valsts daļas, ko pārdodot varētu iekasēt naudu. Nenotiek stingra valsts pārvaldīšana, bet peldam pa straumi, un budžets tiek raustīts uz visām pusēm. Konsolidācija uz labklājību un tautsaimniecību atsauksies slikti. Mēs visi zinām, ka pēc tās notiek prombraukšana. Tas ir Dombrovska veiksmes stāsts. Attīstību pie šīs sistēmas es neredzu. Ja ievēlētu tādu prezidentu, kurš varētu ar stingru roku un balsi teikt ministriem, kā rīkoties, tad tas jau būtu solis uz priekšu, bet pats no sevis nekas neattīstīsies.”

 

Foto - LETAFoto - LETA

Andris Vilks, finanšu ministrs no 2010. līdz 2014. gadam: “Drīzāk mūs sagaida nevis konsolidācija, bet kaut kas tiks kompensēts ar nodokļiem, lai pašiem nekas nav jādara. Vai arī tiks pārkāpta svītra un būs lielāks budžeta deficīts. Jo tālāk pagātnē paliek krīze, jo vairāk tiek aizmirstas mācības un arvien skaļāki kļūst solījumi. Manuprāt, ir jāpiebremzē iniciatīvas, kas rada papildu spiedienu uz budžetu. Tās ir vienkārši jāatliek, un ir jāpārdomā plānotie soļi, piemēram, pensiju, mikrouzņēmumu nodokļa, aizsardzības budžeta un iedzīvotāju ienākuma nodokļa mazināšanas jomā. Ja pavisam nekas nesanāk, tad jādomā par nodokļu palielināšanu. Es dotu priekšroku izdevumu pārskatīšanai. Šobrīd uz budžetu ir krietni atvieglinātāks skatījums, nekā tas bija iepriekšējos gados. Manuprāt, gaidāmā konsolidācija nekādu lielu ietekmi uz cilvēku labklājību neatstās. Tas vairāk būs psiholoģisks jautājums. Nekādu traģēdiju šeit nesaskatu. Manuprāt, ekonomika ar katru gadu turpinās augt, neskatoties uz Krievijas un Ukrainas konfliktu. Izaugsme būs pozitīva, tā būs prognozējoši garlaicīga.”

 

 

BerzinsG_Krists_Spruksts_2Gundars Bērziņš, finanšu ministrs no 2000. līdz 2002. gadam: “Konsolidācija ir gandrīz neizbēgama. Ekonomika pieaug lēnām, situācija var mainīties, bet neviens apstāklis neliecina, ka kļūs labāk. Vēlamāks vienmēr būtu ieņēmumu palielinājums, bet ir jābūt pamatam, lai tas rastos. Ja ekonomika ir vāji augoša, ar piesardzīgām prognozēm, tad ieņēmumus var palielināt tikai uz papīra. Dzīvē tā nenotiek. Pirmais ir racionāli sabalansēt izdevumus. Nodokļu sloga palielināšana ekonomikai būs vēl graujošāka. Konsolidāciju noteikti izjutīs iedzīvotāji, jo vislielākie tēriņi ir sociālajā jomā u. c. Budžeta konsolidācija nozīmē, ka tie, kas no tās ir atkarīgi, to izjutīs. Tas ir neizbēgami. Latvija ir Eiropas Savienībā, bet mūsu ekonomika nav liela, tā ir atkarīga no ārējiem apstākļiem. Piemēram, Krievijas sankcijām vai Ukrainas krīzes. Patīk mums Krievija vai ne, bet tā ir ļoti liela kaimiņvalsts, un, ja ekonomiskās attiecības ir ierobežojošas, tad ir daudz grūtāk kaut ko pārdot, mazinās apjomi.”

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. neizbēgams ir tikai laimes stāsts! un stingri ņemot, laimes stāsts ne neizbēgams, bet ļoti grūti izbēgams!

 2. Vai tiešām jums tā KOSOLIDĀCIJA vēl nav apriebusies? Esiet taču latvieši, runājiet latviešu valodā!

 3. Citadeles normāla cena bija apt. 280milj.EUR. Vējonis ar Zaķi brauca uz Gruziju kopā ar pircējiem un “sarunāja” par 70milj. Pircēji pēc pāris gadiem pārdos par 300milj vai vairāk !!! Vai tā nav budžeta apzagšana??? Vai kāds par to atbildēs? Kempmaijers nav beidzies, jau Kampēja vadībā sashēmota AirBaltic afēra un atkal kādi 20milj. jāmaksā nezināmiem akcionāriem! Straujuma visu atbalsta!
  Expo-2015 bija klaji redzama zagšana. Vai kādu iesēdinās? Un vēl, vienu pastulbu čangali taisās par prezidentu vēlēt!!! Vai tādā valstī var lietas iet uz augšu?

 4. Kad beidziet ievedīs progresīvā nodokļa maksājumu?????

 5. Kāpēc valdība nepalielina ieņēmumus? Atbildēt

  “Vēlreiz atkārtoju,ka ieņēmums no kapitāla ir cienījams ienākums,taču tas jāapliek ar tādu pašu nodokli kā ienākums no algas.Jo kāpēc ienākums no kapitāla joprojām tiek aplikts ar mazāku nodokli? Visos biznesos,tajā skaitā kapitāldaļu pārdošanā.”
  Roberta Zīles intervija žurnālam “Kapitāls”,2012.gada 22.novembris.
  Patiesi,kāpēc,ja,piemēram,Ziemeļvalstīs un Francijā,tas ir 28-30%! Bet mēs taču ejam Ziemeļvalstu attīstības virzienā!”Mēs esam piederīgi šim reģionam,šim sabiedrības modelim,šai demokrātijai.Mēs ejam turp,kur jaunie,stiprie un bagātie pelna un maksā nodokļus.Bet,vecie,vājie un maznodrošinātie jūtas pasargāti un droši par rītdienu”.Skat.Ivara Godmaņa Jaungada uzrunu tautai,2007.gada 31.decembrī.

 6. Jā,Vilka kungs! Atbildēt

  Ekonomika aug,padomes valsts uzņēmumos arī būs no nākamā gada,tikai pensiju palielināšanai naudas,kā nav,tā nav!

 7. Tāpēc jau 2008.gadā premjers Ivars Godmanis atzina,ka “Jau tuvākajā nākotnē ir iecerētas būtiskas izmaiņas valdības sastāvā un ministriju skaitā,tās apvienojot.” Skat.”TVNET::Latvijā-Godmanis samazinās ministriju skaitu,bet koalīciju neaiztiks”,2008.gada 16.decembris.
  Savukārt,2009.gada 9.jūnijā,pēc valdības ārkārtas sēdes,premjers Valdis Dombrovskis paziņoja par pāreju jau 2010.gadā, pilnībā uz progresīvo ienākuma nodokli.

 8. Ja samazināti tiks izdevumi,apvienojot ministrijas,un palielināti ieņēmumi,atjaunojot Latvijā,visā pasaulē dominējošo ienākuma nodokli pēc maksātspējas principa,tad abi šie soļi būs sabiedrības sen gaidīti un apsveikti!

Draugiem Facebook Twitter Google+